Před devíti lety, v roce 2003, když přebíral tým po Jiřím Kotrbovi na čtrnáctém místě, se mu to podařilo a Sigma zůstala prvoligová. Letos před ním stojí nová výzva. Hanáci jsou se sedmi body dokonce poslední.

„Kolik bodů nám bude stačit? To by byly spekulace. Ale je jasné, že důležitý bude začátek,“ připomněl rozlosování pro první tři jarní kola, v nichž Hanáci doma přivítají podobně ohrožené České Budějovice a Viktorii Žižkov.

S jakými pocity se vracíte takříkajíc na místo činu?
Pocity mám samozřejmě krásné. Dokonce jsem si i trochu pohlídal Silvestra, abych náhodou nebyl pod vlivem alkoholu. To se povedlo, takže jsem spokojený. A přivítání v klubu mě potěšilo. Dlouho jsem tu nebyl. Je to vlastně devět let, co jsem byl poprvé jmenovaný. V lednu 2003. Do práce už se těším.

Jak moc se budete muset s týmem seznamovat?
Spoustu hráčů samozřejmě znám. Kučera, Škerle, tyto kluky jsem trénoval. Dalším se budu muset představit. Znám je z tribuny, ale osobně jsem se s některými ještě nepotkal.

Co hráčům v kabině řeknete?
Nějaký proslov budu mít. Ještě nevím, jestli to udělat v legraci nebo spíš vážně. To až asi, jak mě to napadne. Určitě jim ale řeknu, že je tady před námi v podstatě jediný úkol a to je záchrana v první lize.

Jak jste spokojený s posílením týmu?
Hlavním šéfem ohledně posil je pan Gottvald, který slíbil několik posil. Už dnes je tady Podaný, přijít by měl i Ordoš. Další hráči jsou rozjednaní. Navíc tady máme i kluky, které věřím, že oživíme, aby podávali zase ty výkony, na které jsem byl zvyklý, když jsem se na ně chodil dívat.

Který post je podle vás jako trenéra třeba posílit nejvíc?
Určitě potřebujeme hrotového hráče. Takovou, jak já říkám, ve vší úctě k těm hráčům, gorilu. Hráče, který dokáže podržet a sklepnout balon a hlavně je gólový. To je základ. Na levou stranu už máme Podaného a jinak si myslím, že stávající hráči jsou dost šikovní. Nakonec ještě nedávno podávali super výkony a hráli v pohárech.

Petr Uličný v obležení novinářů při startu zimní přípravy. Foto: DENÍK/Miroslav Mazal

Budeme testovat, hrát budou jen nejlepší

Příprava je letos kvůli mistrovství Evropy o trochu kratší. Musí být o to intenzivnější?
Také už jsem zažil začátky mistráků v únoru. Je to trochu kratší, ale nedá se nic dělat. Všichni ostatní to mají stejně. V lednu budeme pracovat hlavně na kondici, ale každý den tam máme i trénink na umělé trávě. Je tam i dost zápasů, především v Brně v Tipsport lize. A posledního ledna už odjíždíme do Turecka, kde by mužstvo už mělo být tak připraveno, abychom byli schopní vybrat základní sestavu.

Budete hráče hodně testovat, nebo už máte nějakou kostru v hlavě?
Testovat budeme určitě, protože všechny hráče neznám. Někteří přicházejí z hostování a mají dobré reference, tak dostanou příležitost svou kvalitu prokázat. Je to už takové klišé, ale startovací čáru mají stejnou všichni. Na některé se asi budu dívat jinak, ale hlavně mladí, nebo ti, kteří byli dost kritizovaní, musí ukázat, že se zlepšili. Zabudovat se musejí také noví hráči. Jak ale říkám, rozhodující bude přístup na trénincích a v zápasech. V lize budou hrát ti, o kterých budu přesvědčený, že jsou nejlepší.

Máte také nový realizační tým s asistenty Martinem Kotůlkem a Josefem Muchou. Jaký dostanou prostor?
Oba patří mezi ikony, které tady hrávaly. A určitě dostanou. Jsem rád, že jsme tady tři fotbalisti, kteří v Sigmě působili. Jak Pepa Mucha, tak Martin Kotůlek jsou už zkušení i jako trenéři a rozhodně budou mít přirozenou autoritu. Budou mít hodně práce, ale zase hodně věcí si dělám sám. Určitě budeme hodně spolupracovat. Hlavní je, aby se nám podařil ten hlavní cíl, tedy zachránit se. Věřím, že od začátku budeme vyhrávat a podaří se nám to co nejdřív.

Rozestavění? Hlavně nesmí chybět nasazení

Jaký herní styl podle vás povede k záchraně?
To už jsme moc daleko. Rozestavení mám v malíku a vyzkoušené z předchozích angažmá. Ať je to 4–3–3 nebo 4–4–2. Na tom ale tolik nezáleží. Potřebujeme hlavně vyhrávat, takže v zápasech v žádném případě nesmí chybět nasazení a vůle po vítězství.

Po podzimu máte sedm bodů. Tušíte, kolik by jich mohlo stačit na záchranu?
To nemám. Ale přemýšlím především o tom, že potřebujeme nejdřív doma porazit Budějovice, pak máme venku Slovácko a doma Žižkov. Začátek bude strašně důležitý. Ve hře je ale celkem 42 bodů. Musíme bodovat hned, to je jasné. Ale jestli bude stačit třicet nebo třicet dva, to by byly jen spekulace.