„Je to strašná škoda, že jsme to nezvládli vítězně. Hodně jsem se na ten zápas těšil. Budějovice jsme ve druhém poločase přikovali k vápnu, ale bohužel nejsme schopní dát gól. Je to strašná škoda, ale s nulou prostě nemůžete mít tři body,“ vykládal poslední jmenovaný.

Deník se na výkon všech čtyř noviců zaměřil. A právě Jirouš (vedle mladíčka Hály) se představil v nejlepším světle.

Na hřišti se hodně potkával s nejsledovanějším mužem pondělního podvečera Tomášem Řepkou a vedl si slušně.

„S úspěšností v soubojích to měl padesát na padesát. V prvním poločase sice pokazil pár přihrávek a gól nedal. Což je u forvarda vždycky trochu problém.

Na druhou stranu se podílel na dvou největších olomouckých šancích. V první půli na sebe nalákal prakticky kompletní budějovickou obranu a předložil míč Marku Heinzovi, jenž ovšem pálil mimo.

I po přestávce připravil pro Heinze tutovku, když prodlužoval (nebo se aspoň hodně snažil) Nepožitkův pas. Ani tentokrát z toho ale branka nebyla.

A Jirouš s očima obrácenýma k nebi lomil rukama.

„Ale nemůžeme se na Maru zlobit. Nevím, co se mu tam stalo. Možná mu to skočilo. Příště může být v šanci někdo jiný a taky nedat. To je fotbal. Je před námi ještě třináct kol, tak musíme jet dál. I když jsme si nic jiného než vítězství nepřipouštěli,“ prohlásil pětadvacetiletý borec, který na Hané hostuje ze Sparty.

Podaný si u lajny moc nekopl

Z Letné přišel do Olomouce v zimní přestávce také Jakub Podaný a po vydařené přípravě se od něj očekávaly velké věci. První ostrý start se mu ale vůbec nepovedl.

Na zkušeného Krajčíka si u „své“ levé lajny prakticky nekopl, až když si začal sbíhat do středu hřiště, dostal se trochu do hry.

Po střeleckých hodech v přípravě čekali fanoušci i nějaký gól. Do zakončení se ale Podaný dostal jen jednou, po přestávce hlavičkoval v záklonu nad branku. Zkrátka to nebyl jeho den.

„Kubu Podaného určitě vidíme v lepším podání,“ připustil na tiskové konferenci trenér Petr Uličný, který jinak výkony jednotlivců příliš rozebírat nechtěl.

Přesto ocenil výkon Radima Nepožitka i Martina Hály.

„Hráli za nás v podstatě první zápas. Jsou to mladí kluci, se kterými budeme pracovat. Nepožitek si odvedl svoje a Hála taktéž,“ řekl Uličný.

Hálův debut

Martin Hála zažil v pondělí svůj prvoligový debut.

„Ale nervozitu jsem si nepřipouštěl. Když jsem hrál na mistrovství Evropy, tak jsem si na tlak docela zvykl. Cítil jsem se dobře,“ vykládal Hála, který poctivě brousil pravou postranní čáru, dosud výsostné území Tomáše Janotky.

Ten stál v prvním jarním kole pro karty, ale v příštím kole se nejspíš vrátí do základní sestavy. „Kdo bude hrát, to nechám na trenérovi,“ pousmál se Hála.

V pondělí večer ukázal, že se s ním musí počítat. V defenzivě si vedl slušně, i když se nechal jednou vylákat až na úplně opačnou stranu hřiště.

Ač nevysoký vyhrával osobní souboje, hlavně v první půli. Snažil se také podporovat ofenzivu, což je jeho silná stránka. V prvním poločase se po zákroku Machovce mohla na Hálu možná pískat penalta.

„Nevím, jestli to byla penalta, ale dostal jsem do obličeje a tekla mi krev ze rtu. Je to na posouzení rozhodčího, od toho tam je,“ řekl k situaci ze závěru prvního dějství.

Také on ale věděl, že pro Sigmu je další domácí ztráta problém.

„Hráli jsme doma a se soupeřem, který je tam namočený s námi, takže jsme měli jasně vyhrát. Chyběl tomu gól,“ podotkl Hála.

Nepožitkovy slabší i lepší chvilky

Radim Nepožitek, který dostal za úkol nahradit zraněného dispečera Rossiho, už určité ligové zkušenosti má. Šest ze svých devíti startů si připsal v sezoně 2008/2009, kdy Sigma postoupila do pohárové Evropy.

V tehdejším veledůležitém duelu s Teplicemi dokonce patřil mezi nejlepší. Pak se ale vytratil. Chodil po hostováních a další ligový start stihl až loni na podzim, kdy si připsal tři minuty v úvodním kole na Dukle.

V prvním poločase pondělního utkání jej nejspíš přemohla nervozita. Hodně kazil a zdaleka nebyl ve hře tolik, jak si kouč Uličný představoval.

Po přestávce se stejně jako celý tým zvedl. Výrazně přibylo přesných přihrávek. Nejsvětlejšími momenty Nepožitka bylo chytré uvolnění Schulmeistra a dlouhý pas, který propadl až k Heinzovi. O tom, jak to dopadlo, už ale byla řeč.