Tehdy asi nečekal, že na konci listopadu 2017 se jím vedená Sigma utká s pražským celkem po čtrnácti kolech dle tabulky jako papírový favorit.

V neděli budou chtít Hanáci klub z Letné na Andrově stadionu po devatenácti letech porazit.

„Je to dobrý motivační faktor. Statistiky jsou od toho, aby se porušovaly, ne?“ usmívá se šibalsky jednačtyřicetiletý lodivod prvoligového nováčka v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Už je to dva a půl roku, co jste zpět v Olomouci, přesto se musím zeptat – co ve vás evokuje slovo Sparta?
Byl to vždycky klub, kterému jsem odmalička fandil, dá se říct, že byla mou srdeční záležitostí. To se samozřejmě změnilo mým příchodem do Sigmy. V současnosti, když se řekne Sparta, se mi vybaví společně se Slavií historicky největší a nejslavnější klub, který vždy přitáhne diváky. Sparta disponuje individuální kvalitou, má možnosti pořídit si v českých podmínkách hráče v uvozovkách bez ohledu na cenu. A i přes ty problémy, které dneska má, má pořád zvuk.

V roce 2011 jste v pětatřiceti letech dostal životní šancí jít k A-týmu Sparty, přestože jste do té doby neměl téměř žádné zkušenosti s dospělým fotbalem. Bral jste to jako velkou osobní výzvu?
Měl jsem za sebou akorát půl roku u olomouckého béčka a pak jsem rovnou přeskočil ke sparťanskému áčku. Ale jako výzvu jsem to nikdy nevnímal. Nicméně musím říct, že respekt tam z mé strany byl velký. Byla tam spousta zkušených hráčů, reprezentantů, kteří si prošli zahraničními kluby, takže z tohoto pohledu jsem měl velká očekávání. Ale myslím si, že postupem času se do toho člověk dostal a vybudoval si u hráčů důvěru. Bylo to dáno tím, že jsem dostal i z pozice asistenta velký prostor. Byly to velké zkušenosti.

Než jste na Letnou odcházel, prohlásil jste, že tlak tam bude jen takový, jaký si připustíte. Jaká byla realita?
Tlak byl daný spíš těmi okolnostmi, protože než jsem odešel, byl jsem přehazován mezi Olomoucí a Spartou jako vidlemi (úsměv). Byly tam licitace, domluvy, hráčské kompenzace… Byl jsem jednou nohou ve Spartě, pak jsem se vrátil do Sigmy, pak jsem byl zase ve Spartě. Takže tehdy, než se vše rozseklo, to byl spíš pocit nejistoty.

A poté?
Je nutno říct, že v první řadě je tlak na hlavního trenéra, potažmo na sportovního ředitele a management. Že bych já zažíval nějaký enormní tlak na svou osobu, to nemůžu říct.

Lafata? Podobného hráče jsem nezažil

Ve Spartě jste zažil hezké chvíle, kdy jste vyhráli triple, ale i ty horší, když jste přišli o titul nebo nečekaně vypadli z evropských pohárů. Dokážete si teď představit, jaké napětí se tam odehrává, když se tam napumpovaly miliony do posil, ale nedaří se?
Asi si to dokážu představit, i když člověk zvenčí těžko domýšlí ty konkrétní věci. Vidíte sám třeba fanoušky, kteří mají silnou pozici a dávají najevo svou nespokojenost tím, že kotel nenavštěvuje zápasy. To je první faktor. I my jsme se dostávali do takové konfrontace, nejsou to vůbec příjemné chvíle. Druhá věc pak je náročnost vedení, protože pan Křetínský chce vyhrávat tituly a dostávat se do Ligy mistrů. Nenaplnění pak vede k častým sezením, konfrontacím a podobně. Nicméně se opět ukázalo to, čím jsme si prošli i my s Víťou Lavičkou. Nefunguje to tak, že přijde nějaký trenérský štáb a vše půjde jak na drátkách. Není to příjemné období, ale k fotbalu to patří.

Cítili jste už za vašeho působení, že majitel chce výhledově směřovat zahraničním směrem, tedy i s trenérem cizincem?
Už na jaře 2015 se myslím skloňovalo jméno německého trenéra Finka a dalších, takže to zřejmě byl jeden z budoucích konceptů, jak to vyřešit. Asi to chtěli zastřešit zahraničním trenérem a jít trochu jiným směrem, ale Víťa tam stejně zůstal, až pak došlo k dalším změnám, kdy přišel Zdeněk Ščasný.

Jak si pětatřicetiletý, v té době nezkušený kouč z Hané na svou stranu získá takové ostřílené borce, jako je David Lafata nebo Bořek Dočkal?
To se musíte zeptat jich (úsměv). Dělal jsem pro ty kluky všechno, co dělám teď zase tady v Olomouci. Snažil jsem se o co nejlepší servis a tréninkovou formu, aby cítili, že se mohou zlepšovat. Myslím, že se to docela podařilo, mezi hráči a celým realizačním týmem byla dobrá vazba. Bylo to dané i tím, že v tom druhém roce se nám hodně dařilo. Kabina šlapala, hráči byli nastavení na práci, byla tam pohoda. Podobně jako teď v Sigmě.

Když jsme u Lafaty, co říkáte na jeho aktuální pozici, kdy se s ním na Letné téměř nepočítá? Za vás patřil k nepostradatelným, branky střílel jako na běžícím páse.
Co jsem viděl, tak si myslím, že Lafi nemá výkonnost horší, má ji stejnou. Pořád má schopnost dostat se do šance, proměnit ji a dát gól. Jen prostě postupem věku logicky trošku ztrácí rychlost, kterou však nikdy neměl úplně absolutní. Nyní se ve Spartě rozhodli pro jinou cestu, chodí tam Šury (Josef Šural) nebo Venca Kadlec, takže spíš rychlostní a náběhoví hráči. Nicméně já si furt myslím, že David má pro Spartu platnost, hlavně ve chvílích, kdy je tým v tlaku a potřebuje zlomit utkání na svou stranu. Za sebe musím říct, že žádného jemu podobného hráče jsem nezažil. On nechtěl dávat góly jen v zápasech, ale i v trénincích. Kvalitu a genialitu v zakončení má obrovskou.

Chytráček z Prahy 

Často je s vámi spojováno jméno trenéra Jaroslava Hřebíka, který si vás nejdříve vzal k mládežnické reprezentaci a poté právě do Sparty. Co říká váš „guru“ na to, jak se vám teď daří?
Myslím si, že je rád a přeje nám. Před časem mi říkal, že sleduje hlavně Bohemku a Olomouc, protože jsme u něj společně s Martinem Haškem začínali a máme k němu blízko. Hodně nás inspiroval a do trenérské kariéry nám toho hodně předal. Má svou práci na Strahově, takže toho kontaktu mezi námi už není tolik, ale občas si samozřejmě voláme a probíráme fotbal.

Mimochodem, komu vůbec bude v neděli fandit Vítězslav Lavička, váš kolega z jednadvacítky, ale srdcem sparťan?
Už jsem ho trochu hecoval! Říkal jsem mu, že po tak dlouhodobé spolupráci je trochu smutné, že má furt rudou krev. Pokud vyhraje Sparta, určitě si najde důvod ke spokojenosti. Ale pokud by nevyhrála, je schopný si to zase obhájit tím naším přátelstvím (smích).

Po třech a půl letech v Praze jste se vrátil do Sigmy, ale „pouze“ k dorostenecké devatenáctce. Nebral jste to trošku jako trenérskou degradaci?
Ne, vůbec! V tu chvíli jsem ani moc na výběr neměl, přišla docela zajímavá nabídka, takže jsem se rád vrátil domů k rodině. Byl tam nějaký přesah, nastavili jsme si koncept, ale dlouho nevydržel, protože po třech měsících jsem přeskočil k áčku. O žádné degradaci jsem neuvažoval, sám pro sebe jsem si říkal, že to není o tom, jakou kategorii trénujete. Pokud hráči v devatenáctce pracují, je to stejně dobrá práce jako na úrovni áčka. Akorát je to méně sledované a prezentované, ale zase máte větší klid na práci. Žádný problém jsem v tom neviděl.

Ale určitě jste se setkal s nepřejícnými názory, že do Olomouce najednou přišel rozdávat rozumy chytráček z Prahy…
Asi něco takového zaznělo, to stoprocentně. Ale nesetkal jsem se s tím, že by mi to řekl někdo do očí.

Sparta je nejvyšší meta

Pojďme k současné Spartě. Líbí se vám někdo z nových posil?
No, ve finále jich v sestavě zas tolik není… Vždycky se mi líbil Štetina z Dukly, ten je dneska ve Spartě podle mě oprávněně. Pak je tam Hovorka, který se vrátil. S tím jsem dřív pracoval a vždycky se mi jevil jako hráč, který temperamentem, sebevědomím a kvalitou roste pro Spartu, což prokázal i pak v Liberci. Dále tam hraje Mareček, Venca Kadlec, Šural, kterého jsme chtěli z Liberce už dřív. A z nových hráčů? Ben Chaim teď nenastupuje, s Plavšičem nevím, co je. Ale zajímavý je třeba Vatajelu. Sice jej brali jako krajního beka, ale ukazuje, že dokáže být na levé straně útoku nebezpečný.

S velkou pompou přicházeli i Biabiany nebo Janko…
Janko se taky asi neprosadil, jak všichni očekávali. Jsou to typologicky jiní hráči než ti čeští. Já říkám, že u nás se fotbal víc běhá, méně hraje, ale oni jsou zvyklí spíš hrát jeden na jednoho a myslet hlavně útočně. Pak je to taky otázka toho, jak jsou zvyklí pracovat po ztrátě míče nebo jak se vyrovnávají s blokovými silovými obranami.

Značí to něco o kvalitě české ligy?
To je právě ono. Nechci říct, že je to nešvar, spíš taková tendence, ale hodně se upínáme k hráčům, kteří sice disponují určitou kvalitou, ale jsou někde delší dobu neúspěšní. A my žijeme v přesvědčení, že se tady prosadí. Tvrdím, že pokud hráč nepřistoupí na dostatečnou práci a agresivitu, bude mít v Česku problémy. Naše soutěž nemá takovou technickou kvalitu, ale nelze ji podceňovat.

V Olomouci jste sice prodloužil kontrakt, ale co takhle se jednou do Sparty vrátit jako hlavní kouč? V Česku není ambicióznější štace…
(úsměv) To jsou otázky, na které nerad odpovídám, protože jsou to čistě jen spekulace.

Zkuste to.
Ve Spartě jsem nějakou dobu strávil a samozřejmě to je asi pro všechny nejvyšší meta. Hlavní trenér Sparty má prostě zvuk. Na druhou stranu musím říct, že v tuto chvíli jsem naprosto spokojený tam, kde jsem. Mám kolem sebe lidi, kterým důvěřuju, a stejně jako hráči odvádějí práci, kterou si představuju. Že bych čekal na nabídku Sparty? Tak to vůbec není, nemám důvod olomoucké prostředí opouštět. Mám platnou smlouvu a nejsem ten typ, který by se za každou cenu hnal za tím, abych na takovou metu dosáhl.