„Brno je pro mě nečitelné. V Jihlavě jsem je viděl, ale kvůli tomu, že hráli proti deseti, tak mi ten zápas vlastně nic neukázal. Bylo to takové chaotické. To, že vyměnili pro nás, také není ideální," řekl kouč. Také naznačil, že nad startem klíčového záložníka Tomáše Hořavy znovu visí otazník.

Trenére, jaká je nálada v mužstvu po minulém týdnu?
Nálada nemůže být ideální po tom, co se stalo. Ale snažíme se z toho dostat. Ve fotbale je výhodou, že se hraje hned za týden znovu. Máme šanci rychle zapomenout a dobrým výkonem se znovu nastartovat. Doufám, že to v Brně zvládneme.

Volil jste spíš variantu důkladného rozboru těch dvou facek od Sparty, nebo jste to hráčům raději moc nepřipomínal?
Po tom prvním zápase bylo opravdu málo prostoru. Trochu jsme to rozebrali v pátek, abychom byli v té teoretické rovině nachystaní. Po sobotě jsme si pověděli spíš obecné věci, ale jinak jsme se k tomu tolik nevraceli. Sparta byla prostě v laufu a my ji nedokázali zastavit. Svou obrovskou kvalitou nám prostě znemožnila uspět. Teď se budeme snažit navázat spíš na těch prvních pět kol. I když jsme 
v Liberci prohráli, tak jsme tam odehráli jeden z těch lepších jarních zápasů.

Co čekat v pátek od Brna, které vyměnilo po porážce v Jihlavě trenéra?
To, že vyměnili trenéra, pro nás není nijak příjemné. Může přijít nový impuls, změny 
v sestavě a tak dál. Viděl jsem několik jejich zápasů, i ten poslední v Jihlavě. Tam to ovšem kvůli faktu, že hráli dlouho proti deseti, bylo pro mě prakticky nečitelné. Ze strany Brna to bylo takové chaotické. O to víc se budeme muset zaměřit na svou hru.

Kde je podle vás brněnský problém? Na podzim hrál stejný tým úplně jinak a pomalu útočil na poháry.
Těžko říct, ale asi ztratili jistotu. Musím říct, že když jsme s nimi hráli v létě v přípravě, tak vypadali dost špatně. Během podzimu se ale zvedli, začali si věřit a hráli velmi fotbalově. Teď se jim nedá upřít snaha, ale nepotkali se s formou jako na podzim. Určitě to budou chtít už proti nám zlomit a výsledky vydřít.

Na koho a na co si budete muset dát největší pozor?
Třeba na to, že mají v mužstvu asi čtyři útočníky, takže mohou hrát v různých rozestaveních nebo různě sestavu protočit.

A také na Pavla Zavadila?
Je to tak. Pavel Zavadil je jejich klíčový hráč. Jde přes něj téměř každý útok. Snaží se hru Brna usměrňovat. Chodí 
i do koncovky. Tady odehrál na podzim výborný zápas. Takže na něj si budeme muset dát pozor.

Zvažujete po porážkách se Spartou změny v obraně?
Přestože jsme se Spartou prohráli, tak myslím, že nemá smysl to nějak zvlášť měnit. Je pravda, že potřebujeme zabudovat Škerleho do týmu, ale
i on potřebuje trochu času, aby se dostal do formy. Myslím, že obranná čtyřka je ustálená. Během pěti kol jsme udělali jedinou změnu. Když měl Janotka karty, tak ho zastoupil Koutný. Změnu jsme udělali v poháru, protože jsme chtěli dostat do hry Aleše Škerleho. Teď naposledy hrál zase Koutný, ale to je jen jeden krajní hráč, takže změn nebylo moc. Za šest kol jsme dostali pět branek. To není tak strašné.

Na druhou stranu ve dvou zápasech jste dostali sedm branek, nad čímž se pozastavovali i sami hráči.
Dá se to brát i tak. Ty zápasy se Spartou se snažím dát spíš mimo. Potřebujeme se 
z toho oklepat. Nechci, aby nás ty zápasy zavedly k nějakému harakiri, že najednou začneme dělat změny. Podle mě to ani není věc nějaké momentální formy. Že bychom ji ztratili. Hlavně proto, že v Liberci to byl vynikající zápas a za čtyři dny jsme prohráli o třídu. Přičítám to prostě spíš tomu, že Sparta měla fantastickou formu. Dominovala proti Plzni i potom tady.

Neuvažoval jste co by, kdyby? Neměli jste proti Spartě po zkušenosti z prvního zápasu spoléhat hlavně na pevnou defenzivu a prostě to zavřít?
Myslím, že Spartě vyhovoval náš styl. My ho moc měnit nechceme ani neumíme, a vlastně ani nemůžeme, protože na to nemáme hráče. Teď se o Spartě píše v superlativech, ale chtěl bych říct, že teprve čas ukáže, jestli by to byla cesta, protože proti ní jistě nastoupí mužstva, která budou betonovat a tvrdě bránit. Uvidíme, jak se proti ní prosadí.

Jak jste na tom, co se zdravotního stavu týká?
Zdravotní stav a karty, které přijdou, to jsou věci, které nás limitují, protože kádr nemáme tak široký. Hořava má stále určité problémy, zápas mu s tím samozřejmě nepomohl. Určité problémy měl i Doležal. Ale věřím, že ten bude zdravý.

V minulém týdnu se šuškalo, že vás postihla hromadně nějaká viróza.
Možná jsme měli udělat něco jinak. Všude, kde jsem byl, tak jsme jako mužstvo byli očkovaní proti chřipce. Už jako hráč, když jsem odešel do zahraničí v roce 1994. Samozřejmě, pohled na očkování je různý. Někdo chce, někdo nechce. V minulosti jsme to měl striktně dané. Tentokrát jsme to nechali volně. Zpětně jsme to asi hned v prosinci po sezoně měli udělat. Jsme v kolektivu, kde se takové věci šíří, a bohužel nás to postihlo a stálo nás to hodně sil.

Na Brno už půjdete v plné síle?
V plné síle už jsme, ale sestava je samozřejmě trochu nejistá. Uvidíme, jestli Hořava začne trénovat, ale musíme si dát pozor na to, aby tam nešlo víc hráčů, kteří třeba nejsou rozehraní. To už je pak lepší postavit ty hráče, kteří jsou zdraví a čekají na šanci.

Nicméně cíl stanovený před sezonou máte stále na dosah. To byly poháry. Fakt, že jste vypadli ze hry o titul, by vám neměl sebrat motivaci. Souhlasíte?
Cíl je jasně daný. Dostat se do pohárů. To zaručuje třetí místo, při troše štěstí i čtvrté. Lepší umístění by byla velká nadstavba. Myslím, že i třetí místo je nadstavba nad reálné možnosti tohoto kádru. Třeba Liberec nebo Mladá Boleslav mají lepší kádr, než jak si stojí. K tomu Jablonec. To je vlastně celý ten okruh týmů, které o poháry hrají.

Právě s mužstvy z první trojky máte oproti ostatním špatnou bilanci. Dá se z toho něco usuzovat, nebo je to podle vás náhoda?
Ty zápasy vám ukážou, na co máte, to je bez debat. Snažíme se hrát ofenzivní fotbal a svou kvalitou soupeře přehrát. Do takových těžkých zápasů ale patří i taktika, mužstvo musí být i po této stránce vyzrálé. Teď jsme dost těch zápasů nezvládli, ale i ty výsledkově nezvládnuté byly určitým způsobem rozdílné. Propadli jsme v Plzni, ale na Spartě na podzim ne. S Jabloncem jsme dokonce jasně dominovali, ale pro změnu jsme to nezvládli výsledkově. Teď proti Spartě to znovu nebylo dobré. Ze čtyř zápasů je to tedy herně dva ku dvěma. Je fakt, že výsledkově to je spíš horší.

Čím to tedy je, že jste ty zápasy nezvládli?
Musíme vidět i to, že ty kluby mají vyšší rozpočet 
i vyšší kvalitu kádru. Sparta teď a na podzim Plzeň měly
v ten moment i lepší aktuální formu než my. Proto jsme to nezvládli. Z tohoto pohledu mě porážka se Spartou ani tolik nemrzí. Samozřejmě, každá prohra vás štve, ale 
v tomto případě byl soupeř jednoznačně lepší po každé stránce. Daleko víc mě mrzí, že jsme ztratili zápas v Liberci, kde jsme ve druhé půli byli lepší, a nakonec dostaneme čtyři minuty před koncem gól.