Loni přivedl Sigmu po sestupu zpět do ligy a letos na jaře s ní vyválčil skvělé čtvrté místo a postup do předkola Evropské ligy.

V nové sezóně bude Sigma dobyté pozice obhajovat. Trenérovi ale zatím udělalo radost minimálně to, že na začátku přípravy má k dispozici téměř totožný kádr jako na konci minulé sezony.

S jakou náladou jdete do letní přípravy?
Nálada je po pauze vždycky dobrá. My trenéři jsme se těšili, hráči možná trochu míň, ale nám už to trochu chybělo.

Přípravné období bude letos kratší, co na to říkáte?
Je to tak. Příprava je kratší kvůli reorganizaci ligy a pauza mezi sezonami se zkrátila. Někdo možná preferuje delší čas na přípravu, ale podle mě je pět týdnů dostačujících. První týden to bude spíš náběh, moc dvoufázových tréninků mít nebudeme. Uděláme si terénní testy ohledně rychlosti a vytrvalosti. A pak už pomalu najedeme na zápasový rytmus. Po 14 dnech je na programu soustředění v Polsku.

S kým se tam utkáte?
Soupeři se za tím dolaďují. Týden před začátkem už ale chceme absolvovat v domácích podmínkách.

Radaković do Sparty?

V týmu zatím chybí stoper Václav Jemelka. Proč?
Na základě toho, že měl s reprezentací o deset dní delší sezónu, tak se k nám připojí o týden později.

Naopak na tréninku nechyběli Jakub Plšek či Uroš Radakovič, kteří mají ve smlouvách výstupní klauzule a o které byl zájem. Mluvil jste už s nimi o tom, jaké mají priority?
Zatím jsem se s nimi nebavil. Jen v průběhu minulé sezóny. Ale mám to v plánu v nejbližší době, abych zjistil, jak uvažují. Asi bych tady nechtěl hráče, kteří budou do poslední chvíle myslet na přestup a nebyli připravení. Na druhou stranu jsou to charakterní kluci. Nemyslím, že bychom se neměli domluvit.

Je jejich možnost odejít na základě výstupní klauzule nějak časově omezená, abyste věděli co nejdřív, na čem jste?
Myslím si, že časově omezené nejsou. Z tohoto pohledu je to problematické. Pokud by ji někdo případně někdo uplatnil v tomto týdnu, tak je tam pořád prostor na řešení. Pokud by to bylo později, někdy za tři týdny, tak je to problém. Proto je naší snahou, abychom to během příštího týdne vyřešili.

Nejvážněji vypadá situace kolem Uroše Radakoviče, o kterého se měla vážně zajímat Sparta.
Registrujeme zájem, který tady je. Takže raději chceme být připravení. Žádná oficiální nabídka na stole ale momentálně není.

I proto se vrátil z hostování Jan Štěrba?
Honza Štěrba nedostal tolik prostoru v Karviné, kolik jsme si představovali. Zároveň víme, že tady může nastat pohyb v kádru. Zejména, co se týče Uroše Radakoviče, takže je potřeba ho tady mít, abychom byli připravení.

A co situace kolem dalšího stopera Romana Poloma?
Máme opci na přestup, která je ale poměrně vysoká. Byl bych však rád, kdyby pokračoval. Není to ale jen o mém přání. Uvidíme, jak to nakonec dopadne, jestli se dohodneme s Mladou Boleslaví. V tuto chvíli není problém, aby s námi pokračoval do konce června (kdy mu oficiálně skončí hostování – pozn. red.), nebo případně i dál. Byl tady rok v pozici hráče, který čekal na příležitost. A když nastoupil, tak nás nezklamal.

Dvořák? Aktivní, pracuje pro mužstvo

Jak jste spokojený s posilou do útoku Pavlem Dvořákem.
Začal s námi trénovat, je ale ještě potřeba dotáhnout to administrativně. Myslím si, že to je typ hráče, na kterých jsme to měli postavené.

Zvládne nahradit Řezníčka?
Daleko blíž než ke Kubovi Řezníčkovi má k Tomáši Chorému. Je to hodně aktivní hráč. Pracuje pro mužstvo. Je silný v presinku. To od útočníka požadujeme. Sháněli jsme i hráče, který není v uvozovkách mladý janek, ale už trochu má zkušenosti. Musíme si ale taky na rovinu říct, že naše možnosti i výběr útočníků u nás je omezený. Takže jsem strašně rád, že tady s námi může být.

Není to asi ale typický kanonýr.
Víme, že není. Ale víme, jaké mužstvo měl vedle sebe. A je možné, že když přijde do jiného, tak ho to mužstvo takzvaně udělá. Dnes bylo jasně vidět, že má herní myšlení i další dispozice k tomu, aby gólů střílel víc. Na druhou stranu Tomáš Chorý dal ve druhé lize nějakých 16 gólů a čekali jsme, že nás potáhne gólově i na podzim v lize a dal jen dva góly. A všichni ten největší přínos viděli v jeho pracovitosti. Věřím, že Pavel ho bude schopen v tomto směru nahradit.

Byl pro vás Dvořák první volbou? Mluvilo se také o angažmá Davida Vaněčka.
Davidovi Vaněčkovi končí v zimě smlouva, takže tam jsme byli hodně aktivní. Bohužel zatím upřednostňuje více zahraničí. Pavel Dvořák pak byl druhá volba. Důležité pro nás bylo i to, že pokud už přivedeme hráče, tak chceme, aby to byl náš a nešlo jen o hostování. Abychom za další půlrok nebo rok jsme stejnou situaci museli řešit znovu. I když mu bude za rok třicet, tak má pořád nějaký čas před sebou a je schopný svůj potenciál naplnit a povýšit.

Kromě Dvořáka se objevil na tréninku také brankář Aleš Mandous.
Je to ročník 1992. Naposledy chytal v Žilině. Podle informací a referencí, které jsme si sehnali, je to ten typ, který hledáme. Je velmi dobrý ve hře nohama, což ale neznamená, že není dobrý také v dalších ohledech. V brankářském týmu by tak mohlo dojít ke změně, že Michal Reichl odejde na hostování, aby byl více využitý. Zaslouží si to za roky, které tady trpělivě čekal v pozici dvojky.

Hledá se podhrot

Kromě nových hráčů se do přípravy zapojili také dorostenci z mistrovské devatenáctky.
Máme jich tu šest. Gratuluji jim k dorosteneckému titulu, ale až teď se ukáže, jaká je jejich skutečná kvalita v konfrontaci mužského fotbalu. Taky se vrátil z hostování ve Vítkovicích Matěj Hýbl, který měl slušnou sezonu. Další hráče, kteří působili úspěšně na jaře ve druhé lize, ať je to Lukáš Buchvaldek nebo Honza Ambrozek, jsme nechtěli z těch týmů vytahovat, aby se mohli naplno ukázat v podzimní části, kdy je chceme více sledovat.

Budete chtít posilovat i dál?
Je to otázka těch našich možností. Bavíme se o hráči do středu pole na podhrot, jako alternaci za Kubu Plška, kterého bychom chtěli zkoušet i na hrotové pozici. Nabízí se možná i nějaká směna hráčů v křídelních prostorech, ale tam nebudu konkrétní. Nevím, jak je to daleko.

(Staro)nové tváře v Sigmě

Pavel Dvořák
29letý útočník by měl přijít z Jihlavy na přestup. Sigma si od něj slibuje, že přinese minimálně podobnou pracovitost jako Tomáš Chorý, když už ne branky jako Jakub Řezníček. S fotbalem začal ve Vysokém Mýtě, jméno si udělal v Hradci Králové. Poslední tři sezóny strávil
v Jihlavě. V nejvyšší soutěži odehrál 180 zápasů a vstřelil 34 branek. Dalších 26 gólů ve 114 utkáních přidal ve druhé lize.

Aleš Mandous
26letý brankář ze Žiliny, který by měl vytvořit tandem s Milošem Buchtou. Odchovanec plzeňského fotbalu na Slovensku získal titul a zažil i předkolo Ligy mistrů. Většinou však pouze jako dvojka.

Jan Štěrba
Jeho jméno budou trenérovi Jílkovi zřejmě napořád připomínat. Právě mladý stoper mu před lety ve Vlašimi zachránil gólem místo. Teď se vrací z nepříliš povedeného hostování v Karviné. Stále je
v něm ale ve 23letech velký potenciál, který může rozkvést. Třeba v případě, že odejde Radakovič a on chytí šanci za pačesy.

Matěj Hýbl
Levý krajní obránce naposledy hostoval ve Vítkovicích, se kterými původně sestoupil ze druhé ligy, než se ostravský klub zachránil administrativně. Po řadě hostování má pomalu nejvyšší čas, aby se v Sigmě prosadil.

Mistrovští dorostenci
Pavel Zifčák,
Jakub Matoušek,
Ondřej Zmrzlý,
Jiří Spáčil,
Tomáš Zlatohlávek,
Rostislav Baďura
Všechny členy úspěšného dorosteneckého týmu U19, kteří získali mistrovský titul, čeká náročná prověrka jejich aktuální kvality. Vzhledem k nabitému programu s větším počtem zápasů je ale šance na průnik do kádru větší než jindy.

Program přípravy Sigmy
23. června: Liptovský Mikuláš (Slatinice, 11.00)
27. června: Třinec (Slatinice, 11.00)
27. června: Hr. Králové (Slatinice, 17.00)
30. června: Trnava (Rakvice, 10.30)
3. července: Ružomberok (Slatinice)
6.–14. července: 
soustředění v Polsku (3 zápasy):
9. července: soupeř bude upřesněn
10. července: soupeř bude upřesněn
13. července: Cracovia Krakov