„Nerad bych mluvil o nějaké krizi. Tu mizernou sérii musíme zastavit už v Olomouci," plánuje záložník Jiří Valenta.

Výborný začátek

Start Synot ligy přitom zastihl svěřence trenéra Svatopluka Habance ve skvělé fazoně.

Po úvodních pěti kolech měli na svém kontě deset bodů a vyhřívali se na druhém místě hned za vedoucí Spartou. Blýskli se například i vyrovnanou partií na půdě plzeňské Viktorie, kde remizovali 2:2.

Poté však přišel útlum, zejména na venkovních hřištích, kde Slovácko svůj klasický nátlakový fotbal s ostrými kraji a vysokým Liborem Doškem na hrotu příliš nevyužívá.

A to by mohla být voda na mlýn pro Sigmu, protože uherskohradišťský celek je 
v tabulce venkovních zápasů 
s pouhými čtyřmi získanými body třináctý. Vyhrál pouze 
v Jihlavě.

Nutno však dodat, že kouč Habanec doplácel na karetní tresty či velkou marodku. Zkušený defenzivní záložník Veliče Šumolikoski bude kvůli čtyřem žlutým kartám například chybět i zítra.

Libor Došek.

Nejlepší střelec Slovácka Libor Došek

Teenageři v sestavě

Na druhou stranu se progresivní šestačtyřicetiletý lodivod nebojí sázet na mladé talentované borce, které slovácká fotbalová akademie vždy uměla vychovat.

V jeho sestavě tak běhají hned tři devatenáctiletí fotbalisté – Juraj Chvátal, Lukáš Sadílek či Eldar Civič.

O rok starší Marek Havlík pak i díky trenérově důvěře vyrostl nejen v oporu Slovácka, ale i reprezentační jednadvacítky, kde figuruje 
i obránce Tomáš Břečka.

Jako tradičně se jihomoravský klub vepředu spoléhá na střelecké schopnosti veterána Libora Doška. Sedmatřicetiletý kanonýr nasázel šest gólů, přestože dvě utkání vynechal kvůli zranění.

Z pravé strany ho vydatně podporuje Jaroslav Diviš, tu levou pro letošek nejčastěji obsazuje Bosňan Civič, který do Uherského Hradiště přišel v šestnácti letech a letos už se výrazně prosazuje i díky odchodu Milana Kerbra do Liberce.

Problém klubu, za kterým stojí podnikatel a senátor Ivo Valenta, však není v útoku, ale v defenzivě. Sedmadvacet inkasovaných branek řadí Slovácko k nejhůře bránícím celkům v Synot lize.

Není tak náhodou, že Habanec už vyzkoušel několik variant složení obranné čtyřky. A bude ji možná měnit i dál, protože poslední dvě utkání Slovácko nezvládlo. Nejdříve prohrálo v derby na půdě Zlína a před týdnem padlo doma se Slavií.

Na Hanou tedy pojedou fotbalisté z jihu s jednoznačným cílem uspět, což potvrzuje záložník Jiří Valenta: „Sigma není na příčkách, na kterých by asi chtěla být, nedaří se jim. Čekám strašně těžký zápas, my budeme muset a chceme vyhrát. Počítám, že podobně uvažuje i soupeř. Půjde o to, kdo tu situaci lépe zvládne. Strašně si přeji, abychom to byli my. Musíme hrát aktivně a hned od začátku na ně vletět," plánuje muž, který před čtyřmi lety zařídil svým gólem na Hané tři body. Tehdy to byla první historická výhra Slovácka na Andrově stadionu.

1. FC Slovácko

Rok založení: 1894

Barvy: bílá a modrá

Dosavadní ročník: 11. místo, 
17 bodů, skóre 17:27

Poslední zápas: Slovácko – 
Slavia 0:2

Nejlepší střelec: Libor Došek 
(6 gólů)

Nejproduktivnější hráč: Libor Došek (6 + 1)

Bilance se Sigmou: 8–7–9 
(skóre 30:29)

Poslední vzájemný zápas: duben 2014, Slovácko – Sigma 3:1 (33. a 90. + 7 Valenta, 90. + 2 Došek – 74. Schulmeister)

Pravděpodobná sestava: Daněk – Chvátal, Hofmann, Břečka, 
Reinberk – Daníček – Diviš, Valenta, Havlík, Civič – Došek