Pojedou tam ve zcela jiném rozpoložení, než když 1. září hráli na ostravských Bazalech. Tehdy po rozpačitém úvodu sezony a sérii tří remíz visel ve vzduchu i otazník nad budoucností trenéra Romana Pivarníka na olomoucké lavičce.

Po měsíci je Sigma jinde. Na třetím místě tabulky ztrácí na vedoucí tandem Plzeň – Jablonec dva body. A kdyby porazila minulý pátek Brno, ligu by vedla.

„Situace je teď určitě jiná, ale v jistém směru je i stejná. Zase potřebujeme bodovat, abychom se na čele tabulky dokázali udržet," usmál se Pivarník.

Co říkáte tomu, že ani jedno z prvních čtyř mužstev o víkendu nedokázalo vyhrát?
Jen to ukazuje, že liga je nesmírně vyrovnaná. O to důležitější bude pravidelně sbírat body. Pokud liga bude vyrovnaná, tak diváci určitě budou chodit, protože se bude neustále o něco hrát. V tomto kole byla nejvyšší průměrná návštěva od začátku ligy. A průměr přes šest tisíc diváků na jeden zápas, to je bomba.

Sledujete už teď zápasy soupeřů v boji o čelo, nebo se soustředíte jen na sebe?
Když jsou zápasy v televizi, tak je samozřejmě sleduji. Například Jablonec i Dukla nás za chvilku čekají, takže jsem se díval. Nahrávám si to a potom, když je to aktuální, tak se na to dívám ještě znovu. A jestli sledují soupeře hráči? Nedá se to říct obecně. Jsou hráči, kteří se na ty zápasy dívají, ale zažil jsem v minulosti i takové, kteří se na fotbal nedívali skoro vůbec. Nevím přesně, jak je to tady, ale vím, že někteří hráči se na soupeře dívají a sledují je.

Má trenér raději v týmu hráče, kteří soupeře poctivě sledují a připravují se na něj vlastně i v době volna, nebo ty, kteří to neřeší a nepřipouští si případný tlak?
To je těžké říct. Je dobře, když hráči ještě předtím, než jdou na hřiště, soupeře trochu znají, že je mají odsledované. Ví, jak řeší různé herní situace, kam třeba chodí častěji a tak dál. Jsme pochopitelně schopní dodat to hráčům i jako trenéři, ale na druhou stranu do úplných podrobností zase nezacházíme, protože to některé hráče jen zbytečně zatěžuje.

Od porážky v prvním kole táhnete sérii neporazitelnosti. Tuhle příjemnou záležitost sledujete?
Je to příjemné, ale že bychom řešili další zápas z toho pohledu, že chceme tu sérii prodloužit, to ne. Jdeme to zápasu s tím, že ho chceme zvládnout. Samozřejmě, když je to venku, tak každý plusový bod ze hřiště soupeře je pro nás dobrý.

Vraťme se ještě k zápasu s Brnem. Našli jste při rozboru ještě jinou příčinu nezdaru, než že Brno opravdu dobře bránilo?
Brno bránilo dobře, to je fakt. Na celou naši útočnou trojku hrálo vlastně osobně. Dostupovali tak dobře, že osobně hráli skoro na všechny naše hráče. Bylo to hodně na tělo. Hodně blízko. Nejdůležitější příčina ale byla v tom, že jak jsme chtěli hrát, tak jsme ztráceli příliš mnoho míčů. Samozřejmě, když tvoříte, tak nějaké balony poztrácíte, to je jasné, ale my jsme ztráceli lehké míče v základní kombinaci, z čehož nám Brno chodilo do brejků. Pro nás ale bylo důležité, že sice dokázalo být z brejkových situací nebezpečné, ale do vyložené šance se nedostalo. Zavadil si míč trochu hůř přebral, a tak z toho bylo jen zakončení z větší vzdálenosti a při druhém brejku, kterému ale předcházelo ofsajdové postavení Švancary, jsme se stihli včas vrátit. Bohužel jsme ale nakonec z toho dostali gól. Nakonec ta bilance bohužel byla z dvou střel na bránu jeden gól.

Kde jste viděl největší rezervy ve hře vašeho týmu?
Z naší strany pak byl problém ve hře krajních hráčů. Byli málo trpěliví. Krajní útočníci si často si sbíhali do středu a zužovali hřiště. Samozřejmě to pro ně není jednoduché, protože častokrát ten míč nedostanou, vypadávají ze hry a snaží se tam dostat zpátky tím, že si jdou pro míč. Ale tím pádem soupeři to bránění ulehčovali, protože v tom zhuštěném prostoru je kombinace daleko těžší. Je to věc, na které neustále pracujeme.Hráčům to neustále zdůrazňuji, že je důležité držet šířku hřiště.

Na tiskové konferenci jste zapochyboval nad oprávněností vyloučení Aleše Škerleho, ale s tím, že si musíte ještě situaci prohlédnout na videu. Změnil jste názor, když jste to viděl znovu?
Ne. Už po zápase jsem z toho byl znechucený. Byla to hrubá chyba rozhodčího. Podobně jako v Budějovicích, kde Škerleho vyloučili neprávem. Bylo to pro mě nepochopitelné. Za prvé si hráč Brna dal míč tak daleko od nohy, že Martin Blaha ten míč rovnou chytil, takže to rozhodně nebyla vyložená šance. Navíc i další naši hráči byli s Alešem v linii, takže nebyl poslední. A za druhé, se dostal před hráče, takže to nebylo žádné stažení zezadu nebo něco podobného. Neřekl bych ani, že ho nějak surově naremploval ze strany. Spíš se dostal před něj, on si ten míč v posledním moment píchl a narazil do něj. Vyloučení bylo podle mě nesprávné, ale rozhodčí si to asi bohužel obhájí. Pro nás to byla obrovská komplikace. Víme, že závěry máme v poslední době výborné, ale tentokrát jsme do posledních třiceti minut ztratili hráče, takže to mrzí.

Škerleho jste ztratili i pro zápas v Mladé Boleslavi. Už jste rozhodnutý, kdo ho nahradí?
Jsem rozhodnutý, kdo tam půjde, ale ještě počkáme, jak na tom budou hráči v průběhu týdne.