VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Urbanec prozradil svou vizi pro Sigmu. Zvažoval i změnu názvu

ROZHOVOR / V květnu už byl málem novým majitelem Sigmy Olomouc. Fotbalový klub už dokonce na začátku května svolal tiskovou konferenci, kde měl podnikatele Lukáše Urbance oficiálně představit jako nového majoritního akcionáře.

12.6.2018
SDÍLEJ:

Opavský podnikatel Lukáš UrbanecFoto: DENÍK

Jenže během několika dnů se všechno obrátilo a v polovině května už Sigma oznámila, že jednání končí a Urbanec v klubu působit nebude.

V rozhovoru pro Deník odtajnil i některé plány, které chtěl na Hané realizovat.

Mrzí vás, jak to dopadlo?
Mrzí. Myslím, že jsem mohl klubu pomoct a posunout ho dál. Momentálně totiž klub pouze rozprodává svůj majetek. V Olomouci podporuje klub město i kraj. Partneři o něj jeví zájem. Je tu velký potenciál, jen je potřeba pracovat.

To byl důvod, proč právě Olomouc?
Gró fotbalu je z mého pohledu mládež a Olomouc ji má na vynikající úrovni s nádherným tréninkovým centrem a fotbalovou akademií. V ní vidím velké možnosti. V případě transparentního a dobrého vedení klubu může Olomouc hrát pravidelně v první šestce po boku Sparty, Slavie, Plzně, Liberce a Jablonce.

Podle pana Lébra, jste chtěl koncepci mládeže měnit ve stylu Budějovic.
To je nesmysl. Naopak, koncepce mládeže se mi v Olomouci líbí. Je úspěšná, to je bez diskuze. Neměnil nich vůbec nic zásadního. Při jednáních jsem se nikdy netajil tím, že mládež by pro mě byla v uvozovkách důležitější než A mužstvo.

A co ty Budějovice?
Popravdě ani nevím, jakou mají mládež v Budějovicích. Mají tam vynikající fotbalovou školu. Její tváří je Karel Poborský, tráví tam s těmi dětmi čas. Chodí do škol, do vyučování a pomáhá s náborem. To je jediné, co jsem v souvislosti s Budějovicemi zmínil.

Rozhodnutí vstoupit do klubu padlo v lednu

Toto měl být jen jeden ze střípků. Klíčové ale byly samozřejmě asi peníze…
Já jsem měl jedinou podmínku. Deklaroval jsem od prvního dne, že chci v klubu majoritu, to znamená 67 procent a na tom jsem se domluvili. Všechny další věci vzešly od pana Gajdy. Jak cena za akcie, tak roční přínos financí do klubu.

Věděl jste od začátku, že prodej části akcií závisí na souhlasu pana Lébra?
Ano, to jsem věděl.

V jednu chvíli se zdálo, že už jste jej měl, ale pak došlo k velkému obratu. Prý proto, že vlastně nic nebylo nachystané a vy jste na všechno tlačil.
Je pravda, že na schůzce 2. května jsem řekl, že už je třeba rozhodnout a říct jasné ano, nebo ne. Moje rozhodnutí do klubu vstoupit padlo v lednu. A pak už se to celé vleklo. Chtěl jsem mít jasno. Ve vzduchu visel úspěch, velké miliony a víme, jaká je česká povaha a že mohou přijít nejrůznější spekulace. Já jsem chtěl, aby byl oznámen můj vstup co nejrychleji, s tím, že je to bez ohledu na tabulku.

Podle vás byl tedy obchod připravený dostatečně?
Na té schůzce, kde bylo všech jedenáct členů výboru spolku, včetně pana Lébra, i čtyři členové kontrolní komise, bylo jasně řečeno, co se kupuje, za kolik se to kupuje, jaké jsou mé vize. Jednali jsme asi dvě hodiny. Každý se mohl ještě na cokoliv ptát. Když mělo přijít k hlasování, tak jsem chtěl, aby se každý také vyjádřil, proč ano, nebo proč ne. Všech 15 lidí tam řeklo své ano. Od pátku jsme tedy začali intenzivně pracovat. Přijela moje tisková mluvčí a další lidé kvůli personálním věcem a auditům a podobně. A v sobotu přišel obrat.

Cena pro mě byla zajímavá

Vidíte za tou změnu názoru Josefa Lébra?
Je to nestandardní, aby člověk, který akcie nevlastní, je de facto ovládal. Ale je důležité říct, že celý spolek, nikoliv pan Lébr, se rozhodl, že akcie neprodá.

Hovořilo se o tom, že vaše nabídka byla nízká vzhledem k hodnotě klubu. Za kolik byste Sigmu tedy kupoval?
Akcie, které ovládá pan Lébr, 40,25 procent, bych koupil za milion a sto tisíc, tedy stejnou cenu jakou zaplatil spolek. Zbytek do 69 procent za 9 milionů, které měly posloužit na splacení dluhu akciové společnosti vůči spolku. Celkem bych tedy získal 69 procent za něco málo přes deset milionů a garantoval bych přibližně 100 milionů během následujících 7 let. (do rozhovoru vstupuje tisková mluvčí Karin Martínková: „Oba partneři se původně domluvili, že finanční záležitosti zůstanou neveřejné. Celou dobu jsme to respektovali. Chci zdůraznit, že konkrétní částky uvádíme pouze proto, že je zveřejnila druhá strana.“). Znovu opakuji, že tyto ceny určoval vždy pan Gajda. Nezastírám, že cena pro mě byla zajímavá. Kdyby šlo o desítky nebo stovky milionů, tak bych se Sigmou jednání nikdy nezahájil.

15 milionů ročně nebyl problém

Sigma toužila po garancích, že naplníte rozpočet. Měl byste opravdu na všechno dost peněz? Vaše firma nevypadá jako úplný gigant.
Od prvního dne jsem deklaroval, že nebudu všechno platit ze svých peněz. Měl jsem v plánu podílet se na provozu částkou do pěti milionů korun s tím, že seženu další partnery. Po několika jednáních pro mě suma 10-15 milionů ročně nebyla problém.

O jaké partnery šlo?
Oslovil jsem jich několik, většinou nadnárodní koncerny. Firmy se kterými dlouhé roky spolupracuji. Nastínil jsem jim stejnou vizi jako olomouckému klubu. Dokonce to vypadalo tak, že těch 15 milionů ročně by byla spíš minimální částka. Reálně odhaduji, že by to bylo podstatně víc.

Objevily se i spekulace, že jste jen nastrčená figurka a stojí za vámi ve skutečnosti Alois Hadamczik, který měl také o Sigmu zájem.
S Aloisem Hadamczikem se znám, vím, že on sám měl o klub zájem, ale nedopadlo to. Nikdy jsem se s ním ale o svém případném vstupu do Sigmy nebavil. Ani soukromě ani na firemní bázi.

SK Olomouc 1919

Olomoucký klub byl pro vás tedy hlavně obchodní příležitost?
Od začátku jsem deklaroval, že klub kupuji jako obchodník a podnikatel. Můj záměr byl, že se schválí rozpočet na sezónu a pokud na konci budeme v zisku, pak 50 procent zůstane v klubu na jeho další rozvoj a 50 procent by se vracelo akcionářům. Ale samozřejmě i obráceně, že pokud by peníze chyběly, musel bych je já sehnat či doplatit.

Čili případné peníze vydělané účastí v evropských pohárech nebo za přestupy hráčů, by šly i za vámi.
Bylo to tak postavené a všem jsem to řekl. Městu i spolku. S tím, že první rok až dva by se příjmy z případného prodeje hráčů, do toho zisku nezapočítávaly. Všechny zisky z případných prodejů hráčů by šly do Řepčína na dobudování centra pro mládež.

Měl jste v plánu měnit i tradiční název klubu? I o tom se po Olomouci šeptalo.
Osobně se mi zamlouvala možnost, že při příležitosti 100 let od založení klubu bychom se vrátili k historii a názvu SK Olomouc s letopočtem 1919. Takže ano, uvažoval jsem o tom, že by se slovo Sigma vypustilo. Ale mělo to ještě jeden důvod.

Jaký?
Případnému partnerovi, který by přinášel výrazně víc peněz do klubu, než v současnosti přináší Sigma (asi 3 miliony korun – pozn. red.) by se logicky těžko vysvětlovalo, proč on za své peníze má nějaký prostor a Sigma je za mnohem méně na všech reklamních předmětech, autobusech, na mládežnických dresech, zkrátka všude. Zároveň mělo do budoucna platit, že v názvu klubu nebude žádný jiný partner.

Pavel Hadamczik byl moje jednička

Chystal jste i personální změny ve vedení klubu?
Ano a myslím, že je zcela normální, když někdo něco koupí, tak si přivede své lidi. Oznámil jsem dopředu, že určitě nebudu jezdit do Olomouce do práce každý den. Jsem na vozíku a potřebuji se primárně starat o své zdraví. Vědělo se, že si vyberu generálního ředitele, který se bude o chod klubu starat. Stejně jako to, že jsem si přál, aby pan Gajda zůstal minimálně rok jako poradce.

Dotkly by se změny i sportovního vedení? Například sportovního ředitele Mináře.
To bych nechal v kompetenci nového generálního ředitele, protože objektivně přiznávám, že v tomto zkušenosti nemám.

Byl by jím Pavel Hadamczik (synovec Aloise Hadamczika – pozn. red.), jak se proslýchalo?
Nebylo to ještě jasné, ale byl moje jednička. Celkem jsem oslovil tři lidi. První byl ze zahraničí, ale protože jazyková vybavenost v olomouckém klubu je, řekněme si to na rovinu, špatná, tak jsem to zavrhl. Pavel Hadamczik je odborník, znám ho z doby, kdy působil v Opavě a já jsem ji podporoval, má zkušenosti s prací s mládeží. Variantou B, kdyby to nevyšlo, by byl David Holly, ale jen na přechodnou dobu, než by se našel adekvátní kandidát.

Vrátil bych se k jednání, ale bez Gajdy

Zklamalo vás jednání olomouckých funkcionářů?
Zklamalo mě, jaké řeči se pak obejvily. Že jediné, co mě zajímalo, byla bezbariérová úprava hlavní tribuny a prostoru před ní. Ano, to jsem prosazoval. Ale upřímně řečeno, mě by tam jako majitele vždycky někdo vynesl, byť by to možná bylo trochu nedůstojné. Projel jsem hodně stadionů po celém světě a všude je to v 21. století standard. Myslím, že je trochu smutné, když se stadion rekonstruoval pro Euro U21, tak ze čtyř tribun je stále pouze jedna bezbariérová a to ještě s velmi omezenou kapacitou. V České republice v tomto směru za Evropou hodně zaostáváme. A já jsem i přes Olomouc chtěl začít tu situaci zlepšovat.

Plánujete se ve fotbale angažovat někde jinde? Co třeba v Opavě?
V žádném případě. Já vlastním pouze klub v I. B třídě – U plus U Žimrovice. Tam jsem už sedm let. A na dlouhé roky to bude asi jediný fotbalový klub, který budu teď podporovat.

Olomouc je tedy definitivně passé?
Momentálně je to uzavřená záležitost. Ale podobnou otázku jsem dostal i od představitelů města a řekl jsem jim, že se k jednání v budoucnu kdykoliv vrátím. Ovšem jen v případě, že majetková struktura bude vyřešená a ve společnosti už nebude figurovat pan Gajda.

Vyjádření Jaromíra Gajdy, předsedy spolku SK Olomouc Sigma MŽ
„Pro mě je to celé už minulost. Z mého pohledu už zkrátka není o čem psát. Na začátku jsme věřili, že jsme našli správného člověka, ale postupem času se to změnilo. A dnes mi i někteří lidé, kteří nás ještě před měsícem nechápali, říkají, že jsme udělali dobře. Protože ve skutečnosti tam vůbec nešlo o fotbal. Sám nevím, co za celou tou věcí vlastně bylo. Ale je to uzavřená záležitost. Pro mě je daleko důležitější, že náš dorost je mistrem republiky.“

Kdo vlastní fotbalovou Sigmu?
Akcionáři klubu jsou spolek SK Olomouc Sigma MŽ a město Olomouc. To si ponechá do budoucna pouze symbolickou jednu akcii. Takový stav bude platit, až bude formálně dotažena směna západní tribuny Androva stadionu za zbytek městských akcií. V současnosti podléhá prodej 40,25 procenta akcií souhlasu dřívějšího akcionáře Josefa Lébra.

Autor: Jiří Fišara

12.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Přípravné práce ve výrobě v truhlárně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Blatecká č.p. 234, Grygov. Nástup možný ihned. Prac. doba: 7:00 - 15:30 hod., Není nutné vyučení ani praxe. Nástupní mzda: 12.200 - 15.000 Kč., První kontakt POUZE mailem.. Pracoviště: Truhlářství hlaváč s.r.o., Blatecká, č.p. 234, 783 73 Grygov. Informace: Jen písemně, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 124 Kč Obsluha zařízení (kromě lakovacích) na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Obsluha galvanické linky technického chromování. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 124 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Palackého č.p. 1160/34, Litovel. Nástup možný ihned., Firma DELTACOL CZ s.r.o. přijme 4 pracovníky na pozici Obsluha galvanické linky technického chromování pro provozovnu v Litovli, která se zabývá prováděním povrchových úprav galvanickým pokovováním., Náplň pracovního místa: obsluha galvanické linky technického chromování., Požadavky na vzdělání: vyučen v jakémkoliv oboru - výuční list., Pracovní místo je na hlavní pracovní poměr s nástupem ihned. Práce na 3 směny: PO - PÁ, 7,5 směny, 6:00 - 14:00 hod., 14:00 - 22:00 hod., 22:00 - 6:00 hod.. Pracoviště: Deltacol cz s.r.o. - pobočka litovel, Palackého, č.p. 1160, 784 01 Litovel. Informace: Ilona Absolonová, +420 734 697 280. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikáři - Olomouc (1803003). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Provozní elektrikář (1803003), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SŠ nebo SOU vzdělání v oboru elektro, - máte Vyhlášku 50/78 Sb. §6 (§7, §8 – výhodou), - máte průkaz na VZV – výhodou, - ovládáte PC, - vyznáte se ve schématech elektrického zapojení a technických výkresech, - máte praxi ve výrobní společnosti, , Budete se věnovat:, - údržbě strojového parku, - drobným opravám manipulační techniky a jeřábů, - elektroinstalačním pracem, rozvodům rozvaděčů, - údržbě a záloze řídících SW strojů v počítači elektroúdržby, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme práci na HPP, - máte možnost přestupu do kmene firmy, - máte nárok na 25 dní dovolené , - přispíváme na stravování, , Pracoviště: Olomouc, Mzda: 25.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 16 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šička svrškových dílů obuvi. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Paseka č.p. 329, Paseka u Šternberka. Nástup ihned., Šička svrškových dílů obuvi - jedná se o práci na moderních průmyslových strojích v jednosměnném provozoru v rodinné obuvnické firmě. Věk ani vzdělání není rozhodující., Vzdělání: základní škola., Zam. výhody: Jednosměnný provoz, penzijní připojištění, sleva na firemní výrobky., Kontakt je možný POUZE telefonicky (6.00 - 16.00 hod.).. Pracoviště: Jonap - výroba obuvi s.r.o., 783 97 Paseka u Šternberka. Informace: Martin Píšek, +420 603 544 448(6:00-16:00hod.).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volejbalistky Olomouce. Ilustrační foto

Olomoučanky dál vládnou extralize, v poháru mají však namále

Sparta Praha - HC Olomouc
14

Mora potlačila sparťanské povstání a ovládla přestřelku v O2 areně

Litovel s Plzní ve druhé půli vybouchla. Tohle do extraligy nepatří, ví trenér

Dvacet minut se drželi, pak přebral otěže favorit a ze zápasu se stala jednoznačná partie. Házenkáři Litovle na soupeře z Plzně nestačili a v extralize prohráli i na desátý pokus.

Karviná odvolala Nádvorníka. Je to šok, přiznal trenér

Karviná – Překvapivý krok zvolilo v reprezentační přestávce vedení MFK Karviná. V sobotu totiž odvolalo z funkce hlavního trenéra Romana Nádvorníka.

-

Čekání na gól bylo úmorné, ulevilo se Ostřížkovi. Na Hüblův námaz číhal

ROZHOVOR/ Zpoza útočné modré čáry vyčkával na kořist jako gepard. Když viděl, že potenciální oběť malinko zaváhala, zaútočil.

-

Pauza Kohoutům prospěla. Mora přehrála Litvínov

Tvrdá dřina během reprezentační pauzy se vyplatila. Mora předvedla diametrálně odlišní výkon oproti zápasům před přestávkou a Litvínov na svém ledě zaslouženě přehrála 3:1.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. FC Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. SFC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT