VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Urbanec prozradil svou vizi pro Sigmu. Zvažoval i změnu názvu

ROZHOVOR / V květnu už byl málem novým majitelem Sigmy Olomouc. Fotbalový klub už dokonce na začátku května svolal tiskovou konferenci, kde měl podnikatele Lukáše Urbance oficiálně představit jako nového majoritního akcionáře.

12.6.2018
SDÍLEJ:

Opavský podnikatel Lukáš UrbanecFoto: DENÍK

Jenže během několika dnů se všechno obrátilo a v polovině května už Sigma oznámila, že jednání končí a Urbanec v klubu působit nebude.

V rozhovoru pro Deník odtajnil i některé plány, které chtěl na Hané realizovat.

Mrzí vás, jak to dopadlo?
Mrzí. Myslím, že jsem mohl klubu pomoct a posunout ho dál. Momentálně totiž klub pouze rozprodává svůj majetek. V Olomouci podporuje klub město i kraj. Partneři o něj jeví zájem. Je tu velký potenciál, jen je potřeba pracovat.

To byl důvod, proč právě Olomouc?
Gró fotbalu je z mého pohledu mládež a Olomouc ji má na vynikající úrovni s nádherným tréninkovým centrem a fotbalovou akademií. V ní vidím velké možnosti. V případě transparentního a dobrého vedení klubu může Olomouc hrát pravidelně v první šestce po boku Sparty, Slavie, Plzně, Liberce a Jablonce.

Podle pana Lébra, jste chtěl koncepci mládeže měnit ve stylu Budějovic.
To je nesmysl. Naopak, koncepce mládeže se mi v Olomouci líbí. Je úspěšná, to je bez diskuze. Neměnil nich vůbec nic zásadního. Při jednáních jsem se nikdy netajil tím, že mládež by pro mě byla v uvozovkách důležitější než A mužstvo.

A co ty Budějovice?
Popravdě ani nevím, jakou mají mládež v Budějovicích. Mají tam vynikající fotbalovou školu. Její tváří je Karel Poborský, tráví tam s těmi dětmi čas. Chodí do škol, do vyučování a pomáhá s náborem. To je jediné, co jsem v souvislosti s Budějovicemi zmínil.

Rozhodnutí vstoupit do klubu padlo v lednu

Toto měl být jen jeden ze střípků. Klíčové ale byly samozřejmě asi peníze…
Já jsem měl jedinou podmínku. Deklaroval jsem od prvního dne, že chci v klubu majoritu, to znamená 67 procent a na tom jsem se domluvili. Všechny další věci vzešly od pana Gajdy. Jak cena za akcie, tak roční přínos financí do klubu.

Věděl jste od začátku, že prodej části akcií závisí na souhlasu pana Lébra?
Ano, to jsem věděl.

V jednu chvíli se zdálo, že už jste jej měl, ale pak došlo k velkému obratu. Prý proto, že vlastně nic nebylo nachystané a vy jste na všechno tlačil.
Je pravda, že na schůzce 2. května jsem řekl, že už je třeba rozhodnout a říct jasné ano, nebo ne. Moje rozhodnutí do klubu vstoupit padlo v lednu. A pak už se to celé vleklo. Chtěl jsem mít jasno. Ve vzduchu visel úspěch, velké miliony a víme, jaká je česká povaha a že mohou přijít nejrůznější spekulace. Já jsem chtěl, aby byl oznámen můj vstup co nejrychleji, s tím, že je to bez ohledu na tabulku.

Podle vás byl tedy obchod připravený dostatečně?
Na té schůzce, kde bylo všech jedenáct členů výboru spolku, včetně pana Lébra, i čtyři členové kontrolní komise, bylo jasně řečeno, co se kupuje, za kolik se to kupuje, jaké jsou mé vize. Jednali jsme asi dvě hodiny. Každý se mohl ještě na cokoliv ptát. Když mělo přijít k hlasování, tak jsem chtěl, aby se každý také vyjádřil, proč ano, nebo proč ne. Všech 15 lidí tam řeklo své ano. Od pátku jsme tedy začali intenzivně pracovat. Přijela moje tisková mluvčí a další lidé kvůli personálním věcem a auditům a podobně. A v sobotu přišel obrat.

Cena pro mě byla zajímavá

Vidíte za tou změnu názoru Josefa Lébra?
Je to nestandardní, aby člověk, který akcie nevlastní, je de facto ovládal. Ale je důležité říct, že celý spolek, nikoliv pan Lébr, se rozhodl, že akcie neprodá.

Hovořilo se o tom, že vaše nabídka byla nízká vzhledem k hodnotě klubu. Za kolik byste Sigmu tedy kupoval?
Akcie, které ovládá pan Lébr, 40,25 procent, bych koupil za milion a sto tisíc, tedy stejnou cenu jakou zaplatil spolek. Zbytek do 69 procent za 9 milionů, které měly posloužit na splacení dluhu akciové společnosti vůči spolku. Celkem bych tedy získal 69 procent za něco málo přes deset milionů a garantoval bych přibližně 100 milionů během následujících 7 let. (do rozhovoru vstupuje tisková mluvčí Karin Martínková: „Oba partneři se původně domluvili, že finanční záležitosti zůstanou neveřejné. Celou dobu jsme to respektovali. Chci zdůraznit, že konkrétní částky uvádíme pouze proto, že je zveřejnila druhá strana.“). Znovu opakuji, že tyto ceny určoval vždy pan Gajda. Nezastírám, že cena pro mě byla zajímavá. Kdyby šlo o desítky nebo stovky milionů, tak bych se Sigmou jednání nikdy nezahájil.

15 milionů ročně nebyl problém

Sigma toužila po garancích, že naplníte rozpočet. Měl byste opravdu na všechno dost peněz? Vaše firma nevypadá jako úplný gigant.
Od prvního dne jsem deklaroval, že nebudu všechno platit ze svých peněz. Měl jsem v plánu podílet se na provozu částkou do pěti milionů korun s tím, že seženu další partnery. Po několika jednáních pro mě suma 10-15 milionů ročně nebyla problém.

O jaké partnery šlo?
Oslovil jsem jich několik, většinou nadnárodní koncerny. Firmy se kterými dlouhé roky spolupracuji. Nastínil jsem jim stejnou vizi jako olomouckému klubu. Dokonce to vypadalo tak, že těch 15 milionů ročně by byla spíš minimální částka. Reálně odhaduji, že by to bylo podstatně víc.

Objevily se i spekulace, že jste jen nastrčená figurka a stojí za vámi ve skutečnosti Alois Hadamczik, který měl také o Sigmu zájem.
S Aloisem Hadamczikem se znám, vím, že on sám měl o klub zájem, ale nedopadlo to. Nikdy jsem se s ním ale o svém případném vstupu do Sigmy nebavil. Ani soukromě ani na firemní bázi.

SK Olomouc 1919

Olomoucký klub byl pro vás tedy hlavně obchodní příležitost?
Od začátku jsem deklaroval, že klub kupuji jako obchodník a podnikatel. Můj záměr byl, že se schválí rozpočet na sezónu a pokud na konci budeme v zisku, pak 50 procent zůstane v klubu na jeho další rozvoj a 50 procent by se vracelo akcionářům. Ale samozřejmě i obráceně, že pokud by peníze chyběly, musel bych je já sehnat či doplatit.

Čili případné peníze vydělané účastí v evropských pohárech nebo za přestupy hráčů, by šly i za vámi.
Bylo to tak postavené a všem jsem to řekl. Městu i spolku. S tím, že první rok až dva by se příjmy z případného prodeje hráčů, do toho zisku nezapočítávaly. Všechny zisky z případných prodejů hráčů by šly do Řepčína na dobudování centra pro mládež.

Měl jste v plánu měnit i tradiční název klubu? I o tom se po Olomouci šeptalo.
Osobně se mi zamlouvala možnost, že při příležitosti 100 let od založení klubu bychom se vrátili k historii a názvu SK Olomouc s letopočtem 1919. Takže ano, uvažoval jsem o tom, že by se slovo Sigma vypustilo. Ale mělo to ještě jeden důvod.

Jaký?
Případnému partnerovi, který by přinášel výrazně víc peněz do klubu, než v současnosti přináší Sigma (asi 3 miliony korun – pozn. red.) by se logicky těžko vysvětlovalo, proč on za své peníze má nějaký prostor a Sigma je za mnohem méně na všech reklamních předmětech, autobusech, na mládežnických dresech, zkrátka všude. Zároveň mělo do budoucna platit, že v názvu klubu nebude žádný jiný partner.

Pavel Hadamczik byl moje jednička

Chystal jste i personální změny ve vedení klubu?
Ano a myslím, že je zcela normální, když někdo něco koupí, tak si přivede své lidi. Oznámil jsem dopředu, že určitě nebudu jezdit do Olomouce do práce každý den. Jsem na vozíku a potřebuji se primárně starat o své zdraví. Vědělo se, že si vyberu generálního ředitele, který se bude o chod klubu starat. Stejně jako to, že jsem si přál, aby pan Gajda zůstal minimálně rok jako poradce.

Dotkly by se změny i sportovního vedení? Například sportovního ředitele Mináře.
To bych nechal v kompetenci nového generálního ředitele, protože objektivně přiznávám, že v tomto zkušenosti nemám.

Byl by jím Pavel Hadamczik (synovec Aloise Hadamczika – pozn. red.), jak se proslýchalo?
Nebylo to ještě jasné, ale byl moje jednička. Celkem jsem oslovil tři lidi. První byl ze zahraničí, ale protože jazyková vybavenost v olomouckém klubu je, řekněme si to na rovinu, špatná, tak jsem to zavrhl. Pavel Hadamczik je odborník, znám ho z doby, kdy působil v Opavě a já jsem ji podporoval, má zkušenosti s prací s mládeží. Variantou B, kdyby to nevyšlo, by byl David Holly, ale jen na přechodnou dobu, než by se našel adekvátní kandidát.

Vrátil bych se k jednání, ale bez Gajdy

Zklamalo vás jednání olomouckých funkcionářů?
Zklamalo mě, jaké řeči se pak obejvily. Že jediné, co mě zajímalo, byla bezbariérová úprava hlavní tribuny a prostoru před ní. Ano, to jsem prosazoval. Ale upřímně řečeno, mě by tam jako majitele vždycky někdo vynesl, byť by to možná bylo trochu nedůstojné. Projel jsem hodně stadionů po celém světě a všude je to v 21. století standard. Myslím, že je trochu smutné, když se stadion rekonstruoval pro Euro U21, tak ze čtyř tribun je stále pouze jedna bezbariérová a to ještě s velmi omezenou kapacitou. V České republice v tomto směru za Evropou hodně zaostáváme. A já jsem i přes Olomouc chtěl začít tu situaci zlepšovat.

Plánujete se ve fotbale angažovat někde jinde? Co třeba v Opavě?
V žádném případě. Já vlastním pouze klub v I. B třídě – U plus U Žimrovice. Tam jsem už sedm let. A na dlouhé roky to bude asi jediný fotbalový klub, který budu teď podporovat.

Olomouc je tedy definitivně passé?
Momentálně je to uzavřená záležitost. Ale podobnou otázku jsem dostal i od představitelů města a řekl jsem jim, že se k jednání v budoucnu kdykoliv vrátím. Ovšem jen v případě, že majetková struktura bude vyřešená a ve společnosti už nebude figurovat pan Gajda.

Vyjádření Jaromíra Gajdy, předsedy spolku SK Olomouc Sigma MŽ
„Pro mě je to celé už minulost. Z mého pohledu už zkrátka není o čem psát. Na začátku jsme věřili, že jsme našli správného člověka, ale postupem času se to změnilo. A dnes mi i někteří lidé, kteří nás ještě před měsícem nechápali, říkají, že jsme udělali dobře. Protože ve skutečnosti tam vůbec nešlo o fotbal. Sám nevím, co za celou tou věcí vlastně bylo. Ale je to uzavřená záležitost. Pro mě je daleko důležitější, že náš dorost je mistrem republiky.“

Kdo vlastní fotbalovou Sigmu?
Akcionáři klubu jsou spolek SK Olomouc Sigma MŽ a město Olomouc. To si ponechá do budoucna pouze symbolickou jednu akcii. Takový stav bude platit, až bude formálně dotažena směna západní tribuny Androva stadionu za zbytek městských akcií. V současnosti podléhá prodej 40,25 procenta akcií souhlasu dřívějšího akcionáře Josefa Lébra.

Autor: Jiří Fišara

12.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Tovární 157, Velký Týnec. Nástup je možný ihned., Jedná se o výrobu plastových nádrží všeho druhu., Čistá mzda 13 000 až 15 000,- Kč., První kontakt možný osobně, mailem nebo telefonicky. Své životopisy zasílejte na výše uvedenou emailovou adresu nebo přineste osobně. Prac. doba: 6:00 - 14:30 hod.. Pracoviště: Ing. jaroslav kaněčka - eko program - prac. velký týnec, Tovární, č.p. 157, 783 72 Velký Týnec 1. Informace: Jana Kopečková, +420 724 100 311.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Technik/údržbář budov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Dolní novosadská 84, Olomouc., Požadujeme: ŘP sk. B, samostatnost, flexibilita, manuální zručnost, pracovitost., Náplň práce: opravářské a údržbářské práce. Nepožadujeme praxi, bez věkového omezení. , Nabízíme: , Hledáme schopného kolegu na HPP do našeho týmu. Jsme rodinná, ryze česká firma působící více jak 20 let na trhu. Nabízíme práci na HPP (hlavní pracovní poměr), smlouva na dobu neurčitou., Možnost ubytování, firemní benefity, osobní ohodnocení, po zapracování až 5 týdnů dovolené dle odpracované doby. Pracovní doba (orientačně) od 7.00 do 17.00 hod. (bude upřesněno na základě pohovoru). , Možnost i pouze brigádně, vhodné i pro důchodce., Kontakt je možný POUZE mailem nebo telefonicky. Životopisy zasílejte na email: novakova@okservispv.cz nebo volejte na tel: 736 685 338.. Pracoviště: Ok servis kaplánek, s.r.o. - prac., Dolní novosadská, č.p. 516, 779 00 Olomouc 9. Informace: Nováková, +420 736 685 338.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 100 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Šumperská č.p. 1349, Uničov. Nástup možný ihned., Popis práce pro elektrikáře: testování el. a plyn. topení a ohřívačů vody, případné údržbářské práce týkající se el. zapojení a opravy. Vhodné i pro OZP, OZZ a absolventy., Pracovní doba: PO - PÁ 6:00 - 14:00 hod., Životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Brano a.s. - pracoviště uničov, Šumperská, č.p. 1349, 783 91 Uničov 1. Informace: Veronika Ministrová, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 500 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Odborný prodejce chovatelských potřeb a zvířat. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Palackého č.p. 1124/21a, Olomouc. Termín nástupu dohodou., Zavedený obchod AKVA TERA EXO hledá odborného prodejce chovatelských potřeb a zvířat určených pro zájmové chovy., Upřednostňujeme uchazeče s praxí v oboru popř. dlouholetou zkušeností s chovem zvířat zejména psů, koček a akvarijních ryb., Požadujeme:, - minimálně SŠ vzdělání, - obchodního ducha a komunikativnost, - příjemné vystupování, - schopnost pracovat v týmu, Nabízíme:, - stabilitu zavedeného obchodu, - zajímavou práci se zvířaty, - odměny v závislosti na pracovním výkonu, - platový růst, zaměstnanecké benefity, - příspěvek na dopravu pro uchazeče mimo Olomouc, - mzdové rozpětí od 16.500 Kč/měsíc, Pracovní doba 8 hod./den pondělí - pátek, v sobotu dopolední prodej v délce 4 hodin., Životopisy zasílejte POUZE na email: prodejna@akvateraexo.cz.. Pracoviště: Martin vránek - akva tera exo olomouc, Palackého, č.p. 1124, 779 00 Olomouc 9. Informace: Martin Vránek, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olomoucký půlmaraton1. S. Kiprop (Keňa) 1:00:15
104

Vrabcová Nývltová v Olomouci zazářila. Padl i rekord trati

Sigma (v modrém) porazila ve Slatinicích Liptovský Mikuláš 3:1.Bidje Manzia (vlevo).
15

Plšek dál řádí. Na úvod přípravy sestřelil Slováky

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Fotbalista i člen gangu. Je toto útočník, který přepadl Kvitovou?

Žádná troska závislá na drogách, ale frajer, co umí dávat góly. Kdo je muž podezřelý z útoku na tenistku Petru Kvitovou, o tom se spekuluje od chvíle, kdy vyšlo najevo, že ve sledovaném případu nastal zvrat.

U Šantovky lze teď postavit libovolný mrakodrap, kritizuje opozice

Opozice kritizuje olomouckou vládu za to, že pomalu řeší dočasnou stavební uzávěru pro lokalitu Šantovka nedaleko centra Olomouce, kde developer plánuje mrakodrap.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT