"Týden před Vánocemi mi zavolal trenér Petrouš, že chce, abych se dostavil na fyzické testy a zařadil se do mužstva. Samozřejmě mě to překvapilo, byl to pro mě šok," řekl v úterý novinářům po prvním letošním tréninku v Edenu Vaniak.

Ve Slavii se pozvolna chystal na konec kariéry už poněkolikáté, ale pokaždé se vrátil.

"Říkal jsem spoluhráčům, že jsem se tentokrát vrátil sklepem. To je to poslední, co ještě u baráku existuje. Je to naposledy, co jsem se někdy vrátil," usmál se Vaniak, kterému bylo v říjnu čtyřicet let.

Od listopadu už počítal s tím, že na jaře bude ve Slavii trénovat talentované brankáře a že se v posledním ligovém kole proti Bohemians 1905 symbolicky rozloučí s kariérou. Jenže chystaný odchod finského gólmana Anssiho Jaakkoly do Skotska, po kterém zůstali v kádru jen Zdeněk Zlámal a Jan Hanuš, vše změnil.

"Trenér si nechal vše urovnat v hlavě a díval se zpětně na podzimní zápasy. Řekl mi, že dalšího kvalitního gólmana nemá, a tím pádem chce, abych začal testy," podotkl Vaniak.

"Už jsem se chystal na něco jiného, byl jsem s vedením klubu domluvený na tom, že bych pod sebou měl všechny gólmany od béčka až po žáky. Ale mám tu smlouvu do 30. června 2011 a musel jsem poslechnout," pokračoval.

Na plný úvazek

S týmem absolvuje celou zimní přípravu a na jaře bude brankářem na plný úvazek. Podle Petrouše klidně může začít jako jednička.

"Trenér řekl, že bude potřebovat pomoct jak morálně, tak možná i na hřišti. Záleží na něm, jak se rozhodne. Jestli budu jednička, dvojka nebo trojka, nevím. Budu připravený i na to, kdybych šel do hry," řekl. "Ale teď by bylo zbytečné říkat, jestli se mnou počítá do branky, nebo ne. Bylo by to demotivující pro ostatní gólmany," doplnil.

Po skončení podzimní sezony přibližně měsíc skoro nic nedělal.

"Byl to relax, odpočinul jsem si. Přestala mě i bolet kyčel, což mě překvapilo. Teď to začne vše nanovo," pousmál se. Připustil, že na soustředění v Krkonoších se netěší.

"Znovu mě čekají ty hory, které přímo nesnáším. Ale nedá se nic dělat," řekl Vaniak.

Kvůli návratu do kádru bude muset na čas oželet chystanou trenérskou činnost. "Situace je taková, že dokud jsou dvoufázové tréninky, tak nemám šanci to stihnout. Budu to muset odložit až na dobu během soutěže, kdy těch tréninků bude přece jen míň," přiblížil Vaniak.

Co bude po konci jarní části, zatím netuší. Každopádně se chce ale v posledním kole s Bohemians 1905 rozloučit s kariérou.

"Chci, abych nastoupil na půlku zápasu s Bohemkou a rozloučil se s kariérou na hřišti. Nechtěl jsem to udělat tak, že bych před úvodním zápasem s Brnem, kdy kvůli zimě přijde dva a půl tisíce lidí, dostal kytku. Chtěl jsem, aby přišlo trochu víc lidí a já si mohl vychutnat atmosféru zápasu," uvedl Vaniak.

Věří, že se na závěr kariéry nepodepíše pod sestup.

"Mně to končí 30. června, ale řada hráčů tady má kariéru před sebou. Záleží na nich, jestli si ji chtějí zkazit tím, že se Slavií spadnou, a tím pádem si zkazí jméno. To já osobně nechci," dodal.