Jeden z nejúspěšnějších českých fotbalových trenérů posledních let Pavel Hapal se stal jubilejním desátým laureátem Ceny Olomouckého kraje v oblasti celoživotního přínosu pro sport.

Někdejší hvězda zázračného olomouckého týmu Karla Brücknera, který naháněl v poháru UEFA strach celé Evropě, si pro ocenění odskočil z Maďarska, kde se svojí Žilinou podstupuje závěrečné soustředění před startem jarní části slovenské ligy.

Hapal stanovil pro jaro jasný cíl – obhájit mistrovský titul a získat tak znovu možnost zahrát si milionářskou Ligu mistrů. Tu rodák z Břestu u Kroměříže zakusil jako trenér v minulém roce a označil ji za nejsilnější zážitek.

„Jsem šťastný za to, co jsem s fotbalem prožil,“ ohlížel se za dosavadní kariérou, ve které si jako hráč zahrál kromě Sigmy za Duklu Praha, Bayer Leverkusen, španělské Tenerife nebo Spartu.

Jako trenér prošel Opavou, Zlínem, Baníkem Ostrava či Mladou Boleslaví. Na Slovensku v minulosti vedl Nitru, aktuálně sbírá vavříny v Žilině.

Obdržel jste Cenu Olomouckého kraje a ocitl se tak ve společnosti fotbalových legend, jako jsou pánové Brückner, Viktor nebo Václavíček. Jak velké je to pro vás ocenění?

Jsem z toho velice překvapený, protože vnitřně cítím, že mezi ně nepatřím. Jsou to lidé, kteří jsou ode mě věkově, zkušenostmi i přínosem pro fotbal mnohem dál. Když jste jmenoval trenéra Brücknera, tak jeho přínos byl opravdu neskutečný. V takové společnosti se cítím jako benjamínek.

Vnímáte to i jako závazek, že na sobě ještě musíte pracovat, abyste se mezi nimi cítil dobře?
Samozřejmě, ale nejenom kvůli tomu. Já vnímám fotbal stejně jako kdysi v šestnácti letech, když jsem do Olomouce přišel. Stal se mi osudným a chci ho dělat do konce svého života.

Stíháte i ze Slovenska sledovat sportovní dění v Olomouckém kraji?
Olomouc sleduji, hlavně Sigmu. Ta si teď vede velice dobře, má dobrého trenéra, výborný mladý kádr, který bude v brzké budoucnosti velmi úspěšný. Tomu stoprocentně věřím. Vnímám to opravdu pozitivně. Co se týče mě, tak si myslím, že moje služby momentálně Sigma vůbec nepotřebuje.

Může se to někdy v budoucnu změnit? Přijal byste teoretickou nabídku?
Je dobře známé, že ve fotbale se mění věci během čtyřiadvaceti hodin. Všechno je možné, určitě bych takovou nabídku – trénovat někdy Sigmu Olomouc přijal. Jsem tady doma a do práce bych to neměl daleko, takže ano (smích).

Tramvajím jsem dával cukr

Vzpomenete si někdy na své první dojmy, když jste z Břestu, odkud pocházíte, přijel za fotbalem do Olomouce?
Pamatuju si to, jako by to bylo dnes. Pomalu jsem tramvajím dával cukr. Viděl jsem je snad podruhé v životě, takže jsem si myslel, že jsou to koně (smích).

Pomyslel jste si tehdy, že máte šanci prožít takovou velkolepou kariéru?
Tenkrát jsem byl zajíc, který procházel okresními přebory. Nejvyšší moje soutěž do té doby byl žákovský krajský přebor, který jsem hrál za Kroměříž. Pak jsem přišel do Olomouce a najednou to byl nový svět. V těch šestnácti letech jsem samozřejmě měl své sny a ambice, ale nepředpokládal jsem, že by se vše mohlo vyvíjet takto. Byl jsem jedním z těch šťastných, kterým se sen vyplnil. Hrál jsem ligu, hrál jsem německou ligu, španělskou ligu, hrál jsem v reprezentaci. Jsem šťastný za to, co jsem s fotbalem prožil.

Pavel Hapal (vlevo) v dobách hráčské slávy. Foto: Kniha Fotbalové kluby ČR

Liga mistrů, to byla nádhera

Když se trochu ohlédneme do roku 2010, co byl pro vás největší zážitek?
Možná to bude trochu se smutným nádechem, ale byla to Liga mistrů. To bylo neuvěřitelné, byla nádherná atmosféra, plné stadiony, spousta lidí, co se kolem točí, spousta rozhovorů, prostě něco neskutečného. To bylo opravdu nádherné. Určitě jsme si to užili, výsledkově nám to ale bohužel nevyšlo.

V Žilině jste už poslední „Olomoučák“ z té poměrně početné skupiny, co tam v posledních letech působila. Naposledy odešel Martin Vyskočil…
Martin Vyskočil je pořád naším hráčem, šel jenom na hostování do Prešova. Byl tam ještě David Kobylík, který teď působí v Polsku.

Pavel Hapal jako trenér. Foto: Martin Sidorják

Nechtěli jste angažovat někoho ze Sigmy nebo z jejích bývalých hráčů?
Měli jsme v hlavě nějakou myšlenku. Nechtěl bych být konkrétní, ale měli jsme z Olomouce vytipované některé hráče. Bohužel v momentální situaci Sigmy si myslím, že žádného ze svých hráčů, o které jsme měli zájem, nebude chtít uvolnit. Jsou to pro ni klíčoví hráči.

Společná liga nebo pohár?

V poslední době se hodně debatuje o možnosti společné česko-slovenské soutěže. Jaký na to máte názor?
Když se podíváme kolem sebe, tak se všechno zatraktivňuje. Já si myslím, že všechno ve fotbale by se mělo dělat pro diváka. Když se udělá společná liga, nebo nějaká jiná forma soutěže, přivede to znovu do ochozů diváky. Lidé budou zvědaví, bude to zase něco nového. Takže podle mě by to bylo velice pozitivní.

Přikláněl byste se spíš k variantě společné ligové soutěže, nebo jen poháru?
Těžko říct. Celá liga by asi byla trochu složitější, protože na Slovensku přece jen není tolik kvalitních klubů jako v Česku. Na druhou stranu takové týmy jako Žilina, Slovan Bratislava nebo Trnava by určitě ve společné soutěži hrály důstojnou roli. Jestli to řešit pohárem, nebo ligou, to je těžké. Ale na vlastní kůži jsem zažil s Žilinou souboje se Spartou, na obou stadionech bylo plno a byla to nádherná atmosféra. Tam by měl směřovat fotbal.

Na vyhlášení Sportovce Olomouckého kraje jste si odskočil z Maďarska, kde máte herní a závěrečné soustředění před startem jarní části slovenské ligy. V jaké jste formě?
Momentálně je o formě těžké mluvit. Někteří hráči jsou na odchodu, takže budeme muset zalepit některé díry. Teď odešel Pečálka do Hapoelu Tel Aviv, což byl dost klíčový hráč. Z druhého pohledu máme výbornou výchozí pozici. V tabulce jsme první a máme šestibodový náskok na Senicu, takže náš cíl je jasný. Obhájit titul.