VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uličný: Psotkovi musí pomoct hráči, budu fandit Sigmě

Olomouc - Bez diskuze se dá označit za největší osobnost mezi trenéry v Moravskoslezské fotbalové lize. Když po 6. kole vystřídal Petr Uličný na lavičce 1. HFK Olomouc Miroslava Kouřila, čekali mnozí zázraky. Ty zatím nedokázal přinést.

8.10.2009 1
SDÍLEJ:

Trenér HFK Petr UličnýFoto: Martin Hohn

Po čtyřech duelech zůstává neporažen, ovšem zároveň jeho mužstvo třikrát nevyhrálo.

„Ty výsledky, které zatím máme, nejsou úplně takové, jaké bychom chtěli. Za normálních okolností bychom to brali jako dobrý vstup do práce, ale tady jsme pod tlakem toho, že chceme postoupit. Takže se na to musíme dívat z pozice, že potřebujeme pořád vyhrávat,“ ví dobře jednašedesátiletý kouč.

Na holické lavičce máte za sebou necelý měsíc. Jak jste stihl poznat fungování klubu?
Myslím si, že HFK Olomouc je na třetí ligu profesionální klub. Hráči mají profesionální smlouvy a veškeré podmínky pro profesionální fotbal. Máme k dispozici tři hřiště a umělou trávu na zimu, což je srovnatelné s ligovými mužstvy.

Co se týče hráčského kádru?
Parta je tady dobrá. Hráči zkušení i mladí. Vajda, Kovář, Lukášek, kteří už mají přes třicet let, patří k nejlepším. Jsou to profesionálové a dávají fotbalu všechno. Jsou pro nás velice platní.

Když se podíváme na dosavadní výsledky, asi budete souhlasit, že mohlo být lépe.
Ty výsledky, které zatím máme, nejsou úplně takové, jaké bychom chtěli z hlediska postupu. Ale snažíme se to brát pozitivně, protože jsme hráli třikrát venku a jednou doma a ani jednou jsme neprohráli. Za normálních okolností bychom to brali jako dobrý vstup do práce, ale tady jsme pod tlakem toho, že chceme postoupit. Takže se na to musíme dívat z té pozice, že potřebujeme pořád vyhrávat. Navíc soupeři hrají velmi dobře, především Znojmo.

To už má před vámi desetibodový náskok.
Máme sice 10 bodů ztrátu, ale před námi je ještě pořád dvacet kol a my se snažíme hráče pořád burcovat, protože v tříbodovém systému se může situace v tabulce rychle změnit. Dáváme si zatím dílčí cíle, a to, abychom stahovali odstup od prvního mužstva.

Mužstvo na postup má

Trhák Znojma už je celkem znatelný.
Znojmo už je ve velkém trháku a hraje dobrý fotbal. Navíc dává hodně gólů, což je velký předpoklad úspěchu. My jsme v posledních zápasech venku také měli dost šancí, ale góly jsme nedali. V Bystrci jsme měli vyhrát a mohli jsme i v Uničově, i když tam měli šance i domácí. Přesto si myslím, že ve chvílích, kdy se ten zápas lámal, jsme otěže drželi my.

Mezi fanoušky se občas diskutuje, jestli stávající kádr vůbec má na to, aby ze třetí ligy postoupil?
Náš kádr určitě patří mezi tři nejlepší mužstva Moravskoslezské ligy. Hlavně základní kádr je silný. Pokud budeme bez zranění a navíc se vrátí Costa, tak to mužstvo určitě na postup má. Jestli by obstálo i ve druhé lize, o tom je zbytečné spekulovat, protože o tom se můžeme bavit, až kdybychom druhou ligu hráli.

Přístup jim vytknout nemůžu

Váš předchůdce Miroslav Kouřil chtěl stavět hlavně na ose Kovář - Costa – Obal. Bude to u vás stejně?
Lídry mužstva jsou určitě Vajda s Kovářem. Ale jsou tu i další hráči. Stopeři Lukášek se Zlatohlavým. Rozehrál se Dadák. Vpředu s Rudou Obalem můžeme být spokojeni, tedy až na ty góly. Další kluci se musejí přidat. Hlavně mladí. Co jim nemůžeme vytknout, je přístup. Je vidět, že všichni chtějí vyhrávat a dělají pro to maximum. Bohužel koncovku zatím řešíme špatně. Někteří hráči mají prostě špatné návyky. Ale s tím se potýká každý trenér na všech úrovních.

S Michalem Kovářem se po jeho příchodu počítalo hlavně do obrany na post stopera. Vy ho stavíte do zálohy. Proč?
To jsem udělal hned v prvním zápase změnu, že jsem ho prohodil se Zlatohlavým. A Kovář byl cítit v tom středu herně a Zlatohlavý zase vzadu v těch hlavičkách. Takhle je to pro nás zatím výhodnější.

Podobně Vadim Salatin hrával v minulosti pouze z kraje, teď je z něj střední záložník.
Na levé straně máme velkou konkurenci. Je tam Kazár, taky Petr Filipský. Vadim se mi na tréninku líbil, tak jsme ho dali doprostřed. Teď v Uničově jsme ho střídali, protože ten výkon nebyl úplně tak dobrý, ale je jedině dobře, že je takhle univerzální. Může hrát uprostřed zálohy, vlevo nebo levého beka.

Zeďňa bude muset přidat

Máte připravené ještě nějaké podobné tahy?
Sledujeme hráče pořád. Viděl jsem dva zápasy béčka, abych viděl Dohnala, Krejčího, Galajdu a další. Pořád je poznáváme. Napravo zkoušíme Čtvrtníčka, který může hrát i ze středu. Variant máme hodně.

Stabilní je zatím váš výběr útočníků.
Na hrotu dáváme důvěru hráčům, kteří mají jméno, to znamená Obal a Zedníček. Ale hlavně Zedňa bude muset přidat. Je hodně rychlý, což je jeho velké plus, ale musí dávat góly.

Libor Žondra na sebe velmi dobrými výkony upozornil v přípravě.
Žondra stejně jako Galajda musejí makat na tréninku a ukázat, co je v nich v zápasech. O Žondrovi mám reference, že je hodně gólový, ale zatím to neprokazuje. I když částečně také proto, že nedostal tolik minut na hřišti. Je to poctivý chlapec, záleží na něm.

Rozdíl? V kvalitě a ve financích

Už jste o tom mluvil sám, že pozorně sledujete hráče v zápasech B týmu. Je pravděpodobný nějaký hráčský přesun?
Je tam jeden chlapec, nebo dokonce dva, kteří se mi hodně líbí. Ale nebudu je jmenovat, protože bych to nechtěl zakřiknout. Budu je ještě dál sledovat a uvidíme. Jsou šikovní, jestli budou pokračovat, tak je v zimě vezmeme do přípravy.

Odtrénoval jste toho hodně v první lize, nakonec i v zahraničí, můžete tedy srovnávat. Jaký je rozdíl mezi fotbalem na nejvyšší úrovni a prací v klubu řekněme na pomezí druhé a třetí ligy?
Určitě je to ve kvalitě hráčů. Nic proti nim, mám je rád, ale kdyby prostě byli tolik kvalitní, tak nehrají tady, ale v lize. Pak také ve financích, protože finance jsou v lize někde úplně jinde. To si ze mě tady dělají vždycky srandu. Na druhou stranu na třetí ligu mají hráči tady jednoznačně nejlepší podmínky. Co se týče podmínek pro práci, tak to je na stejné úrovni jako v lize.

V té každodenní práci, například v trénincích, je tam nějaký rozdíl?
V tom ne. Tréninky dělám stejné, jako jsem dělal v Olomouci nebo v Brně, a hráči s tím nemají problém. Zvládají to v pohodě. Ten týdenní cyklus je stejný jako v lize. Jen s tím, že tam nejsou reprezentační přestávky, kdy se v lize dají, jak se říká, dobít baterky. No a pak je rozdíl ještě v tom, že liga začíná obvykle v polovině února a tady jaro začne až 20. března. Teď jsem dělal patnáct let v kuse v lize, takže s tím zkušenost nemám.

Trnečka vyhrál patnáctkrát za sebou

Své plány pro toto období tedy budete muset pozměnit.
Samozřejmě budeme muset ten program trochu poupravit. Bude tam víc přípravných utkání, což je zase dobré v tom, že tam se hráči budou moct pořádně ukázat, bude to pro ně motivace. Ale to je ještě daleko. Teď musíme zvládnout těch zbývajících šest zápasů. Čekají nás těžcí soupeři. Ale musíme se pokusit získat maximální počet bodů, jako se to povedlo tady mému asistentovi Trnečkovi, který má světový rekord.

Určitě máte na mysli sezonu 1998/99.
No, to nikdo na světě nemá. V divizi získal z 90 bodů 81. Vyhrál s Holicí patnáctkrát za sebou. Teď se to samozřejmě pokusíme zopakovat.

Když jste nastupovali, kdo z vás znal Holici líp? Pan Trnečka tady před nějakou dobou působil, ale docela nedávno tu byl zase váš syn.
Rozhodně Karel. Karel je tady ikona. Působil tady dvakrát, pak trénoval i ligové žáky, takže on to tady zná velice dobře (v tom Uličnému zazvoní telefon, na drátě je trenér hokejové Jihlavy Josef Augusta a zve ho na večerní utkání, které jeho Dukla hraje v Olomouci.).

Kometou jsem v Brně nenačichnul

Když jsme skočili na hokej… S panem Trnečkou jste působili v Brně. Stačili jste načichnout fenoménem jménem Kometa?
Ne, to ne. My jsme jezdívali z Brna domů. Když jsem tam byl poprvé, tak jsem musel bydlet i s rodinou tam, protože to po mně chtěl majitel, ale tentokrát ne. Bylo to pro nás dobré angažmá, navíc odsud to byla jen hodinka cesty. Na Kometu jsem se ale kvůli tomu nedostal.

I v dalších vašich působištích se hrál extraligový hokej.
Prošel jsem mnoha městy a připadne mi, že hokej je o něco populárnější. To není nikde na světě, jedině u nás a možná na Slovensku. Když jsem byl ve Zlíně, tak jasná konkurence. V Plzni to samé. V Hradci Králové, tam zase byly blízko Pardubice. Jedině v Ostravě to byl Baník a Vítkovice tak nastejno. Hokej jsem vždycky sledoval, ale trošku mě mrzelo, že na něj chodilo víc diváků než na fotbal. Koneckonců i na rozpočtu to kolikrát v těch městech, která jsem jmenoval, bylo cítit, že hokej má silnější postavení.

Budu fandit Sigmě

V televizi se o vás mluví jako o hanáckém patriotovi. Jak vnímáte současnou situaci v Sigmě?
Sigma spolu s Brnem je pro mě mým nejúspěšnějším angažmá. Teď se jí ale nedaří. Má málo bodů a navíc, co je horší, také v tabulce pravdy, kterou já dost sleduji, je hodně v minusu. Navíc ji čeká další těžké utkání zrovna s Brnem. To pod Mirkem Beránkem sází hodně na obrannou fázi, takže to bude hodně těžké. Ale cítím, že kluci udělají všechno pro to, aby vyhráli. Je to nelehká situace.

Hypotetická otázka na závěr. Dovedete si představit, že by vás vedení Sigmy oslovilo, kdyby byl trenér Psotka nakonec odvolán?
Myslím, že Sigma má v případě nouze nachystané jiné trenéry. Navíc já jsem trenérem Holice. Bylo by hodně nekolegiální se k tomuto vyjadřovat. Zdeňku Psotkovi hodně fandím, aby se mu podařilo tu situaci zvládnout. Myslím, že je hodně pozitivní, že vedení za ním vydrželo stát. Teď je potřeba, aby mu pomohli i hráči. I když jsem v Brně zažil krásné věci, tak teď budu fandit Sigmě, aby vyhrála a aby podobné otázky okolo odvolání trenéra Sigmy vůbec nepadaly.

Jiří Fišara, Martin Dostál

8.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Opilý muž napadl před olomouckým nádražím ženu

Srážka s převrácenou cisternou na D35 u Přáslavic
AKTUALIZOVÁNO
14

D35 u Olomouce zavřela havárie, ucpaly se i cesty okolo

Opilý šofér vletěl do ostrůvku a skončil na střeše. Z nemocnice pak utekl

Namol opilý šofér s mladou spolujezdkyní nezvládl řízení a otočil auto na střechu. Posádku auta převezli do nemocnice, z ní ale řidič utekl.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

"Nechtěný" volební skokan Brázdil opět první: Je to obrovská satisfakce

Další volbní triumf slaví olomoucký lékař a poslanec Milan Brázdil. Ačkoliv slavného "skokana" předcházejících voleb tentokrát krajské vedení ANO původně vůbec nepostavilo na kandidátku.

Sigma? Mnohem víc si věří, nepříjemná pro kohokoliv, chválí Kučera

Loni Sigmu vyzval dvakrát coby kouč Znojma, pokaždé odcházel poražen (1:2 a 1:4).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT