O důvodech, proč se rozhodl podpořit své kamarády v jejich snažení, hovořil další někdejší reprezentant 
a odchovanec Sigmy, v současnosti obránce vedoucího týmu francouzské ligy Lille, David Rozehnal.

„Lidem, kteří výzvu iniciovali, věřím. Nechci vyjmenovávat chyby, které se staly, a na někoho ukazovat prstem. To podle mě ani není cílem výzvy. Jde hlavně o to dopomoct k tomu, aby se věci začaly dělat správně," řekl čtyřiatřicetiletý David Rozehnal.

David Rozehnal

Co vás přesvědčilo, abyste připojil své jméno k této výzvě?
Hlavně to, že věřím lidem, kteří ji iniciovali. Věřím, že jim na Sigmě záleží stejně jako mně. Všechny znám osobně. S Tomášem Ujfalušim 
a Pavlem Hapalem jsem strávil na hřišti hodně času, stejně tak se znám s Romanem Brulíkem z doby, kdy byl 
v Sigmě funkcionářem. S panem Vaidou jsem se setkal, když jsme dělali rozhovor pro Sigma United. A pak samozřejmě to, že jsem v Olomouci vyrostl.

Cítíte k ní stále pouto?
Já i moje žena máme kořeny blízko Olomouce. Žijí tam naše rodiny. Vyrostl jsem tam jak po stránce fotbalové, tak i životní. Až v zahraničí skončím, tak se určitě budeme chtít vrátit právě tam. Sigma jako klub mi dala strašně moc. Byl jsem tam od žáčků, kdy mě tam trénoval můj táta s trenérem Recmanem. Od mala jsem snil, že za ni budu hrát jako profesionál. Až mnohem později přišly třeba sny o zahraničním angažmá. I proto mi není jedno, že Sigma spadla do druhé ligy.

Z Olomouce už jste ale pryč delší dobu. Máte přehled o dění v klubu?
Sigmu sleduju podrobně 
a pořád, i když jsem v cizině. Všude jsem měl české televize, takže když hráli a šlo to, tak jsem se na ni díval. Vždycky tam byli kamarádi, teď je tam trenér Kalvoda, kterého znám. I v minulé sezoně jsem pár zápasů viděl. Některé byly dobré, některé špatné, ale to je fotbal. Pořád si ale nemyslím, že je to problém jen těch kluků, i když na hřišti jsou hlavně oni. Když takový klub sestoupí, tak to je docela jasný signál, že něco není v pořádku.

Co se tedy podle vás stalo? Kde se udělaly chyby?
Nechci vyjmenovávat chyby, které se staly, a někoho očerňovat. Podle mě není cílem té výzvy ukazovat na někoho prstem a vykládat mu, že tohle udělal špatně a tamto taky udělal špatně. Cílem této věci je podle mého názoru hlavně to, aby se Sigma vrátila tam, kam patří. Beru to jako snahu napomoct tomu, aby se začaly věci dělat správně.

Roman Hubník po podpisu výzvy: Jsem Olomoučák, na Sigmě mi záleží

Hapal? Lepšího kapitána jsem nezažil

Fotbalový obránce David Rozehnal.

Co konkrétního podle vás mohou organizátoři Sigmě nabídnout?
Už jsem to někde říkal dřív a klidně to můžu zopakovat. Lepšího kapitána než Pavla Hapala jsem v kariéře neměl. Měl jsem pod ním tu čest hrát, když přišel zpátky do Olomouce. Dokázal vystoupit, postavit se za hráče, třeba i komunikovat s vedením. Po lidské i fotbalové stránce je to výborný člověk. Podle mě i chytrý s velkým přehledem. V podstatě totéž můžu říct i o Tomáši Ujfalušim. Oba ve fotbale dokázali strašně moc. Jsem přesvědčený, že v zahraničí poznali, jak by se měl fotbal správně dělat a že to mohou přenést 
i k nám.

A co Roman Brulík a Tomáš Vaida?
Romana Brulíka jsem poznal, když pracoval v představenstvu Sigmy. Troufám si říct, že tehdy to fungovalo. Netvrdím, že všechno bylo perfektní, ale nebyly takové problémy jako teď. Posléze pracoval pro agenturu, která mě zastupovala, takže toho ve fotbale také hodně zažil 
a mám v něj důvěru. Co se týká pana Vaidy, tak vztah mezi klubem a fanoušky je podle mě vždycky důležitý. Musím říct, že jsem rád, že organizátoři oslovili i někoho z jejich řad.

Sigma mi hodně dala, chci jí to vrátit

Stejnou otázku ode mě dostal 
i Roman Hubník. Spousta lidí si může říct, že byste Sigmě víc než podpisem pomohl návratem do modrého dresu. Jak je to reálné?
Řeknu to upřímně. Do Olomouce jsem se vždycky chtěl vrátit a zakončit tam kariéru, což pořád platí. Třeba lidé, kteří jsou iniciátory této výzvy, jsou pro mě zárukou, že by to mělo smysl. Kdyby se třeba dohodli na nějaké spolupráci… Slibovat nic nebudu, ale Sigma mi hodně dala a chtěl bych jí to vrátit.

Prvořadý je v tomto směru ale asi především návrat do první ligy.
To je důležité hlavně pro Sigmu. Pro město Olomouc, pro fanoušky, protože Sigma do první ligy patří. A vždycky tam hrála důstojnou roli. Ano, byly horší sezony, kdy se hrálo ve středu tabulky, ale většinou se bojovalo o evropské poháry. Vychovala se tady spousta dobrých hráčů, kteří se pak výhodně prodali. To je taky jedna z těch věcí, která tolik nefunguje. Ale věřím, že to zase půjde.

Pokud se vrátím, tak do Olomouce

V Lille se vám ale momentálně daří. Vedete francouzskou ligu, v posledních zápasech jste zase začal nastupovat v základní sestavě.
Už tady začínám pátý rok, takže je to moje nejdelší štace v zahraničí. Musím říct, že jsem vcelku spokojený. Moje pozice je taková, že jsem třetí stoper, takže nastupuju většinou v momentě, kdy se někdo zraní, nebo vykartuje, což je i tentokrát ten případ. Není to úplně přesně, co bych si představoval. Na druhou stranu už nikam nespěchám. Vážím si toho, co mám, že jsem zdravý já i moje rodina. Líbí se nám tady. Syn teď začal chodit do školy a daří se mu tam. Po životní stránce maximální spokojenost, po fotbalové vlastně taky.

Není to vytížení ale přece jenom malé?
Užívám si každý zápas, do kterého můžu zasáhnout. 
I loni, kdy jsem měl tu pozici prvního náhradníka, jsem odehrál nějakých 25 soutěžních zápasů, což je i tak slušná porce.

Takže s tím návratem domů to zase tak žhavé není?
Smlouvu mám do konce sezony. Co bude dál, to zatím nevím. Extrémně nic neplánuju, i když o budoucnosti samozřejmě přemýšlím. Bude mi 35, což už je pro fotbalistu trochu krajní mez. 
V zahraničí jsme dvanáctý rok, což už je taky celkem dost. Jak jsem už ale říkal, pokud se budu vracet, tak určitě do Olomouce. Pokud tam budou lidé, kterým můžu věřit, a samozřejmě pokud 
o mě Sigma bude mít zájem, tak rád pomůžu i na hřišti.

Hapal a Ujfaluši burcují: Spojme síly pro Sigmu! Zde TEXT VÝZVY