Kdo vás na turnaji nejvíce zaujal?

Šikovných hráčů jsem viděl tolik, že na první dobrou asi nikoho vypichovat nechci. Zanalyzujeme si to u videa. Týmově kralovaly Sparta a Slavia. Samozřejmě i díky tomu, že skupují talenty napříč republikou. Rangers zase přinesli něco trošku jiného.

Rangers loni vyhráli, letos byli ve finále. Výběr zahraničního hosta se vydařil, že?

I zpětná vazba od nich je velice pozitivní. Nehrají celoroční soutěž, ale objíždějí nejrůznější turnaje. Sami říkali, že tady prohráli asi po 18 měsících. Jsou nadšení z toho, že naše mužstva je dostanou pod větší tlak, že jsme schopní je presovat a podobně. Doma na ostrovech bývají prý jejich zápasy hodně jednoznačné a většinou je to spíš o tom, jakým rozdílem vyhrají. Jsou z možnosti hrát tady nadšení. Není důvod, proč je znovu nepozvat.

Neuvažovali jste i o dalších klubech ze zahraničí?

Nabídky jsme měli, například v Manchesteru říkali, že by se rádi turnaje zúčastnili. Zároveň ale nechceme turnaj nafukovat co do počtu účastníků. Museli bychom navýšit počet hracích dnů, což momentálně není naším záměrem. Už teď se akademie konfrontují se soupeři na špičkové úrovni, takže nás nic nenutí, abychom něco měnili.

Jak jste byl spokojený s organizací v Olomouci, kde jste vyzkoušeli dva areály?

Organizace byla skvělá. Chtěl bych pochválit všechny kolem Kuby Beneše (manažera regionální fotbalové akademie v Olomouci – pozn. red.) a dalších, kteří turnaji dali podporu. Zatím jsem neslyšel jedinou stížnost. Všechno klape stoprocentně.

Nepřekvapily vás některé výsledky a velké rozdíly mezi akademiemi?

Příjemně mě překvapilo, kolik tady padá gólů a že to nejsou žádné defenzivní souboje. V případě těch vysokých výsledků je znát, že se na hřišti točí opravdu celé akademie, to znamená třídy třeba pětadvaceti hráčů. Bereme to tak, že jde o zakončení působení kluků v akademiích, takže chceme, aby se dostalo opravdu všechny, logicky pak kde kvalita o trochu dolů. Pokud se ale soustředíme na konkrétní výsledek a akademie postaví to nejsilnější, co mají, tak jsou konkurenceschopné. Věříme, že zkrátka jdeme správnou cestou.

Za jak dlouho bude možné říct: toto je pozitivní výsledek práce v akademiích?

Je to běh na dlouhou trať. To jsme ale věděli. Je jasné, že kluci ještě mají do profesionálního fotbalu dlouhou cestu. Ale třeba sedmnáctka nám teď hrála na Euru a z kádru dvaadvaceti hráčů jich dvanáct prošlo systémem akademií. To nám ukazuje, že cesta správná je.