Na Hanou přijedou s Baníkem bývalý kouč Sigmy Martin Pulpit, brankář Michal Bárta, který je kmenovým hráčem Olomouce, a útočník Milan Baroš, zřejmě nejsledovanější hráč celé ligy.

Oba kluby toho poutá spousta.

Třeba Baník se vrací na místo, kde v roce 2004 oslavil svůj jediný český titul.

V poslední době má ale ostravský fenomén spíš opačné starosti. Situace dokonce zašla tak daleko, že hrozil i zánik klubu. Ten se podařilo odvrátit, prim ale ve vzájemných moravsko-slezských půtkách už pár let hraje Sigma.

Naposledy s Baníkem prohrála v roce 2009 a Hanáky favorizuje i postavení v tabulce.

Zatímco Sigma usiluje 
o kvalifikaci do evropských pohárů, Baník až po minulém kole alespoň zdánlivě opustil nebezpečné sestupové vody.

Pulpit: Na Sigmě jsem odvedl kus práce

Pomohli mu k tomu tři muži, z nichž dva jsou velmi úzce spjati s olomouckou Sigmou. Ten první, trenér Martin Pulpit, na Hané působil 
v sezoně 2007/2008. Moc sympatií si tehdy nezískal.

Olomouc skončila v lize jedenáctá a Pulpit byl odvolán tři kola před koncem.

„Na působení v Olomouci vzpomínám jenom v dobrém. Odvedl jsem tam kus poctivé práce. Nesouhlasím s nálepkou defenzivního trenéra. Přišel jsem k týmu, který dvakrát po sobě dostal v sezoně přes padesát branek. Mužstvo nebylo připravené po taktické ani fyzické stránce. Začínal jsem, jak se říká, od nuly," zavzpomínal Pulpit.

V nelehké pozici vstupoval i do angažmá v Baníku. Když po dvanácti kolech přišel, byl Baník s osmi body poslední. Pod Pulpitovou taktovkou ale prohrál jen jednou.

I díky Michalu Bártovi. Brankář, který je odchovancem Sigmy Olomouc a v Ostravě hostuje, se do branky pořádně dostal až pod Pulpitem. A především ve dvou úvodních jarních remízových zápasech s Českými Budějovicemi a Plzní pomohl Baníku výbornými výkony 
k zisku bodů.

„Zápas v Olomouci bude pro mě mít zvláštní náboj, to je bez debat. Ale nervózní nejsem. Měl jsem to štěstí, že proti Sigmě jsem odchytal na Bazalech vůbec první ligový zápas. Tam jsem si odbyl premiéru a nyní se doopravdy spíše na zápas těším," prozradil Bárta.

Baroš v Olomouci nedal penaltu

Třetím důležitým článkem, který pomohl Baníku v poslední době nahoru, je Milan Baroš. Bývalý reprezentant dal hattrick proti Hradci a zajistil Ostravě důležitou výhru.

V Olomouci bude chtít v dobrém startu do sezony pokračovat. Poslední vzpomínka na Andrův stadion ale hřeje zhruba stejně jako momentální počasí.

V září 2010 v úvodním zápase kvalifikace mistrovství Evropy tady Baroš neproměnil proti Litvě penaltu a Češi prohráli 0:1.

Prosadit se proti současné Sigmě by pro Baroše mělo být snad ještě těžší než proti Litevcům.

„Budeme si na něj muset dát pozor. Víme, že Milan má velkou kvalitu. Celkově hrajeme vyšší obranu. Máme zažité, jak určité situace bránit. Věřím, že si 
s ním dokážeme poradit. Ale nechceme na něj speciálně upozorňovat, protože to může být klidně kontraproduktivní. Chystáme se na Baník jako na celé mužstvo," řekl 
k přípravě na Baroše trenér Sigmy Roman Pivarník.

Oproti podzimu musel olomoucký kouč defenzivu z poloviny obměnit, protože Rossi odešel do Jablonce a Škerle stále není zcela fit. Obrana však v prvních třech zápasech šlapala dobře, stejně jako celý tým.

Devět bodů a skóre 7:1, to je bilance, která Sigmu znovu přiblížila na dohled nejvyšším metám.

Pivarníka návštvěva na Jihlavu zklamala

Na řeči, které posílají Olomouc do boje o titul, ale trenér nedá, byť los je pro Hanáky příznivý. S Plzní, Spartou i Mladou Boleslaví hrají doma.

„Domácí prostředí 
v těchto zápasech je samozřejmě výhoda. Pro nás je teď ale nejdůležitější zvládnout zápas s Baníkem, abychom do nich šli s výhodou. Uvidíme, na co to nakonec bude stačit. Mužstvo se zlepšuje a já věřím, že v tom trendu dokážeme pokračovat," řekl Pivarník.

„Mít do reprezentační přestávky dvanáct bodů, to by byla pecka," přidává obránce Tomáš Janotka. S jedním 
z nejzkušenějších členů kádru však Pivarník kvůli trestu za žluté karty počítat nemůže. Kdo místo něj?

„Je tam asi pět hráčů. Varadi, Navrátil, Koutný, Sukup a možná ještě někdo. Je tam těch eventualit víc. Sám ještě nevím," mlžil Pivarník před novináři na tiskovce.

Daleko víc než tato otázka jej trápilo, že ačkoliv se Sigmě daří, skutečný fotbalový boom se Olomouci vyhýbá. Návštěva proti Jihlavě jej dokonce zklamala.

„Hrajeme atraktivní fotbal, jsme nahoře a diváky samozřejmě potřebujeme, protože se to hraje pro ně. Ale věřím, že fanoušci k tomu přistoupí trochu jinak než k zápasu s Jihlavou a přijde hodně lidí," řekl Pivarník.

Nejraději by v pátek večer ve 20.15, až derby vypukne, viděl do posledního místa zaplněný stadion.

„To by bylo nejlepší. Já bych si přál aspoň deset tisíc. Realita je ale taková, že i osm nejspíš bude dobrých," dodal kouč Sigmy.

VÍCE: Pivarník před derby: Budu rád i za osm tisíc diváků