VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věřím, že se budeme prosazovat, říká Psotka

Olomouc /MEGAROZHOVOR/ – Když v květnu 2008 vedení Sigmy oznámilo, že novým koučem A týmu bude Zdeněk Psotka, znali ho jenom fotbaloví fajnšmekři. Nyní zná jméno trenéra ordinujícího pohledný a útočný styl celá fotbalová veřejnost. Šestatřicetiletý kormidelník je stále nejmladším koučem v lize, přesto mu jednu věc mohou závidět i mnohem zkušenější kolegové. Se svým týmem začne už třetí prvoligovou sezonu, déle u jednoho mužstva v současnosti působí jen František Komňacký v Jablonci.

18.7.2010
SDÍLEJ:

Kouč Sigmy Zdeněk PsotkaFoto: DENÍK/Martin Dostál

Hned ve svém prvním ročníku v nejvyšší soutěži dovedl Psotka Sigmu na čtvrté místo a do předkola Evropské ligy, kde Hanáci skončili až těsně před branami hlavní soutěže s anglickým Evertonem. Stíhací jízda ve druhé sezoně už nestačila na víc než konečné šesté místo.

V posledním roce své tříleté smlouvy by se chtěl olomoucký kouč znovu rvát o pohárové příčky. A v podstatě i o nový kontrakt. V neděli v Plzni povede svůj tým do 61. zápasu, čímž se zařadí na třetí místo historických tabulek Sigmy Olomouc. Víckrát Hanáky do prvoligových bojů vedli jen Karel Brückner (247) a Petr „John“ Uličný (105).

Vstupujete do své třetí prvoligové sezony. Pociťujete nějaký rozdíl oproti těm dvěma předcházejícím?

Člověk je trošku klidnější, rozvážnější. Teď se budeme snažit, abychom tu naši štaci, která byla naplánována na tři roky, dobře uzavřeli. Aby se nám dařilo a abychom zvládli potvrdit výsledky, kterých jsme dosáhli ve dvou předcházejících sezonách.

Vnímáte to tedy tak, že teď končí to tříleté období a tým by měl dosáhnout svého vrcholu?

Takhle jsem si to představoval, když jsem k prvnímu týmu nastupoval. Ale myslím si, že hráčská výměna a přetvoření týmu k obrazu mému by mělo ještě tak dva tři roky trvat. Máme však smlouvu pouze na rok, takže se budeme snažit prodat v této sezoně co nejvíc.

V průběhu minulého podzimu to s vámi bylo dost nahnuté a zachránila vás až výhra nad Brnem. Poznal jste během těch dvou let, jak je trenérský život na prvoligové úrovni nevyzpytatelný?

Určitě. Když jsme do toho šli, tak jsme počítali s tím, že mohou nastat pozitivní i negativní věci. Každá životní zkušenost je něčím, co vás obohatí a co můžete v dalším životě použít.

Na zkušenosti byla poslední sezona hodně bohatá, souhlasíte?Kouč Sigmy Zdeněk Psotka

Stoprocentně, bylo toho mnoho. Hráli jsme Evropskou ligu, přišly výsledkové výpadky, pak nastalo herní obrození, potom jsme chtěli vyhrát Tipsport Cup, hráli jsme semifinále Ondrášovka Cupu, pořád jsme byli mezi nějakými mezníky. Vypukla korupční aféra, která nás postihla během jarní části sezony. Takže spousta zážitků, spousta zkušeností, kterými se člověk vždycky ponaučí.

Jak moc tým zasáhla korupční aféra, která nebyla založena na jediném relevantním důkazu?

Myslím si, že už jsme toho o ní navykládali spoustu. Zpětně bych to už nechtěl řešit. Víme o tom, že jsme tam v té době dvě utkání nezvládli, ale nemůžeme se vymlouvat jenom na aféru. Každopádně to byla nová situace, se kterou jsme se museli vypořádat jak my trenéři, tak samotní hráči. Věřím, že už se nikdy nic takového opakovat nebude a že už se budeme soustředit jenom na fotbal.

Jak moc vám tehdy pomohla podpora od fanoušků a prakticky celé české fotbalové veřejnosti?

Samozřejmě pomohla, ale to nejpodstatnější zjištění z této situace byl tým, který tady funguje. Nemyslím jen mužstvo, ale celý klub. Myslím zaměstnance, myslím trenéry, myslím hráče a všechny okolo. Tady se jednoznačně ukázalo, že když v Olomouci chceme, tak dokážeme být jeden tým.

Největší slabina? Produktivita

Největší posilou týmu je velezkušený zadák Radim Kučera. V pořadu České televize Před fotbalovou ligou jste řekl, že za výkonnostními výkyvy týmu bylo jeho mládí. Byla tedy právě Kučerova zkušenost tím hlavním faktorem, proč jste o jeho získání usilovali?

Jednoznačně. Je to příchod zkušenosti, která navíc mluví česky, což je podstatné. Radim zná naše prostředí, které je oproti ostatním klubům určitě specifické. Má zkušenosti ze zahraniční soutěže i z těžkých zápasů v české lize. Takže tím důvodem, proč Radim přišel, je jednoznačně jeho zkušenost a aby se náš mladší kádr měl v kritických momentech o koho opřít.

V přípravě jste příliš branek nedávali, v minulé sezoně jste přitom byli nejproduktivnějším týmem celé soutěže. Proč to teď nejde?

Zaprvé jsme měli úplně odlišné soupeře, v přípravě jsme hráli těžké zápasy, navíc pokaždé v trochu jiné sestavě. Ale myslím si, že s produktivitou máme problém pořád. Přestože jsme dali nejvíc branek, tak je to naše největší slabina. Šance si dokážeme vytvořit, umíme se před soupeřovou brankou prosadit, ale góly pravidelně stříleli jenom Michal Ordoš s Pavlem Šultesem.

Ale ti taky neměli takovou produktivitu, jakou bychom si představovali. Já však doufám, že Michal Hubník se v závěru sezony rozstřílel a Kuba Petr se taky dostává do optimální formy, kterou si u něj pamatuju z mládežnických kategorií. Honza Navrátil dal čtyři branky v pěti zápasech, takže věřím, že se budeme prosazovat. Hráčů na to máme dost.

Je to proměňování jenom o psychice, nebo se to dá nějakým způsobem natrénovat?Kouč Sigmy Zdeněk Psotka

Všechno je to o způsobu proměňování, o četnosti našich vyložených příležitostí. Jsou hráči, kteří mají talent a potřebují jen dozrát. Jsou i hráči, kteří když se dostanou do šancí, tak gól nedají, ale zase jsou pro mužstvo důležití jinak.

Omlazovat nelze donekonečna

Jak jste spokojen se složením týmu?

Chtěli jsme ho zúžit. V zimě jsme měli o dva hráče navíc, protože se Míša Hubník a Marek Kaščák vrátili z Ukrajiny. Kádr jsme trochu proměnili, někteří hráči, kteří mají kvalitu, ale nedostávali tolik příležitostí, zamířili na hostování. Měli jsme stoprocentně vytipované mladé hráče, které jsme chtěli do áčka posunout. Chtěli jsme příchod zkušeného hráče, což se povedlo, takže si myslím, že se nám podařilo kádr stabilizovat podle našich představ. Samozřejmě ještě některé věci dolaďujeme, ať už je to otázka počtu stoperů nebo jestli tady zůstane Melinho. Ale na tyto věci máme určitě alespoň měsíc.

Cítíte z mladých hráčů větší dravost, když vědí, že mají šanci se pod vaším vedením prosadit?

Na jednu stranu můžou být mladí hráči z dorostu hodně motivováni ke své práci a tréninku, protože vidí, že v A mužstvu jejich spoluhráči dostávají příležitosti a patří k nejlepším. Na druhou stranu se kádr nebude omlazovat donekonečna. Pokud hráči, kteří jsou v áčku teď, prokážou kvalitu, budou zaujímat nějaké postavení ať už v sestavě nebo širším kádru, tak tam budou těžko pouštět další mladé hráče. Mladí určitě mají šanci, ale nebude tak veliká, jako tomu bylo třeba před dvěma lety.

K devatenáctce přichází zkušený trenér Leoš Kalvoda, jak se těšíte na spolupráci s ním?

Já si myslím, že spolupráce se všemi trenéry je stejně kvalitní. Pokud chtějí, můžou za mnou kdykoliv zajít, vědí, že jsem otevřený debatě.

Sigma poprvé v historii vstoupí do prvoligové sezony bez Jiřího Kubíčka. Jaký to bude mít efekt?

Sigma je dobře zavedený klub a na tom má zásluhu i pan Kubíček. Systém, který je tu nastavený, funguje dobře a poradí si. Myslím si, že bude dobře fungovat i nadále.

Vy jste se stal jedním ze členů sportovně-technické komise, máte vyšší pravomoce. Jak vám to vyhovuje?

Určitě je to nová zkušenost, nový druh práce. Jsou to nejenom pravomoce, ale i více odpovědnosti, takže se snažím učit, pracovat a hledat výhody, které to má. Jestli to takhle bude i do budoucna, uvidíme a určitě si to později vyhodnotíme. Zatím mi to přijde hodně dobré a myslím si, že se to dá dobře skloubit tak, aby fungovalo to nejpodstatnější, což je první mužstvo.

Máte ambici se někdy v budoucnu stát manažerem anglického typu, který má na starosti prakticky všechny záležitosti okolo hlavního mužstva?

Není to o ambici. Je to o nejbližších cílech, které si člověk dává. Dokážu si představit, že bych si takovou práci vyzkoušel. Ale je to jako s trénováním v první lize, taky jsem se nikam netlačil. Pokud taková nabídka přijde, tak se s ní rád porvu. Po zkušenostech si pak můžu říct, ano, takhle to lze, nebo tohle dělat nemůžu.

Mistrovství světa? Zklamala mě FrancieKouč Sigmy Zdeněk Psotka

Komu jste držel palce na mistrovství světa?

Moc se mi líbili Korejci a Japonci. Ale od malička jsem byl fanouškem Francie, která mě velmi zklamala. Vzhledem k fotbalu jsem pak držel palce Němcům. Jejich styl hry se mi líbil.

Většina expertů jejich hru ohodnotila jako nejmodernější, souhlasíte s tím?

Ve srovnání s německými týmy posledních let šli hodně nahoru. Pokud se budeme bavit o modernosti, tak z hlediska defenzivy na tom byli výborně Brazilci, z hlediska držení míče Španělé, Holanďani měli zase výborný přechod do útoku. Z těch moderních trendů předváděl každý mančaft něco špičkového.

Španělé nakonec mundial ovládli hrou á la Barcelona. Bylo to překvapení?

Podle základních skupin ano. Oni se rozjížděli pomalu, všechny výsledky měli těsné, o jednu branku. Tou jejich uspávací hrou na držení míče a pak neskutečně rychlou obranou se dokázali prosadit přes čím dál těžší soupeře.

Načerpal jste z afrického mistrovství nějakou inspiraci pro svoji práci?

Trochu určitě. Některé situace nebo části utkání se mi líbily. Ale spíš si myslím, že v současné době nás může obohatit klubová kopaná víc než ta reprezentační.

Scouti Chelsea nás budou sledovat

Věříte, že na Sigmu opět začnou chodit diváci ve větším počtu? Přece jen návrat Radima Kučery, Tomáš Kalas jakožto hráč Chelsea, Michal Ordoš – nejlepší střelec ligy, nová tribuna, to je hodně lákadel.

Všechno, co jste vyjmenoval, jsou naše důvody, proč bychom chtěli diváky přilákat. Děláme pro to všechno. Byli jsme přesvědčení, že to nejpodstatnější je atraktivní herní styl a předváděná hra. Bohužel, nebylo tomu tak. Hráli jsme semifinále Ondrášovky se silným soupeřem, mohli jsme se historicky poprvé dostat do finále domácího poháru, ale návštěva byla stejně malá (3255, pozn. red.). Na druhou stranu byla jedna z nejpříznivějších a nejhlasitějších. Byli to lidé, co nám přejí a fandí. Musím říct, že i když diváků celkově ubývá, tak přibývá těch, co se aktivně zapojují do fandění a jsou pozitivní. Celá východní tribuna je v tomto vynikající.

Jaké to pro vás bude, trénovat hráče Chelsea?

Zatím to nijak nevnímám. Samozřejmě víme o tom, že budeme pod drobnohledem, že scouti Chelsea budou jezdit na naše zápasy. Pro mě jako pro trenéra je to určitě motivace, že se budeme moci prezentovat naší hrou před takovým velkým klubem. Ale hlavně je to motivace pro všechny mladé hráče, kteří se budou moci ukázat takovému klubu, jako je Chelsea.

Skýtá se v rámci spolupráce mezi kluby i možnost, že vy osobně pojedete na nějakou stáž do Londýna?

Ano, ta smlouva je koncipovaná tak, že trenér se bude moci jet podívat do jejich tréninkového centra na delší pobyt. Stejně tak máme dohodu, že naše mládežnické týmy můžou jezdit do Anglie hrát přátelská utkání. Je tam spousta konkrétních domluv, kdy si můžeme navzájem vyměňovat informace o trénincích, o různých systémech přípravy nebo výchově mladých hráčů. Moc se na to těšíme, jsme rádi, že na to Chelsea přistoupila a že to máme zakotvené ve smlouvě.

MARTIN DOSTÁL

Zdeněk Psotka

Narozen: 18. 11. 1973

Smlouva: do 30. 6. 2011

Bilance v 1. lize: 60 utkání, 27 výher, 14 remíz, 19 porážek.

Nejlepší umístění: 4. místo (2009)

Hráčská kariéra: Nedvězí (1986), SK Sigma (1987 – 1992), Litovel (1992 – 1993), Uh. Brod (1994 – 1995), Poštorná (1996), Horka (1998 – 2000)

Trenérská kariéra: SK Sigma B – asistent (1998 – 199), SK Sigma dorost – asistent (1999 – 2000), SK Sigma B (2000 – 2005), SK Sigma U 19 (od 2005 – do 30. 6. 2008), SK Sigma Olomouc A (od 1. 7. 2008)

Trenérské úspěchy:

* 2000/2001 – postup do druhé ligy se Sigmou B, vítěz ankety Trenér roku Olomouckého kraje
* 2005/2006 – 3. místo v první dorostenecké lize
* 2006/2007 – 1. místo v první dorostenecké lize, vedoucí SCM, vítěz halového mistrovství ČR pro rok 2006
* 2007/2008 – ocenění Nejlepší mládežnický kolektiv okresu Olomouc za rok 2007, 1. místo v první dorostenecké lize, nejlepší trenér roku 2007 ČMFS – rozvoj dorosteneckého fotbalu, druhý v anketě Nejlepší trenér Olomouckého kraje 2007
* 2008/2009 – 3. místo v anketě Cena Rudolfa Vytlačila – Trenér roku

(zdroj: www.sigmafotbal.cz)

Autor: Martin Dostál

18.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jak hlasovala velká města v Olomouckém kraji?
1 10

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Volební štáb ČSSD v Olomouci - vpravo trojka kandidátky olomoucký primátor Antonín Staněk
2 6

Olomoucký primátor doskočil až do parlamentu, matadory nechal mimo

Olomoucko ovládlo ANO a Okamura, třetí je ODS

Olomoucko převálcovalo hnutí ANO a výrazný úspěch slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Překvapením je bronzová příčka ODS a těžký propad tradičních levicových stran.

Skokanka ODS: trojka z Olomouce přeskočila do sněmovny i lídra

Třetí žena přeskočila dva muže před sebou. Zuzana Majerová Zahradníková, pětačtyřicetiletá učitelka a překladatelka z Olomouce, zasedne podle všeho v poslanecké sněmovně.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

VIDEO: Velký výlov v Tovačově přilákal tisíce lidí

FOTOGALERIE / Rybí speciality, horké nápoje a především výlov ryb. Nejen to mohli zažít návštěvníci jednoho z největšího výlovů ryb na Moravě, který se uskutečnil o víkendu 21. a 22. října právě na Hradeckém rybníku u Tovačova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení