Přestože jeho tým uhrál ze šestnácti utkání velmi slušných jednatřicet bodů, hlavní cíl, postup do druhé ligy, je v nedohlednu. Na lídra z Opavy ztrácí Holice před čtrnácti jarními odvetami propastných třináct bodů.

„Náš výsledek je chvalitebný, ale bohužel Opava je mužstvo, které v této soutěži nemá co dělat,“ shoduje se Uličný i s předsedou představenstva 1. HFK Vladimírem Dostálem.

Příčiny tak výrazné bodové ztráty se hledaly zkušenému kouči poměrně snadno. Zatímco venku jeho tým ani jednou neprohrál a dostal jedinou branku, před domácím publikem padl hned třikrát.

„V domácích zápasech se musíme na jaře jednoznačně zlepšit,“ zopakoval během rozhovoru hned několikrát.

Jak se vám hodnotí uplynulý fotbalový podzim?
No, jsme na druhém místě, máme jednatřicet bodů a v tabulce plus sedm. Po sportovní stránce bych poznamenal, že je to chvalitebný výsledek. Máme po podzimu o nějakých deset bodů víc než v minulé sezoně. Z tohoto pohledu je to tedy tak na dvojku.

Ovšem ztráta na Opavu je i tak obrovská.
Přesně tak, to je druhý pohled na věc. Hlavní cíl, což je postup do druhé ligy, se nám hodně vzdaluje. V tomto směru je to naše působení neúspěšné. Je potřeba ale vidět, že je to především z důvodu vynikající Opavy. Ztratila body pouze za dvě remízy s Líšní.

Její bilance je skutečně úchvatná. V tabulce pravdy, na kterou hodně dáte, mají za šestnáct kol plus dvacet bodů.
To je něco neuvěřitelného. V této tabulce mají po šestnácti kolech na nás třináct bodů náskok. Neudrželi jsme s nimi krok a tak je třeba to hodnotit. Ještě je ale půl sezony před námi, tak uvidíme.

Kde vznikla ztráta třinácti bodů, je při pohledu na bilanci domácích a venkovních zápasů zcela jasné.
Utkání venku byla podle mého názoru vynikající. To se mi ještě nestalo, abychom venku z osmi zápasů pětkrát vyhráli a ani jednou neprohráli. K tomu také jen jeden inkasovaný gól. V té tabulce pravdy nám jenom toto dává plus osmnáct bodů. To je opravdu velmi dobré vysvědčení. Problém byl tentokrát v domácích zápasech. Ztratili jsme jedenáct bodů, což je velice špatné. Tři porážky a remíza. Je to atypická situace, že venku jsme nasbírali víc bodů než doma.

Čím si takový rozdíl vysvětlujete?
Když jsem se díval na tabulky profesionálních soutěží, tak šest obdržených gólů je velice dobrý výsledek. Obranná fáze se nám oproti minulé sezoně velmi zlepšila. Na druhou stranu zase se nám zhoršila ofenziva. Loni jsme dali gólů nejvíc ze všech, ale letos jsme v tomto ohledu na sedmém místě. Doma jsme třikrát prohráli bez gólů. Venku jsme třikrát bez branek remizovali. To už je dohromady šest zápasů. A když se nedá gól, nedá se vyhrát.

Takže nespokojenost s útočníky?
No, doma do plné obrany jsme to dost nezvládali. Útočníci bohužel většinou nesplnili ty naděje, které jsme do nich vkládali. Snad kromě Dominika Richtera, který dal pět branek, což je celkem v pořádku. Ale třeba Staňa Zedníček, Petr Filipský, Ruda Obal, to bohužel nebylo tak jako na jaře. I kvůli zraněním. Útočná fáze nebyla tak důrazná, agresivní a efektivní jako v minulé sezoně.

Zranění vám do kádru zasáhla poměrně výrazně.
Je to tak, hlavně u Obala, který patřil k našim nejlepším hráčům. Zatím to ještě není ten samý Ruda jako dřív. Na to si budeme muset počkat až do zimy, kdy se snad dá do kupy. To samé vlastně platí i pro Filipského. Chyběl nám taky Vajda a v závěru podzimu se nám zranil i Lukášek, Zedníček a další. Pak už jsme nebyli tak kompaktní.

Existuje naděje na dotáhnutí Opavy?
Nesmíme propadat tomu, že ten cíl utíká. Musíme se dál zlepšovat. Pořád je co. Hlavně na domácím hřišti. Musíme se snažit hrát stále naplno. V podmínkách dnešní ekonomiky je možné ledacos. Některá mužstva z druhé ligy hlásí problémy, takže uvidíme.

O Plzni se před nedávnem také tvrdilo, že má titul jistý a už vede o čtyři body. Je to pro vás ukázka, že nic není nemožné?
Jenže Plzeň už body začala ztrácet a Opava zatím nic (směje se). De facto jim na jaře stačí vyhrát jen pár zápasů. Ale to je jedno, nemá cenu o tom spekulovat. Jejich bilance je opravdu neuvěřitelná. Je vidět, že to mužstvo nemá v naší soutěži co dělat. Mělo hrát ve druhé lize. Ale my budeme bojovat.

Radost jste si udělali alespoň v poháru, je to tak?
To byl rozhodně jeden z dílčích úspěchů. Chlapci pracovali v poháru velmi poctivě. Brali to jako mistráky. Ať už v Blansku, ve Vyškově nebo v Konici byly z našeho pohledu velmi kvalitní. Vyvrcholením byl domácí zápas s Jabloncem, který byl jedním z nejlepších, co jsme tady za celou dobu hráli.

Po tom utkání se říkalo, že hrát takhle ve třetí lize, můžete se s Opavou měřit jako rovný s rovným. Proč to nejde?
Bylo to něco výjimečného. Zafungoval ten faktor, že hráči se chtěli maximálně ukázat proti prvoligovému soupeři. Navíc Jablonec sem přijel vyhrát, hrál dopředu, což naši soupeři ve třetí lize moc nedělají. Možná nás i trochu podcenili po vítězství na Baníku Ostrava. Nebyli na nás dostatečně připravení. V odvetě pak bohužel přišla facka. Zasloužených 5:0 nám ukázalo, že kvalita prvoligových mužstev a naše je prostě někde jinde. Ale pohár rozhodně i tak považujeme za úspěšné vystoupení.

Pokusme se zhodnotit jednotlivé řady. Už jste to nakousl, že k obraně bude výtek jen málo.
V defenzivě můžeme být spokojení. Obrana byla velmi kompaktní. Máme i velmi dobrého brankáře Vojtu Šroma. Toho musíme pochválit. A celá obranná fáze založená na agresivním napadání a forčekování, následně s rychlým přechodem do útoku, byla dobrá. Dařilo se nám to praktikovat především v těch venkovních zápasech.

Podařil se vám příchod Poláka, který zapadl do týmu bezchybně.
Polák se rozhodně ukázal jako posila. Spolu s Jardou Lukáškem nastříleli i nějaké góly. Stabilně hrávali i Kopecký s Dadákem, takže obranná čtyřka byla kompaktní. Velkou sílu jsme ale měli také v záložní trojici Onofrej, Čtvrtníček, Kovář.

V záložní řadě bylo i několik mírných zklamání. Od Kobylíka a Hořavy se čekalo víc, souhlasíte?
No někteří ti noví hráči se nad sebou určitě budou muset zamyslet. Peťa Kobylík si určitě představoval, že bude hrát víc a lépe. Začátek měl povedený, ale pak se to trochu vytrácelo. Myslím si, že potřebuje hlavně potrénovat v zimní přípravě. Přicházel na místo tvůrce hry po Costovi, předpoklady na to místo rozhodně má, ale musí na sobě dělat. To samé platí i pro Pepu Hořavu, který se v průběhu podzimu zranil, nebo pro Libora Žondru, abychom měli v mužstvu co nejvyšší konkurenci. Až se uzdraví a dostanou do formy Vajda, Obal nebo Filipský, tak zase budeme na jaře silní.

Podařilo se vám také do týmu zapracovat odchovance.
Je to tak. Několik zápasů odehrál Honza Tögel, dal i nějaké góly. V posledních kolech jsme nasadili i Tomáše Krejčího. Tam to bylo ze začátku takové kostrbaté, ale v závěru se už rozehrál. Když jsme hráli se Slavičínem, tak jsme dali příležitost i hráčům, kteří tolik nehrávají a ti ukázali, že konkurenční schopnost minimálně na tu třetí ligu tam je, což je dobré.

O nejlepším výkonu v zápase s Jabloncem už byla řeč. Pozitivní asi je, že se na podzim neopakoval žádný výbuch podobný tomu jarnímu v Kroměříži.
Letos jsme nic takového neměli, ovšem prohráli jsme třikrát za sebou doma, a to už je výbuch. Hned první zápas s Břeclaví jsme nehráli špatně, měli jsme vyhrát, další zápas s Vítkovicemi byl remízový a Opava nás trochu přehrála. Ale třikrát za sebou prohrát, to je velký propadák.

Jaký vás čeká program v nejbližších týdnech a kdy se pustíte do přípravy?
Trénujeme do konce listopadu. Pak v prosinci budou mít kluci volno a v lednu se začneme připravovat. Zimní příprava bude tentokrát velice dlouhá, protože se hraje až 27. března. Bude nás čekat znovu soustředění na Slovácku, stejně jako loni. Přípravné zápasy už máme také vesměs domluvené.

Budou na programu nějaké změny v kádru?
To se bude ještě řešit. S nejvyšším šéfem panem Dostálem a sportovním ředitelem panem Koutným si nad to sedneme a uvidíme. Někteří hráči jsou u nás na hostování, takže uvidíme.

Budete třeba žádat o posílení některých postů?
To není pravděpodobné. Když se nám uzdraví všichni hráči, tak si myslím, že budeme mít kádr dostatečně široký i dostatečně kvalitní.

Takže se dá říct to, co o všech v týmech v Česku: Posílení budeme, když celý tým zůstane pohromadě?
Tak tak. Dokonce si myslím, že by to mělo být i ještě lepší, protože když si vzpomenu na ty venkovní zápasy, tak i v těch remízových jsme mohli vyhrát. Zlepšit se ale rozhodně musíme doma.