Šestadvacetiletý útočník celou loňskou sezonu z různých důvodů promarodil a až nyní se vrací na trávník. S odhodláním svou kariéru restartovat a vrátit se do bývalé formy.

„Věřím, že to zase nakopnu, góly dávat umím,“ říká šumperský rodák exkluzivně pro Deník.

Do loňského druholigového ročníku nastupoval Václav Vašíček jako první útočná volba Václava Jílka, trenéra Sigmy.

Urostlý forvard však kvůli špatnému startu Hanáků, kdy to měl svou pozici nahnutou i realizační tým, ze sestavy brzy vypadl.

Což o to, takové věci k fotbalu patří. Nic světoborného.

Hůře však bylo, když Vašíčkovi v půlce podzimní části na tréninku spoluhráč David Houska kolíkem rozsekl nohu.

„Dostal se mi do toho až na kost nějaký zánět, takže měsíc v háji…“ vzpomíná.

V klubové hierarchii hroťáků jej tehdy přeskočil i mladý Jakub Yunis.

Nejdřív se smáli, pak všichni utichli

Pořádná rána však přišla až po zimní přípravě, kterou Vašíček poctivě odmakal a vcelku se mu dařilo.

V prvním jarním kole v Pardubicích vystřídal na závěrečných 18 minut Tomáše Chorého a zdálo se, že je zpět.

„Jenže potom v týdnu při tréninku jsem si při přešlapovačce urval koleno. Jak jsem udělal změnu stranu a chtěl si vyvést míč, noha se mi sekla, koleno vyskočilo a už jsem věděl, že to je špatně,“ vypráví.

Spoluhráči se mu smáli, mysleli si, že zakopl o míč. Po chvíli ale bylo jasné, že je tomu jinak.

„Najednou všichni utichli, protože se bohužel potvrdilo to nejhorší – byl to křížák,“ dodává Vašíček.

Diagnóza: přetržený přední zkřížený vaz a několikaměsíční pauza.

„Nikomu bych to nepřál, ale nikdy jsem neuvažoval o konci kariéry! Od začátku jsem věřil, že se vrátím, v tomto jsem v hlavě silný, opravdu jsem nepochyboval,“ ujišťuje.

Jen se dívat z tribuny? Šílené

Přesto přiznává, že dívat se na sigmáky, jak se jim daří bez něj, bylo složité.

Nejdříve projeli druhou ligou jako nůž máslem a i mezi tuzemskou smetánkou udivují českou fotbalovou veřejnost.

„Jenom koukat na kluky, nemoct se rozběhnout a kopnout do míče? To bylo něco šíleného. Když jen koukáte z tribuny, jak se jim daří, je člověku trochu smutno, že u toho nemůže být… Na druhou stranu je to samozřejmě super, že kluci takhle válí.“

V těžkých chvílích Vašíčkovi pomohli nejbližší.

„Hlavně rodina, kamarádi a kluci v kabině. Aspoň jsem si trošku v hlavě urovnal život a i když to bývá označováno jako fráze, člověk fakt zjistí, že zdraví je nejdůležitější. Ne fotbal. Samozřejmě ho všichni milujeme, ale pořád je to jen sport. Zdraví a rodina jsou na prvním místě,“ míní autor dvanácti ligových tref, který už měsíc trénuje naplno s týmem.

"Koleno je v rámci možností dobré, drží. Už nemám ani tejp, ten je spíš stejně jen o hlavě. Musím zaklepat, že zatím to vypadá dobře,“ doplňuje.

Těším se na juniorskou ligu. Asi jediný

Vašíček měl dokonce již v pondělí nastoupit za olomouckou juniorku ve Zlíně, z jeho startu však nakonec sešlo, neboť předpokládanou hrací plochou mělo být hřiště s umělým povrchem. A ten pro operované koleno ideální není.

„Tak snad stihnu poslední zápas s Baníkem, abych měl aspoň jeden start. Jsem teď asi jediný fotbalista, který se těší na zápas v Juniorské lize,“ směje se.

Co bude potom? Těžko říct. Vašíčkovi k poslednímu červnu příštího roku končí v Sigmě smlouva, o jeho prodloužení se zatím s nikým nebavil.

„To teď není téma, hlavně musím v zimě koleno pořádně posílit, udělat dobrou přípravu a uvidí se. Doufám, že všechno špatné už jsem si vybral,“ konstatuje muž, kterému mezitím vyrostla pořádná konkurence v o čtyři roky mladším Tomáši Chorém.

Po zranění skoro devadesát kilo

O dvoumetrového dlouhána je však zájem ve větších klubech, kterým stačí složit výstupní klauzuli a mohou vstoupit do jednání. V ten okamžik by se Vašíček, na kterého dříve hodně spoléhal kouč Leoš Kalvoda, mohl klubu opět velmi hodit.

O to víc, když na Hané pravděpodobně nezůstane ani Zdeněk Linhart, host ze Slavie, který se vůbec neprosazuje.

„ Po zranění jsem měl snad devadesát kilo, teď mám o šest kilo míň, takže se cítím fakt dobře. Jde jen o to, aby koleno drželo, protože věřím, že to zase nakopnu. Góly dávat umím,“ uzavírá optimisticky Václav Vašíček.