On, další ze slavných olomouckých odchovanců Tomáš Ujfaluši, podnikatel Roman Brulík a zástupce fanouškovského sdružení Sigma United Tomáš Vaida nejprve seznámili s programem fotbalové výzvy „Spojme síly pro Sigmu" akcionáře klubu. Více než před měsícem jej veřejně prezentovali na tiskové konferenci.

Ale od té doby – nic. Ticho.

„Žádný kontakt ze strany úzkého vedení Sigmy nepřišel," krčí rameny Hapal.

„Vysvětluju si to jednoznačně. Že není zájem. Mám dojem, že s námi nepočítali od začátku," doplnil. Někdo z představitelů výzvy by však podle něj mohl zasednout v představenstvu Sigmy jako reprezentant města, které už dříve tuto pozici iniciativě nabídlo.

„Zodpovědnosti se nezříkáme," doplnil ho Roman Brulík, který byl rozhovoru 
s jednou z hráčských legend Sigmy přítomen a občas do něj s poznámkou vstoupil.

Od tiskové konference, kde jste představili veřejnosti program výzvy, uplynul více než měsíc. Co se od té doby událo?
Hapal: V Senici jsem pár zápasů vyhrál, pár prohrál (usmívá se). Co se týká výzvy, tak nic. Jediný kontakt jsme měli se zástupci města v minulém týdnu. Ze strany úzkého vedení Sigmy ale žádný kontakt nepřišel.

Jak si to vysvětlujete? Přímo na tiskovce byla řeč o schůzce s Josefem Lébrem za účasti sportovního ředitele pana Mináře.
Hapal: Vysvětluji si to jednoznačně. Myslím si, že lidé z klubu od prvopočátku nechtějí, abychom do něj vstoupili a nějakým způsobem ho nasměrovali. To je moje vysvětlení.

Máte pocit, že o vámi navrhované věci není v Sigmě zájem?
Hapal: Přesně tak. Kdyby byl, tak by jednání z jejich strany bylo aktivnější. Proběhlo by třeba více schůzek. Došlo by k nějakým konkrétním otázkám. Nic z toho neproběhlo. Takže to beru tak, že zájem není.

Vy jste se snažili o vyvolání další schůzky?
Hapal: My jsme to všem akcionářům představili a čekali jsme.
Brulík: Jeden kontakt s panem Lébrem tam byl deset dní po tiskovce. Bylo nám sděleno, že se zatím nepotkal se zástupci města, a chtěl kontakt na Tomáše Ujfalušiho, se kterým se dosud ale také nespojil.

Jste z toho všeho zklamaní?
Hapal: Zklamaný určitě jsem. Když jsme tu koncepci tvořili, tak jsme byli nadšení. Byl jsem toho nějakým způsobem plný. Chvílemi to byla lehká euforie. Po některých schůzkách s panem Lébrem, ale zejména s pány Gajdou 
a Ficnerem z občanského sdružení jsem měl bohužel úplně jiné pocity. A tušil jsem, že ten zájem asi nebude.
Brulík: Desítky lidí nás od toho zrazovaly, říkaly nám, že jsme naivní. Stejně jsme do toho chtěli jít, protože nám na klubu záleží. Ukazuje se ale, že ti lidé měli pravdu. Přesto toho nelitujeme.

Říkáte, že jste do toho šli s nadšením. Co vám otevřelo oči? Kde se to zlomilo?
Hapal: Zklamání pro mě bylo, že za dva měsíce, co to probíhá, ze strany klubu nepřišel žádný kontakt, což si myslím, že je až nelogické. Právě v tom zpětně vidím, že s námi od začátku vůbec nepočítali. Ani po tiskové konferenci nebyla na webových stránkách Sigmy o celé věci ani zmínka. Asi bylo od začátku vidět, že nás neberou. A to nemluvím o některých lidech zevnitř klubu, kteří na nás nenechali suchou nitku a šíří o nás pomluvy.
Brulík: A je až podivuhodné, z čeho ty pomluvy vyplývají. My jsme klubu nabídli pět milionů korun ročně, které jednoznačně potřebuje. Zničehonic je najednou ale nepotřebuje. Nabídli jsme spoustu věcí, ale všechno je to asi o tom, že se někteří lidé bojí o svoje pozice.

Buďte konkrétní: jací lidé se bojí a proč?
Hapal: Něco je tam zaběhlé, 
a kdyby přišli noví lidé, změnily by se některé personální záležitosti. Lidí se tam bojí víc, těžko jmenovat jednotlivce.
Tolik lidí v klubu zase nepracuje, abyste je nemohli vyjmenovat.
Brulík: Nejde jen o lidi ve vedení klubu, ale i v tom středním managementu.

Kriticky se proti vaší výzvě vyjádřil zejména předseda občanského spolku SK Olomouc Sigma MŽ Jaromír Gajda. Toho máte na mysli?
Hapal: Musím říct, že když jsme byli na výboru občanského sdružení, tak většina lidí nebyla negativní. Od pana Gajdy a od pana Ficnera tam byl ale negativismus od úplného začátku.

Zníte rezignovaně. Nemůže se ale ještě přece jenom stát, že se to celé otočí?
Hapal: Vyloučit to asi nejde, ale nemám ten pocit. Času už bylo tolik, že něco takového už nepředpokládám. Řeknu to takhle. Momentálně je to už všechno stejně hodně na sílu. Já jsem si myslel, že stávající vedení vezme naši výzvu jako šanci, možnost posunout se někam dál. Bohužel to od nich necítím. Tím pádem to pro mě asi skončí. Snad jsme aspoň něco udělali a některé věci z té výzvy vedení Sigmy uskuteční.
Brulík: Řekněme to tak, že Pavel již nepočítá se svojí rolí v té koncepci ve smyslu, že by tady byl na plný úvazek. Není asi šance, aby se v tomto směru ta věc posouvala dál. Jinak to samozřejmě nekončí.

Jsou podle vás některé věci z programu proveditelné i bez vaší účasti? Pan Lébr už se o některých věcech vyjádřil, že je možné je provést v podstatě hned.
Hapal: Pokud bude chtít některé věci dělat, tak se tomu samozřejmě bránit nebudeme.
Brulík: Jednou z věcí, která jde udělat hned a prakticky to nijak neovlivní řízení klubu, je koncepční řešení vztahu 
k bývalým hráčům, který je potřeba určitě změnit. Jiné věci jde měnit výrazně pomaleji, protože se to týká třeba 
i konkrétních lidí, kteří se těm změnám brání.

Jakou změnu by podle vás Sigma potřebovala bez ohledu na to, jestli v ní jste, nebo ne? Kde je podle vás problém?
Hapal: Finance jsou určitě jednou z těch věcí. Klub na tom po této stránce prostě není vůbec dobře. Vycházíme nejen 
z oficiálních účetních uzávěrek, ale i z rozhovorů s mnoha více či méně zasvěcenými lidmi. Další věci jsou sportovní, se kterými třeba na dálku nesouhlasím. Problém vidím v přechodu hráčů z dorostu mezi dospělé. Třeba teď naposledy mě zarazilo u béčka, že za něj hrálo osm nebo devět hráčů 
z A-mužstva. Logicky pak jiní hráči, kteří s béčkem přes týden trénují, hrát nemohli. To se mi nelíbí a s tím se neztotožňuji. I když připouštím, že neznám dokonale cíle béčka 
a třeba je zájem postoupit 
s béčkem do druhé ligy.
Brulík: I to, jak se klub zachoval k výzvě, ukazuje, že je jakýmkoliv změnám uzavřený a nepřipouští je. Leckteří lidé se chovají, jako by tam bylo všechno v naprostém pořádku, přestože víme, co se tam za poslední roky všechno stalo. Jakákoliv nová, byť třeba dobrá myšlenka je pranýřována a zesměšňována. Pokud se toto nezmění, nedá se očekávat zlepšení v jiných oblastech.

Město vám už dřív nabídlo místa v představenstvu. Není tohle možnost alespoň ovlivňovat dění v Sigmě, i když zprvu jste o tyto posty moc zájem nejevili?
Hapal: Nejevili jsme o to až takový zájem, protože z pozice jednoho člena v představenstvu jsme neviděli takovou možnost ovlivnit chod věcí. Město nám ale dalo ze tří spolumajitelů jasně největší důvěru. Cítili jsme z nich největší zájem a cítíme ho pořád. Stejně tak vůči lidem, kteří nás podporovali a dále podporují na našich stránkách nebo na Facebooku, cítíme zodpovědnost. Takže pokud budeme mít možnost ovlivňovat věci 
v představenstvu, tak bychom to asi uvítali.
Brulík: Zodpovědnosti se nezříkáme. Už to, že nám bez jakýchkoliv dalších aktivit přibylo na Facebooku za poslední měsíc dalších dvě stě lidí, svědčí o tom, že jim to jedno není. Nechceme je zklamat.

Kdo by měl být reprezentantem výzvy v představenstvu?
Hapal: Nějakým způsobem už jsme rozmyšlení, ale říkat bych to ještě nechtěl.

Nabídka na post v představenstvu platí i poté, co se městské zastupitelstvo po volbách proměnilo?
Hapal: Vnímáme to tak, že ano. Na rozdíl od občanského sdružení nebo pana Lébra už jsme cestu k novému panu primátorovi našli. A cítil jsem z něj stejný zájem jako před volbami.
Brulík: Myslíme si, že nový primátor pan Staněk a jeho nejbližší spolupracovníci chtějí naplnit již schválené usnesení městské rady.

Co si město od vaší účasti 
v představenstvu slibuje? Je to hlavně větší transparentnost?
Brulík: Já to vnímám tak, že město samo poznalo, že ať tam za něj sedí v podstatě kdokoliv, tak klub jde jiným směrem 
a oni nejsou schopni tím pootočit. Nyní věří, že pokud tam bude někdo, kdo fotbalu a řízení klubu více rozumí, tak to pro něj může znamenat aspoň nějakou šanci na změnu vývoje. Jestli jde o transparentnost nebo o větší profesionalitu… Těch aspektů je víc.

Pro vás osobně, pane Hapale, znamená takovýto konec výzvy to, že budete pokračovat v kariéře trenéra?
Hapal: Určitě budu chtít pokračovat ve svojí práci. V Olomouci nejsem spoustu let, tak to budu muset ještě nějakou dobu vydržet (usmívá se). Během podzimu jsem měl několik možností, jak se posunout dál. Něco mám i teď. A asi se nemůžu soustředit jen na věc, která momentálně není na pořadu dne, protože si ji v Sigmě nepřejí. Proto se budu soustředit na svoji profesi a asi půjdu dál svojí cestou.

Dělají vám alespoň současné 
výsledky Sigmy radost?
Hapal: Samozřejmě. Fandit Sigmě budu dál, protože Sigma je prostě Sigma a jsem tady doma. Jsem moc rád, že se dostala do čela tabulky a věřím, že po tom posledním dohrávaném utkání si udělá pro jaro náskok a nakonec se dostane do první ligy. Tomu jsem ale věřil už na začátku.

Když to ale řeknu trochu ošklivě, neuškodily nakonec ty zlepšené výsledky vaší iniciativě?
Hapal: To ne. Od začátku jsme chtěli, aby Sigma vyhrávala a dařilo se jí.
Brulík: Možná lidé uvnitř klubu se začali zase cítit silnější. Ale o tom ta výzva přece vůbec nebyla.

Máte strach o budoucnost Sigmy, nebo ji vidíte pozitivně?
Hapal: Jako pozitivní vidím to, že se dostane zpátky do první ligy. Jakou tam pak ale bude hrát roli, to uvidíme. Nechci být pesimista, ale určité obavy o tohle mám.
Brulík: Naším cílem bylo, aby se Sigma vrátila tam, kde 
v posledních deseti nebo patnácti letech byla. Vždycky se stávalo, že třeba jedna ze čtyř sezon byla slabší, ale v tomto mám velké obavy, že Sigma 
v nejbližších letech nemůže reálně přemýšlet o evropských pohárech, což je jedna ze základních podmínek pro dobré ekonomické fungování klubu. Není to nic, co bychom si právě vymysleli. Takhle totiž Sigma přece v posledních třiceti letech fungovala.

REAKCE JOSEFA LÉBRA, SPOLUMAJITELE A PŘEDSEDY PŘEDSTAVENSTVA SIG­MY

„Pravda je, že žádná schůzka od tiskové konference neproběhla. Hlavně z časových důvodů. Chci se nejprve potkat s panem primátorem 
a přednést mu nějakou svoji koncepci, od toho se pak budou odvíjet další kroky.

S panem Staňkem jsem se již zkontaktoval 
a domluvili jsme se, že jak bude trošku času, tak se potkáme. Primátorem je dva týdny a momentálně řešil závažnější věci.

Také jsem si vzal nový kontakt na Tomáše Ujfalušiho, protože jsem měl ještě starý. Chtěl bych ho oslovit k osobní schůzce. Na to se chystám v nejbližších dnech. Myslím, že ohledně jeho pozice máme na věc podobný pohled. Pokud přivede hráče, který se pak zúročí, tak nevidím problém, aby na tom měl nějaký profit. To je obchodní záležitost.

Za sebe můžu s klidným svědomím tvrdit, že jsem nebyl od začátku proti a stále nejsem. Nakonec jsem si vzal několik věcí z programu, které jsou použitelné, a přijali jsme k nim příslušná opatření. Například jde o zapojení bývalých hráčů do procesu vyhledávání a výběru žáků a dorostenců nebo jejich zapojení do trénování mládeže. Na tom už pracujeme.

Minimálně jako dobrý námět k mnoha věcem byla výzva přínosná a měla smysl. Rozhodně nebyla zbytečná.

Zároveň ale od začátku na rovinu říkám, že placené posty ve sportovním úseku máme momentálně obsazené a nehodláme je měnit. Máme trenéra Kalvodu a sportovního ředitele Mináře, kteří jsou výsledkově úspěšní. Áčko i béčko jsou ve svých soutěžích první. Zaplať pánbůh za to.

Co se týká další spolupráce, tak momentálně nemůžu odpovědět. Do toho, koho si jeden z majitelů nominuje do představenstva nebo dozorčí rady, já nemůžu mluvit."