Ten dále vyzval k ledovému sověžení olomoucké akvabely, volejbalisty a tenistku Nicole Vaidišovou.

ALS Ice Bucket Challenge se šíří po internetu zhruba od poloviny letošního roku. Na masovosti nabrala akce za poslední měsíc.

Zapojila se řada celebrit z celého světa a výzvu pojali někteří z nich velmi originálně.

Počítačový magnát Bill Gates si sestrojil vlastní jednoduchý stroj, kanadský hokejista Paul Bissonette se nechal polít z vrtulníku, jeho kolegu Mariana Gáboríka zasypal sníh z rolby přímo na ledě.

Z českých sportovců se ledovou vodou polili například tenista Tomáš Berdych, fotbalisté Plzně, či hráči nováčka házenkářské extraligy Tatranu Litovel.

Pomoc nemocným ALS

Herec Charlie Sheen vodu a led vynechal a vyklopil na sebe 10 tisíc dolarů, které poslal charitativní organizaci, která pomáhá s léčbou ALS.

Pomoc nemocným je hlavním poselstvím celé výzvy.

Amyotrofická laterální skleróza (zkratka ALS) je neurodegenerativní onemocnění mozku, které postupně zcela ochromuje mozkové a spinální motoneurony, tj. buňky centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby.

Kvůli tomu dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností.

Nadějí pro nemocné je stále ještě experimentální léčba kmenovými buňkami. Výzkumem kmenových buněk se zabývá i spolek Buněčná terapie, který v České republice zaštiťuje Prof. MUDr. Eva Syková, DrSc - ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky.
Podpořit jeho činnost lze přispěním na účet -204635139/0300.