V sestavě kola litovelští Kopp a Podešva a holičtí Krejčí a Žondra

Olomoucký kraj /INFOGRAFIKA SESTAVY KOLA/ - Úvodním kolem odstartoval o víkendu fotbalový krajský přebor. Opět budeme pravidelně přinášet sumář reportáží včetně statistik a sestavy kola.

11.8.2009

Leština porazila na úvod sezony Šternberk (modré dresy)Foto: Miloslav Fuksa

Sedm stovek diváků na přerovském derby

Hned úvodní kolo krajského přeboru proti sobě postavilo dva regionální rivaly – Kozlovice a Přerov. Podle oficiálního losu se mělo utkání hrát v Kozlovicích, ale to bylo kvůli probíhající stavbě nové tribuny nemožné. Týmy se proto dohodly, že si pořadí domácích utkání prohodí a hrálo se na stadionu Spartaku Přerov. Jarní odveta by se měla hrát v Kozlovicích.

Oťukávání bylo znakem první půle, Přerov nepřesně zakončoval, gólovku kozlovického Lepši vychytal vynikající Přibyl, neúspěšní byli i Kříž, Kuba a Kaďorek.

Špatná hra zálohy 1. FC byla vodou na mlýn Kozlovic v první dvacetiminutovce druhého dějství, to visel gól na vlásku. Zejména tutová příležitost Dohnala, která naštěstí pro Přerov skončila na břevně, mohla dát celému zápasu naprosto odlišný směr.

Potom však uhodilo z čistého nebe: Jelenovu střelu zpoza rohu šestnáctky si Mánek srazil do vlastní sítě. Domácí tak šli v 66. minutě do jednobrankového náskoku.

Jeden z nejkrásnějších okamžiků přišel o šest minut později. Před šestnáctkou ztlumil na prsou míč Koutný pro Bernarda a ten krásnou ranou s pomocí tyče vymetl pravý horní roh branky a zvýšil na 2:0.

Kašpárek mohl vzápětí výhru pojistit, ale po uvolnění Jelenem trefil pouze tyč kozlovické brány. V náporu hosté kontrovali snížením Kaďorka, ale víc už za zbývajících šest minut nestihli.

Před sezonou vložené investice do hráčského kádru Kozlovic, oproti mužstvu 1. FC Přerov, které je složeno z odchovanců, tedy první body do tabulky přeboru hostům nepřinesly.
Navíc ne zrovna dobré výsledky 1. FC v přípravě pasovaly Kozlovice do role favorita. Realita ale nakonec, jak už to bývá, byla jiná.

Za předvedenou hru před vynikající diváckou kulisou čítající na sedm stovek diváků, je třeba ale pochválit všechny aktéry.

1. FC Přerov - FK Kozlovice 2:1 (0:0)

Branky: 66. Jelen, 73. Bernard - 84. Kaďorek. Rozhodčí: Tomeček - Kouřil, Klíma. ŽK: Gřešák, Schlehr - Král, Kuba. Diváků: 700.
Přerov: Přibyl - Gřešák, Mrázek (42. Hrabal), Hýbner, Matyáš - Bernard, Koutný (82. Novotný), Schlehr, Jelen - Kašpárek, Smékal (59. Holub). Trenér: Zdeněk Novák.
Kozlovice: Mánek - Vyplel, Šolín, Král, Dohnal - Kuba, Tomčík, Kříž, Matuška (46. Stokláska) - Kaďorek, Lepša. Trenér: Jiří Vlk.

Jeseník zaslouženě porazil Ústí

Úspěšně vstoupili do nového ročníku krajského přeboru fotbalisté Jeseníku. V sobotu na domácím trávníku porazili Ústí.

Během hry viděli diváci hned dvě proměněné penalty, po jedné na každé straně. Domácí pak o svém vítězství definitivně rozhodli až třetí trefou ve druhé půli, přestože si hned po půlhodině duelu vypracovali slibný dvougólový náskok.

„Úvodní část jsme odehráli velice dobře, ale nedali jsme několik dobrých šancí. O to více nás pak mohl mrzet snižující gól soupeře z penalty, po němž jsme se rázem strachovali o výsledek,“ přiznal trenér Jeseníku Ladislav Krobot.

Od stavu 2:1 byli aktivnější hosté. Jejich snahu ale utnul v 67. minutě přímý kop Kadeřábka, na který si nejlépe naběhl zakončující Jurčák, který tak odčinil svůj prohřešek z úvodního dějství.

Právě faul Jurčáka totiž daroval Ústí pokutový kop, po němž se hosté vrátili zpět do hry.

„Třetí gól nás naštěstí zase uklidnil a zápas se celkem v poklidu dohrál v naší režii,“ dodal Krobot.

„Soupeř zaslouženě potrestal naše chyby v obranné činnosti. V naší kombinaci bylo hodně nepřesností a s nakopávanými míči si vysoká obrana domácích bez velkých problémů poradila,“ uvedl kouč Ústí Vojtěch Bušina.

FK Jeseník – TJ Sokol Ústí 3:1 (2:1)

Branky: 22. Minka (p. k.), 33. Pavelka, 67. Jurčák – 37. (p. k.).
Jeseník: Jaroš – Zykmund, Cundrla, Jurčák, Skoupil, Minka (80. Harazin), Juriš, Mravec, Glac (61. Plhák), Kadeřábek (75. Mlynář), Pavelka. Trenér: Ladislav Krobot.
Ústí: Bernkopf – Juga, Sencovici, Plesník, Smolka – Rebenda, Skácel, Páleník, Ševčík – Juřica ( 79. Kouřílek), Lhotský. Trenér: Vojtěch Bušina.

Nováček z Bělotína na úvod prohrál

Do utkání proti vloni třetímu mužstvu tabulky krajského přeboru nastupovali hráči Bělotína oslabeni o dva zraněné hráče základní sestavy.

Nástup do utkání měli hosté drtivý. Ihned po rozehrání skončila prudká střela z hranice šestnáctky těsně mimo a vzápětí hlavičku z bezprostřední blízkosti zlikvidoval domácí brankář Majerský.

Poté se hra srovnala a navrch začali mít bělotínští hráči. Střely Hrazdíla a Kozáka skončily těsně mimo a přímý kop Kinara z pětatřiceti metrů hostující brankář Kaštil vyrazil.

Do úvodu druhého poločasu druhého nastoupili lépe domácí hráči. Centr Kozáka se do konce odrazil od břevna mimo branku. Větší zkušenost a vyzrálost hostujících fotbalistů se projevila v 51. minutě, kdy se ujali vedení. Růžička využil nedůslednosti domácí obrany a dokázal míč propasírovat za záda bezmocného Majerského.

Nejblíže k vyrovnání měl bělotínský Peša po rohu Březíka, ale jeho hlavička skončila těsně mimo. Hosté své vítězství navýšili v 86 minutě opět po větším důrazu v šestnáctce domácích a zásluhou kanonýra Petržely pečetili své vedení na 2:0.

Domácí fotbalisty lze pochválit za bojovnost a nasazení, ale pro zkušeného soupeře rozhodlo důraznější proměňování brankových příležitosti.

TJ Sokol Bělotín - FC Kralice na Hané 0:2 (0:0)

Branky: 51. Růžička, 86. Z. Petržela. Rozhodčí: Vedral – Kopecký, Částečka. Diváci: 180.
Bělotín: Majerský – Janovský (74. Celnar), Peša, Eleš (86. J. Biskup), L. Biskup (76. Haluzík) - Novosad, Hanák, Hrazdil, Březík - Kozák, Kainar. Trenér: Pavel Pumprla.
Kralice: Kaštil - Smýkal, Ohlídal, Valtr, Dočkal – Trnavský, Halenka, Růžička, Neoral (68. Kofroň) – Vybíral (90. R. Petržela), Z. Petržela. Trenér: Zdeněk Chytka.

Leština slavila triumf i v oslabení

V premiérovém utkání nového ročníku se setkaly dva týmy, které ještě před dvěma měsíci bojovaly v krajském přeboru o holé přežití.

Hned v úvodu zápasu měl obrovskou šanci Kymlička, který však ze slibné šance přestřelil branku Leštiny.

Potom převzala otěže zápasu do rukou domácí Leština, která měla míč častěji na svých kopačkách, ale do gólových šanci se až na malé výjimky moc nedostávala.

Do šaten se tedy šlo za stavu 0:0. I po změně stran byl scénář stejný, Šternberští hrozili jen náznaky brejků. V 70. minutě poslal domácí trenér na hřiště Janíčka, který se už za tři minuty pakoval do šatny. To když u rohového praporku nevybíravým způsobem sestřelil Tomáše Hlaváčka v době, kdy už byl míč dávno za postranní čárou. Hlavní rozhodčí Štětka mu ukázal okamžitě červenou kartu.

I v deseti lidech však Leština dokázala držet hosty na distanc a pět minut před koncem dokonce překonala jejich obranu.

Při rohovém kopu zůstal na zadní tyčce úplně volný Hobler, který prostřelil Vytřísala ve šternberské brance.

V poslední minutě zápasu pak ještě alespoň bod mohl hostům vybojovat Hlaváček, který vystřihl nádherné nůžky, které však těsně minuly domácí svatyni.

„Hosté na tom byli určitě lépe kombinačně, když mají podstatně zkušenější tým. Nám trochu s přibývajícím časem docházely síly, ale protivník nakonec duel protaktizoval. I v oslabení jsme se snažili tvořit a překvapivě jsme se vůbec nezatáhli. Toho jsme pak díky jedné povedené standardce dokázali využít,“ liboval si po zápase vedoucí týmu Leštiny Radek Pelcl. „Jsme moc rádi za tři body. Chtěli jsme vyhrát, protože v dalších kolech máme těžký los,“ doplnil Pelcl.

Šternberk bude mít šanci na nápravu za týden v prvním domácím utkání s nováčkem z Bělotína.

Sokol Leština – FK Šternberk 1:0 (0:0)

Branka: 85. Hobler Rozhodčí: Štětka - Rýpar, Kouřil. ŽK: Hampl, Sládek, Kalous - Jurečka, Šlížek, Mudrák. ČK: 73. Janíček (Leština). Diváků: 230.
Leština: Hajtmar – P. Volek, Neumann, Hrdlovič, Sládek (60. Hobler), Hampl, R. Janíček (70. T. Janíček), Kalous, Smékal, J. Volek (80. Janhuba), Lipka. Trenér: Jaroslav Rolínek.
Šternberk: Vytřísal - Havlík, Polášek, Sklenář, Šlížek (85. J.Coufal) - Jurečka, Kymlička, Valtr, Mudrák, Plachý (70' Mazal) - Hlaváček. Trenér: Pavel Kubíček.

Holická juniorka vstoupila do sezony vítězně

V utkání krajského přeboru se v Hodolanech představila holická rezerva, která nastoupila proti jedenáctému týmu KP z uplynulého ročníku. Poměrně neškodný soupeř dostal čtyři branky a v Hodolanech o svých kvalitách příliš nepřesvědčil.

První gól přišel poměrně brzy. Domácí totiž zatlačili svého soupeře do defenzívy od úvodního hvizdu rozhodčího Krobota a v 8. minutě se dočkali první branky. Po přímém volném kopu Martina Krejčího, který orazítkoval břevno, pohodlně zavěsil z malého vápna Žondra.

V následujících minutách první půle si domácí vypracovali další šance, ale neuspěli. Salatin z dobré pozice mířil z voleje nad a Neužil trefil jen gólmana.

Hosté předvedli v první půli dvě slibně vyhlížející akce. Při první napodobil Dlouhý střelu Salatina a mířil nad a po přímém volném kopu Vozákovu střelu gólman Pavelka reflexivně vyrazil.

Hosté nakonec odcházeli do kabin s dvoubrankovým mankem, když v nastaveném čase dal Smékal obloučkem malou domů a přehodil i vlastního gólmana…

Po přestávce se dlouho nic fotbalového nedělo. Až v 65. minutě dal Žondra svůj pěkný střelecký pokus nad. V 72. minutě poslal Dohnal rohový kop do vápna hostů a nekrytý Tomáš Krejčí dal zblízka třetí gól domácích.

V 80. minutě se domácí radovali počtvrté, když odraženou střelu Kouřila dopravil pohodlně do sítě Žondra. Ještě v závěru utkání se dostal do šance Smékal, ale jeho střelu odvrátila obrana hostů na rohový kop.

1.HFK Olomouc B – FC Želatovice 4:0 (2:0)

Branky: 8. a 80. Žondra, 72. T. Krejčí, 45. vlastní (Smékal). ŽK: Žondra – Skrzek, Dlouhý, Hrabovský. Němec. Diváků: 150.
HFK B: Pavelka – Salatin (46. Živčák), T. Krejčí, Vykydal (76. Hapal), Žondra, Dohnal, Neužil, M. Krejčí (73. Koutek), Smékal, Kouřil, Čižmar. Trenér: Milan Nekuda.
Želatovice: Kostýlek – Skrzek, Vozák, Smékal, Zbožínek, Koplík (80. Menšík), Jemelka, Havlík (55. Hrabovský), Dlouhý, Němec, Pekný. Trenér: Bohumil Chodil.

Litovel zázračně v osmi udolala favorita z Mohelnice

Čtvrté mužstvo loňského ročníku proti hlavnímu aspirantovi na postup. Takové menu nabídlo sobotní utkání úvodního kola krajského přeboru v Litovli, kde se představila Mohelnice.
A že se bylo na co dívat. Domácí si i v osmi lidech dokázali dojít pro tři body.

Velmi slušná návštěva se na derby nenudila. Už ve 2. minutě se vysoký míč snesl ke Šromovi a ten krásnou střelou z voleje orazítkoval pravou tyč Večeřovy branky. Litovel se dočkala v 10. minutě. To napřáhl z dálky Fišara a rána z jeho kopačky se zastavila až v šibenici.

Odpověď favorita však byla blesková. Mezi stopery zůstal nekrytý Masopust a tváří v tvář vybíhajícímu Uvízlovi nezaváhal.

Pak rozjitřil poprvé vášně rozhodčí Němec, když během dvaceti minut rozdal domácím hráčům za běžné prohřešky až neuvěřitelně přísné žluté karty.

První efekt se dostavil v 36. minutě, kdy na hranici vápna zastavil Kvapil unikajícího Hegera tentokrát zřejmým faulem a rozhodčí s druhou žlutou neváhal.

Tatran vydržel v oslabení do poločasu a byl Mohelnici vyrovnaným soupeřem i po změně stran. Fišarovu hlavičku dokonce vykopával až z brankové čáry Čihulka.

V 60. minutě se do hlavní role utkání znovu obsadil sudí Němec. Objektivně je ale nutné přiznat, že mu hodně nahrály horké hlavy dvou litovelských opor. Nejprve Němec posoudil oboustranně tvrdý souboj přes míč jako faul ve prospěch hostů a Kratochvíl dostal za odkopnutí míče druhou žlutou. Nervy na uzdě vzápětí neudržel Zavadil a po intervenci asistenta Bočka musel i on předčasně pod sprchy.

Od té doby fotbal připomínal házenou. Litovel ze všech sil bránila vlastní vápno a chvílemi trapně bezradná Mohelnice si nevěděla se sedmičlenným valem rady. Jedinou vážnější příležitost měli hosté po střele Klose z dálky, ale Uvízl byl pozorný a vytlačil míč na roh.

A minutu před koncem se narodil zázrak.

Zoufalá Mohelnice na hranici vápna špatně rozehrála a najednou se na druhou stranu řítili dva Litovelští proti jedinému obránci Mohelnice. Když pak chvíli před tím nastoupivší Jindra přihrál Koppovi a ten prostřelil brankáře Večeře, vybuchly asi čtyři stovky diváků nadšením.

Zaskočená Mohelnice už sílu na odpověď nenašla.

Následné ovace ve stoje pro litovelských sedm statečných a brankáře Uvízla se směle mohly rovnat s aplausem, který ve čtvrtek po pohárové demolici Aberdeenu dopřáli svým oblíbencům fanoušci olomoucké Sigmy.

Tatran Litovel – FK Mohelnice 2:1 (1:1)

Branky: 10. Fišara, 89. Kopp – 13. Masopust. Rozhodčí: Němec – Boček, Šrámek. ŽK: Kratochvíl, Zavadil, P. Kvapil, Čep – Strnad, Šrot, Klos. ČK: 36. P. Kvapil, 60. Zavadil, 60. Kratochvíl (všichni Litovel). Diváků: 400.
Litovel: Uvízl – P. Kvapil, Planička, Podešva, Kopp – Srovnal, Kratochvíl, Fišara (82. Jindra), Šrom (59. Krátký) – Čep, Zavadil. Trenér: František Pitroň.
Mohelnice: Večeř – Klos, Erneker, Čihulka, Strnad (46. Rosůlek) – Svačina (31. Macák), Šrot, Mičunda, Heger – Navrátil, Masopust (55.Krejčí). Trenér: Richard Polák.

Nováček bral jen bod

Fotbaloví příznivci ve Štítech se při obnovené premiéře svého týmu v krajském přeboru gólu nedočkali. Nováček soutěže si na úvod doma připsal bezbrankovou remízu s Určicemi.

„Župa je samozřejmě o něčem jiném než I. A třída a na začátku jsme se proto v zápase trochu rozkoukávali. Postupně jsme ale vyrovnali hru a vytvořili si i několik šancí,“ prozradil vedoucí Štítů Vojtěch Langr.

Ani největší příležitost měl v první půli zkušený Jaroslav Lakomý, když byl zcela sám před brankářem.

Jenže právě gólman hostů byl hlavní překážkou Štítů v cestě za jejich premiérovou trefou v letošním krajském přeboru. Po ráně Čecha mu pak těsně před přestávkou pomohla tyč.

Stejně pozorný však byl i na druhé straně mezi tyčemi coby nová posila Štítů Ondřej Schettler, i když také jeho v jednom případě zachránila od inkasování branková konstrukce.

„Remíza tak byla nakonec asi zasloužená pro oba celky. Získaný bod určitě bereme. Narazili jsme na kvalitního soupeře. Sice nás mohou mrzet šance, které jsme nedali, ale stejně tak mohl skórovat i protivník,“ dodal Langr.

Sokol Štíty – Sokol Určice 0:0

Štíty: Schettler – Šlesinger (80. Dus), Prokop, Verner, Blümmel, Odstrčil, Šponar, Teffer (70. Nýdecký), Čech, Lakomý, Janků (65. Sedláček). Trenér: Martin Hoško.
Určice: Nejezchleb – Dokoupil, Žáček, Ullman, Hradečný – Havlena, Vaněk, Los, Cibulka (88. Mikeš) – Kryl, Koudelka (37. Javořík). Trenér : Svatopluk Kovář.

Hněvotín se probránil k remíze

Souboj dvou mužstev z nejbližšího okolí Olomouce moc fotbalové krásy nenabídl. Nakonec si obě mužstva připsala do tabulky letošní první bod za bezbrankovou remízu.

Domácí vyrukovali na Dolany s novým koučem, bývalým prvoligovým fotbalistou Ladislavem Kučerňákem, který oprášil již málem zapomenutý fotbalový styl. „Hráli jsme takové catenaccio, prostě takový prešovský beton,“ smál se hrdina zápasu z řad domácích, brankář Dušan Romanovský.

Hlavně jeho zásluhou v zápase nepadla branka. „Měli jsme snad pět tutových šancí, ale on všechno zázračně vychytal, jinak to ale byla pěkná holomajzna,“ prohlásil Jan Borůvka, sportovní ředitel FC Dolany.

Na Romanovského umu si postupně vylámal zuby dvakrát Duda, dále Sekel i Grézl. Hněvotínský brankář se zaskvěl také při ranách Štrbíka a Oklešťka z dálky. „Soupeř měl jen jednu šanci, kdy zůstal na zadní tyči nepokrytý hráč, ale naštěstí se to od něj odrazilo vedle,“ dodal Borůvka

„Dolany byly fotbalovější, ale na šance to bylo vyrovnané,“ přidal pohled z druhé strany hněvotínský kouč Kučerňák.

„Velice dobře zahrál Novák na levé záloze, ale nejlepším hráčem zápasu byl náš brankář Romanovský,“ uznal Kučerňák.

Hněvotínskou betonárku prověří v příštím kole fotbalisté Přerova. Dolany jedou znovu ven, tentokrát na půdu nevyzpytatelných Určic, kde je čeká další z elitních gólmanů krajského přeboru Miroslav Nejezchleb.

Hněvotín – Dolany 0:0

Rozhodčí: Caletka – Dubravský, Štětka. Diváků: 150.
Hněvotín: Romanovský – Chabičovský, Keluc, Zamykal, Vymazal – Čech (83. Vyroubal), Barčík, Zkoumal, Novák – Šulc, Filip (90. Vinohradský). Trenér: Ladislav Kučerňák.
Dolany: Benčík – Šmíd, Pospíšil, Bergmann, Hradil – Navrátil (72. Sekel), Okleštěk, Štrbík, Novák (72. Václavík) – Duda, Pavlíček (78. Grézl). Trenér: Jiří Navrátil.