„Pro kluky je to užitečná konfrontace. Doma moc soupeřů nemají, takhle alespoň získají motivace do dalšího tréninku,“ říká Pavel Tököly, šéftrenér žáků v SK Sigma.

„Anglie je kolébka fotbalu, Premier League je jedna z nejlepších soutěží na světě. A pro ty čtrnáctileté kluky je hrát s anglickými mančafty čest a velká zkušenost,“ vysvětluje Tököly, proč tentokrát s mladými fotbalisty vyrazil právě tímto směrem.

„Je hrozně zajímavé, že tam do patnácti let nehrají žádné soutěže. Hrají jen přáteláky mezi sebou. To se mi začíná líbit, protože u nás ty soutěže jsou v podstatě o ničem. Pořád se hraje na výsledky,“ říká olomoucký trenér.

Anglický model přípravy žáků bez organizovaných soutěží s počítáním výsledků do tabulek se mu zamlouvá. „Je to hodně dobré. Výsledky jsou hodně důležité, protože vyhrávat se musí. Ale bez těch tabulek to pak není o tom uhrát dobrý výsledek za každou cenu. Ovšem samozřejmě hráče vedeme k tomu, aby vyhrávali. Proto ten sport děláme,“ podotkl.

Mladé fotbalisty Sigmy čeká zajímavý anglický týden. „Půjdeme na zápas West Hamu se Sunderlandem, přáteláky budeme hrát s Tottenhamem a Readingem, měli bychom hrát i s Fulhamem. „Pro kluky to bude velká zkušenost. V České republice patří k nejlepším, ale jakmile vyjedeme za hranice, tak je to někdy o něčem jiném,“ říká Tököly.

V zahraničí bude hanácká výprava od pondělí do neděle. „Letíme tam z Katovic, letenky nás vyjdou levněji než autobus. Ubytovaní budeme ve středisku, kde byl na soustředění například Manchester United. Budeme mít k dispozici všechno, co potřebujeme k přípravě,“ vysvětloval Tököly.

Kromě toho si kluci prohlédnou stadion Chelsea až do šaten, navštíví stadion Tottenhamu, prohlédnou si Londýn, uvidí i Windsor, jednu z oficiálních rezidencí britské královské rodiny.

Pro tým nepůjde jen o poznávací zájezd, je to herní soustředění. „Hlavně to bude zkušenost pro kluky. Protože pokud chtějí něčeho dosáhnout, tak nemůžou hrát jen doma. Tady na to stačí, venku je to trošku jiné. Letí tam kompletně celý tým. Je to jednak příprava na žákovskou ligu a pak také na zájezd do Kalifornie, který nás čeká příští rok. Takže teď se kluci otrkají, trošku promluví anglicky, aby se pak nebáli,“ poznamenal trenér starších žáků Sigmy.

Příští rok čeká totiž jeho tým patnáctidenní cesta do Kalifornie, kde v Los Angeles a San Diegu odehraje šest zápasů. Starší žáci na podobný zájezd nejedou poprvé. Byli na nich i odchovanci Sigmy, kteří už nyní hrají v prvoligovém týmu. Hrát proti zahraničním mužstvům je pro mladé fotbalisty podle Tökölyho nesmírně užitečné.

„S takovými týmy, jako je třeba Tottenham, se běžně nesetkáme. A když mají kluci za sebou takovou zkušenost, tak pak je nějak nestresuje, že hrají proti Spartě nebo Slavii. Navíc sami pak poznají, v čem se mají zlepšovat. Je to pro ně velká motivace, aby se s nimi srovnali. Každý z nich by chtěl hrát anglickou ligu,“ podotkl.