Co k vydřené výhře 2:1 vedlo? Především bojovnost, nikoliv fotbalová nádhera. Odhodlání, tvrdost, sebeobětování pro tým, to byly hlavní atributy. Všechno v jednom slově? DREKSA.

Čtyřiadvacetiletý obránce Pavel Dreksa se vrátil do základní sestavy Sigmy a přinesl s sebou vítězství.

„Vsadili jsme na zkušenost," vypálil hned po utkání proti Bohemians na tiskové konferenci Zdeněk Psotka, trenér Sigmy Olomouc. „A vyplatilo se to," dodal.

Sigma na jaře 2014

V sestavě nenechal kámen na kameni.

Obrana, kterou Hanáci sehrávali celou zimu, se skládala úplně znovu. Varadi se posunul na křídlo, místo něj hrál Zahradníček.

Na levém kraji hrál Javůrek a kapitán Škerle se vrátil zpátky do středu. Vedle něj se postavil Dreksa.

Čistě matematicky se věkový průměr základní jedenáctky Olomouce oproti ostudnému zápasu v Jihlavě zvedl jen o rok. Z hlediska zkušeností to byla změna mnohem výraznější.

Vždyť Škerle s Dreksou toho spolu odehráli víc než dost. Třeba zápasy evropských pohárů s Aberdeenem nebo Evertonem, které už jsou (pohříchu) skoro pět let staré.

Teď Psotka na „staronové" duo znova vsadil a perspektivní mladíky Šindeláře se Svozilem nechal na lavičce.

Chtěl jsem přitvrdit

Dreksa se vrátil do sestavy poprvé od 1. září. Ve druhé půli podzimu ho trápily zdravotní potíže, v zimě si místo v základní sestavě nevybojoval.

„Byla to dlouhá doba, taky to podle toho vypadalo. Na začátku jsem zbytečně pokazil několik lehkých míčů. Před zápasem jsme si ale řekli, že nic jiného než výhra nás nezajímá. Svým výkonem jsem chtěl pomoct mančaftu, a to se povedlo," říkal obránce po utkání novinářům.

Na hřišti bojoval příkladně. Dokázal i přitvrdit, což technicky laděným Hanákům v předchozích zápasech možná chybělo. Za ostrý skluz na Horu dostal po právu žlutou kartu.

„Je to boj o záchranu, tak jsem si to chtěl přitvrdit, aby kluci pocítili, že to tady nebudou mít zadarmo. Chtěl jsem dát jasně najevo, že tady jsme doma my, i když jsem věděl, že si pak budu muset dávat pozor," řekl Dreksa.

„K fotbalu to patří. Za ten faul jsem se mu omluvil a jelo se dál," dodal.

Bohemka si gól zasloužila

Nejčastěji se na trávníku potkával s Ivanem Lietavou, bývalým spoluhráčem, který odešel do Bohemians z Olomouce v zimní přestávce.

„Nevím, jestli byla výhoda, že ho známe. Je to ošemetné, protože on taky zná nás. Kdyby nám dal dva góly, tak všichni budou říkat, že jsme blbci," pousmál se Dreksa.

„Nakonec gól nedal, takže jsme úkol splnili," pochvaloval si.

Nulu ale Olomoučané až do konce neudrželi. V nastaveném čase proplul celou obranou Hora a po kličce brankáři Zlámalovi snížil na konečných 2:1.

„Za to jsem naštvaný, myslel jsem, že už to uhrajeme. Bohemka si ale asi ten gól zasloužila, protože nějaké šance taky měla," řekl Dreksa.

„Aleš Škerle vytáhl a my jsme se nedokázali poskládat tak, abychom tu situaci vyřešili. I když se mu to tam se štěstím odrazilo přímo do běhu. Pak už to zakončil dobře," uznal olomoucký obránce.

Nebylo to zadarmo, to jsme potřebovali

Na vítězství Hanáků ale inkasovaná branka v závěru naštěstí nic nezměnila.

„Máme obrovskou radost. Fotbal to asi nebyl moc krásný, ale to nás dnes nikoho nezajímalo," přiznal Dreksa bezelstně.

„Hra nebyla optimální, ale věřím, že jsme aspoň ukázali sílu mančaftu. Tohle jsou přesně zápasy, které nás mohou někam posunout," řekl.

„Kdybychom vyhráli 5:1, tak si toho nebudeme vážit a nebude to ono. Potřebovali jsme přesně takové vítězství, které jsme nedostali zadarmo. Psychicky nás to může posílit," dodal.

V pondělí na Zbrojovku

Olomouc odskočila patnácté Bohemce na pět bodů. Bylo by ale naivní domnívat se, že už je ze sestupové šlamastyky venku.

„Žádné uspokojení nesmí nastat, protože nás čekají další těžká utkání. Pořád jsme tam hodně namočení," ví dobře i Dreksa.

„Podobně důležitých zápasů nás čeká ještě několik. Musíme zvládnout i ty následující," přitakává kouč Psotka.

Už v pondělí se v další přímé bitvě o záchranu utká Sigma s brněnskou Zbrojovkou.