Jako nadřízený kouče Kalvody však Ladislav Minář zatím nevidí důvod ke změně na trenérském postu. Naopak hlavní díl viny vidí v hráčích, kteří si podle něho mají sáhnout do svědomí, zda na hřišti odvádějí maximum. „Výsledky nejsou, takže je nasnadě, abychom o těchto věcech v klubu diskutovali. Nevyhodnotili jsme to ale zkrátka tak, že by změna trenéra byla v současné době ku prospěchu věci," říká.

Sigma má za sebou polovinu podzimní části sezony. Jak byste zhodnotil její dosavadní působení po návratu zpět do nejvyšší soutěže?

Samozřejmě že když máme z devíti zápasů sedm bodů, tak v žádném případě být spokojeni nemůžeme.

Je to velké zklamání a rozčarování, protože mužstvo má na úplně jiné výsledky a postavení v tabulce.

Sigma v letním přestupovém období nebývale posilovala, přišlo sedm nových hráčů. Jak jste s nimi spokojen?

O tom se může diskutovat. Přišlo hodně hráčů, což možná v minulosti takhle v Olomouci nebylo. Na druhou stranu to, že těch hráčů přišlo tolik, každý v jiném rozpoložení a v jiné sportovní formě, se také odráží na jejich individuální kvalitě. Všichni víme, kdy přišli Radakovič s Hubníkem, a asi se shodneme, že tihle dva budou patřit do konce podzimu k nejlepším stoperům v lize. Ostatní přišli v jiné formě, každý má jinou aklimatizaci, každý má svoje problémy. A potom jsou tu další hráči, ať už Halenár, Moulis nebo Malec, o kterých jsem přesvědčen, že mužstvu mají co dát. Až druhá polovina podzimní sezony nám ukáže reálný stav těch nových hráčů.

Mohla by důvodem špatných výsledků být právě nesehranost týmu s novými hráči?

Já to rozdělím na dvě části. V první bych řekl, že jestliže přijde více hráčů, navíc každý v jiném období, tak to určitě vliv má, to je bez diskusí. Na druhou stranu jsem přesvědčený o tom, že domácí utkání, ať to byla Příbram, Brno, Jihlava, Zlín nebo poslední utkání v Ostravě, tak bychom měli mít takovou kvalitu, že bez ohledu na to, kolik hráčů přišlo, jsme si s těmi soupeři měli poradit úplně jinak a z těchto zápasů mít daleko více bodů. Mít z utkání s Příbramí, Brnem, Jihlavou a Zlínem pouze pět bodů, to je na pováženou.

Kde vidíte příčiny špatných výkonů a výsledků vy? Trenér Kalvoda mluví od prvního kola o neproměňování šancí a nedůrazu v šestnáctce.

Samozřejmě, neproměňování šancí je jedna z nejdůležitějších věcí ve fotbale. Když neproměníte šance, nemůžete dávat góly a nemůžete bodovat. Na druhou stranu, je to o určitých fázích utkání, o morální odolnosti a sebevědomí jednotlivých hráčů. Když si vezmu zmiňované domácí zápasy, ty mužstvo odehrálo zhruba v kvalitě, na kterou momentálně má, ale neodrazilo se to na výsledcích. Ale hráli jsme na Spartě, hráli jsme v Plzni, tedy proti mužstvům, která jsou kvalitou kádru úplně někde jinde. Když tam prohrajete, nikdo vám hlavu neutrhne. Jde však o způsob, jak tam prohrajete. A pro mě bylo utkání na Spartě ostudné, protože to mužstvo, ať je, nebo není sehrané, jej mělo odehrát mnohem sebevědoměji, a ne co tam odehrálo, bylo podělané. A poslední utkání s Ostravou, ke vší úctě k ní, kdyby se naše mužstvo prezentovalo tak sebevědomě jako při poháru v Opavě, tak nemůžeme prohrát. Hráči se nemůžou schovávat za prohlášení, že neproměňují šance. Baník měl kromě gólu taky dvě nebo tři šance, ale šlo mi o způsob, jakým jsme se hlavně v první půli prezentovali. První poločas z naší strany neměl ligovou úroveň a za druhé hráči, kteří na hřišti byli, si musejí sáhnout do svědomí, protože nepředvedli rozhodně to, na co mají.

Do médií prosákla zpráva, že jste oslovili Martina Svědíka. Jakou pozici má nyní Leoš Kalvoda?

Já bych nespekuloval, jestli jsme někoho oslovili, nebo ne. Výsledky nejsou, takže je nasnadě, abychom o těchto věcech v klubu diskutovali. Nicméně nejsem přesvědčen, že za zisk sedmi bodů z devíti zápasů může Kalvoda. Za to můžou jednoznačně hráči, protože kvalitou, sebevědomím a dalšími věcmi, nedokázali utkání zvládat. Nevyhodnotili jsme si to zkrátka tak, že by změna trenéra byla v současné době ku prospěchu věci. Samozřejmě trenér má vždycky zodpovědnost, já jako sportovní ředitel mám taky zodpovědnost, ale myslím, že největší kus zodpovědnosti na výsledcích a herním projevu leží na hráčích, kteří si sami musejí sáhnout do svědomí.

Chápu to tedy správně, že minimálně pro tuto reprezentační přestávku pan Kalvoda zůstává?

Pan Kalvoda má v této fázi naši plnou podporu, protože si nemyslíme, že by hlavní příčina neuspokojivých výsledků byla v něm.

Jaké slovo máte při skládání sestavy obou týmů?

Nerozumím, proč se mě na to ptáte. Otázka složení sestavy je plně v kompetenci trenérů. Ale vzhledem k tomu, že máme první i druhou ligu, a vzhledem k tomu, že je potřeba, aby tu byla vytíženost hráčů, s citem právě k mladým, tak se o tom v týdnu bavíme. Řešíme, kde by jaký hráč měl nastoupit, pokud se zrovna trenérovi třeba nevejde do základní sestavy. Hlavní je ale vytíženost hráčů. Ale znovu opakuji, že je věcí každého trenéra, jakou základní sestavu si postaví.

Jak jste zatím spokojen s atmosférou okolo klubu, potažmo diváckým zájmem?

Divácký zájem a atmosféra jsou takové, jaký je herní projev a jak se dělají body. Kdybychom do soutěže vstoupili s větším bodovým ziskem, asi by zájem byl trochu jiný. Na prvním místě jsou vždy body, které rozhodují. Můžete hrát pěkný fotbal, za který vás budou plácat po zádech, ale vždy se to musí odrazit právě v tabulce. Když to shrnu, tak divácký zájem odpovídá kvalitě předváděné hry a našemu postavení v tabulce.

Po utkání s Baníkem se předseda Josef Lébr nelichotivě vyjádřil o hráčích Baníku. Jak se na jeho vyjádření díváte vy?

Nepřísluší mi komentovat vyjádření svého nadřízeného, ani to nechci. Na druhou stranu souhlasím jednoznačně s panem Lébrem, že momentálně není Ostrava v takové kvalitě, aby tam naše mužstvo mělo prohrát. Rozumím tomu, co chtěl říci, a jednoznačně jeho názor podporuji. Zkrátka prohrát s Baníkem Ostrava v jeho momentálním rozpoložení, i když netvrdím, že to naše je bůvíjaké, je pro mě taky nepřijatelné.

Na starosti máte i B-tým, jak hodnotíte jeho výsledky a výkony?

U béčka nemůžeme mluvit o nějakém zklamání, protože, až na dvě utkání, kdy jim šlo na výpomoc několik hráčů z áčka, to hrajeme z osmdesáti nebo devadesáti procent s mladými kluky. Rozkrývá se nám realita, že mezi třetí a druhou ligou je velký rozdíl. Od prvních zápasů nám nová soutěž ukazuje, v čem se hráči musejí zlepšit, jak moc se musejí posunout. Zklamání tedy není na místě. Můžeme se možná bavit jenom o utkání s Vyšehradem, které bylo jednoznačné a mělo se zvládnout. Věříme však, že se hráči s přibývajícími zápasy už v podzimní části budou zlepšovat v návaznosti na to, jak budou získávat zkušenosti.

Když odmyslíme nezkušenost hráčů béčka, můžete říci, se kterými z nich do budoucna počítáte?

V této fázi je to ještě strašně brzo. Nesouhlasím s těmi, kteří nám předhazují, proč bereme toho a toho hráče, když v B-mužstvu máme na stejný post svoje hráče. A právě začátek soutěže nám ukázal, proč tomu tak je. Nezkušenost je ještě velká a právě kvůli tomu jsme chtěli druhou ligu, aby byl přechod z béčka do první ligy jednodušší, abychom nemuseli hráče strkat po hostováních, abychom je měli neustále pod dohledem. V této fázi nevidím s trenéry A i B-týmu, že by v béčku byl někdo, kdo by měl okamžitě naskočit do první ligy a mít stálé místo v základní sestavě. Uvidíme po podzimní části sezony.

Jak to vypadá s hráči, kteří jsou v Sigmě pouze na hostování?

Musíme se na to dívat tak, že Radakovič je sice v první fázi na hostování, ale to bylo kvůli legislativě při jeho přestupu z Itálie. Nicméně Radakovič má od léta podepsanou další dvouletou smlouvu v Olomouci, takže ten je na hostování jenom na papíře. Hubník s Malcem jsou zde stále pouze na hostování.