I přesto večerní zápas odpoví na mnoho a mnoho otázek.

Baník se totiž po osmi kolech krčí na posledním místě tabulky se ziskem pouhého jednoho bodu proti Mladé Boleslavi, dávno se již ostudně poroučel z poháru, když nezvládl zápas s divizním Rýmařovem.

Malou útěchou může problémy sužovanému klubu být zřejmě jenom to, že dosud potkával týmy, které se v tabulce nacházejí od jedenáctého místa výše.

Nyní se 
v domácím prostředí utká 
s dvanáctou Sigmou, které start do soutěže taktéž nevyšel podle představ. A chce za každou cenu poprvé zvítězit.

Válka na hřišti

„Bude to zápas, ve kterém bude důležitý souboj o každý metr hřiště. Mužstvo se nám daří posledními zápasy postupně stabilizovat, takže věříme, že to s velkým srdcem 
a poctivostí zvládneme a získáme tři body," vyhlašuje bojovně trenér Baníku Radomír Korytář pro klubové stránky.

Hanáci však do Vítkovic pojedou v roli mírného favorita.

Poslední domácí zápas se Zlínem si sice svěřenci Leoše Kalvody nechali proklouznout mezi prsty a rozhoupali židli pod svým koučem, ale vysokým pohárovým vítězstvím v Opavě si reputaci alespoň částečně napravili.

Navíc i jejich herní projev se začíná krůček po krůčku zlepšovat.

Debut Romana Hubníka v modrém dresu po osmi letech dodal zadním řadám klid a jistotu a nebýt nekoncentrovanosti Radakoviče 
a Vepřeka při odkopu Zlína, pravděpodobně by už proti moravskému sokovi brali plný počet bodů.

Otázkami se to však hemží na ofenzivních postech.

Na pozici hrotového útočníka má trenér Sigmy jen dvě varianty.

„Vašíček je mimo, ten má bolavá záda," prozradil Leoš Kalvoda.

V Opavě navíc podali dobrý výkon hráči z lavičky nebo širšího kádru. Především Pavel Moulis se blýskl dvěma góly a výrazně si řekl 
o místo na pravém kraji záložní řady.

„Jevili se dobře, samozřejmě je to o tom, aby byli schopní ten výkon zopakovat. To už je ale spíš sázka do loterie. Určitě tu šanci, někteří co hráli, dostanou opět," okomentoval možné změny v sestavě trenér Olomouce.

Jednoduchost a zarputilost

Novou krev do žil může „modrým" dodat i úterní pohárová výhra nad houževnatou druholigovou Opavou, kterou Sigma nedokázala 
v loňské sezoně ani jednou porazit.

Trenér Kalvoda si především pochvaloval tolik vzývanou jednoduchost v kombinaci a zarputilost při zakončení.

„Samozřejmě jsme si trochu zlepšili psychickou pohodu výhrou v Opavě, ale nejvíce by nám určitě pomohla výhra na Baníku, to by bylo výborné. Hráči musí zopakovat produktivitu a nasazení, jednoduchost v kombinaci a touhu jít do zakončení. V Opavě jsme to prokázali a chceme to zopakovat i na Baníku. Ten sice má jen jeden bod, ale když jsem je viděl hrát, tak jsou úplně někde jinde než Opava."

Ostravané však do zápasu půjdou s touhou nedat soupeři ani metr hřiště zadarmo.

Moc dobře vědí, že další ztráta bodů by je namočila ještě hlouběji do sestupových bažin.

Vyloučen není ani start žolíka, kterého by rád z rukávu vytáhl trenér Radomír Korytář.

„Zvažujeme zařazení Tomáše Mičoly do nominace na zápas se Sigmou. Tomáš s týmem trénuje od minulého týdne a je připraven na veškerou zátěž," řekl trenér Baníku pro klubové stránky.

Ten už navíc může počítat 
s novými hráči po odblokování přestupů, navíc i výkony jeho týmu, především ten proti Jablonci, mají vzestupnou tendenci.

„Viděl jsem je hrát s Jabloncem a musím říci, že si nezasloužili prohrát. Samozřejmě byly tam slabší momenty, dostali tyčku, ale i to štěstí 
k tomu patří. Teď k nim však přišli noví hráči, ať už je to Machovec nebo Ježdík, po tom, co jim blokovali přestupy. Mají z čeho vybírat. Po osmi kolech má Baník jenom jeden bod, a pokud chce držet krok s ostatními týmy, povinnost jim velí bodovat, ale to velí i nám," dumá kouč Hanáků.

Lístek za korunu. 
I pro hosty

I přes bojkot ultras Baníku se očekává dobrá divácká kulisa, neboť hráči v rámci trestu za poslední výkony zaplatí všem divákům vstupné, které tak bude činit symbolickou korunu.

Tato cena navíc platí i pro fanoušky Sigmy, kteří se na městský stadion ve Vítkovicích vypraví dvěma autobusy.

„Co se týče fanoušků, ti jsou vždy tím nejlepším dvanáctým hráčem. Budeme velmi rádi, když nás přijdou povzbudit právě teď, kdy potřebujeme spojit co nejvíce sil," láká trenér Korytář diváky do ochozů.

Program 9. kola

PÁ, 20.15: Baník Ostrava – Sigma Olomouc.

SO, 15.00: Zbrojovka Brno – Teplice, Mladá Boleslav – FK Příbram, 18.15: Fastav Zlín – FK Jablonec.

NE, 14.30: Slavia Praha – Dukla Praha, 18.00: Slovan Liberec – Bohemians Praha 1905, Vysočina Jihlava – Viktoria Plzeň, Sparta Praha – Slovácko.