VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jílek exkluzivně o Spartě. Chtěl by se jednou vrátit? Co říká na její posily?

Do rozjetého sparťanského vlaku nastoupil Václav Jílek jako pětatřicetiletý trenérský „bažant“ bez zkušeností s dospělým fotbalem. Přesto tam kouč, který nyní udivuje HET ligu s Olomoucí, vydržel coby asistent tři a půl roku.

25.11.2017
SDÍLEJ:

Václav Jílek jako asistent trenéra Sparty Vítězslava Lavičky v červnu 2012Foto: ČTK

Tehdy asi nečekal, že na konci listopadu 2017 se jím vedená Sigma utká s pražským celkem po čtrnácti kolech dle tabulky jako papírový favorit.

V neděli budou chtít Hanáci klub z Letné na Andrově stadionu po devatenácti letech porazit.

„Je to dobrý motivační faktor. Statistiky jsou od toho, aby se porušovaly, ne?“ usmívá se šibalsky jednačtyřicetiletý lodivod prvoligového nováčka v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Už je to dva a půl roku, co jste zpět v Olomouci, přesto se musím zeptat – co ve vás evokuje slovo Sparta?
Byl to vždycky klub, kterému jsem odmalička fandil, dá se říct, že byla mou srdeční záležitostí. To se samozřejmě změnilo mým příchodem do Sigmy. V současnosti, když se řekne Sparta, se mi vybaví společně se Slavií historicky největší a nejslavnější klub, který vždy přitáhne diváky. Sparta disponuje individuální kvalitou, má možnosti pořídit si v českých podmínkách hráče v uvozovkách bez ohledu na cenu. A i přes ty problémy, které dneska má, má pořád zvuk.

V roce 2011 jste v pětatřiceti letech dostal životní šancí jít k A-týmu Sparty, přestože jste do té doby neměl téměř žádné zkušenosti s dospělým fotbalem. Bral jste to jako velkou osobní výzvu?
Měl jsem za sebou akorát půl roku u olomouckého béčka a pak jsem rovnou přeskočil ke sparťanskému áčku. Ale jako výzvu jsem to nikdy nevnímal. Nicméně musím říct, že respekt tam z mé strany byl velký. Byla tam spousta zkušených hráčů, reprezentantů, kteří si prošli zahraničními kluby, takže z tohoto pohledu jsem měl velká očekávání. Ale myslím si, že postupem času se do toho člověk dostal a vybudoval si u hráčů důvěru. Bylo to dáno tím, že jsem dostal i z pozice asistenta velký prostor. Byly to velké zkušenosti.

Než jste na Letnou odcházel, prohlásil jste, že tlak tam bude jen takový, jaký si připustíte. Jaká byla realita?
Tlak byl daný spíš těmi okolnostmi, protože než jsem odešel, byl jsem přehazován mezi Olomoucí a Spartou jako vidlemi (úsměv). Byly tam licitace, domluvy, hráčské kompenzace… Byl jsem jednou nohou ve Spartě, pak jsem se vrátil do Sigmy, pak jsem byl zase ve Spartě. Takže tehdy, než se vše rozseklo, to byl spíš pocit nejistoty.

A poté?
Je nutno říct, že v první řadě je tlak na hlavního trenéra, potažmo na sportovního ředitele a management. Že bych já zažíval nějaký enormní tlak na svou osobu, to nemůžu říct.

Lafata? Podobného hráče jsem nezažil

Ve Spartě jste zažil hezké chvíle, kdy jste vyhráli triple, ale i ty horší, když jste přišli o titul nebo nečekaně vypadli z evropských pohárů. Dokážete si teď představit, jaké napětí se tam odehrává, když se tam napumpovaly miliony do posil, ale nedaří se?
Asi si to dokážu představit, i když člověk zvenčí těžko domýšlí ty konkrétní věci. Vidíte sám třeba fanoušky, kteří mají silnou pozici a dávají najevo svou nespokojenost tím, že kotel nenavštěvuje zápasy. To je první faktor. I my jsme se dostávali do takové konfrontace, nejsou to vůbec příjemné chvíle. Druhá věc pak je náročnost vedení, protože pan Křetínský chce vyhrávat tituly a dostávat se do Ligy mistrů. Nenaplnění pak vede k častým sezením, konfrontacím a podobně. Nicméně se opět ukázalo to, čím jsme si prošli i my s Víťou Lavičkou. Nefunguje to tak, že přijde nějaký trenérský štáb a vše půjde jak na drátkách. Není to příjemné období, ale k fotbalu to patří.

Cítili jste už za vašeho působení, že majitel chce výhledově směřovat zahraničním směrem, tedy i s trenérem cizincem?
Už na jaře 2015 se myslím skloňovalo jméno německého trenéra Finka a dalších, takže to zřejmě byl jeden z budoucích konceptů, jak to vyřešit. Asi to chtěli zastřešit zahraničním trenérem a jít trochu jiným směrem, ale Víťa tam stejně zůstal, až pak došlo k dalším změnám, kdy přišel Zdeněk Ščasný.

Jak si pětatřicetiletý, v té době nezkušený kouč z Hané na svou stranu získá takové ostřílené borce, jako je David Lafata nebo Bořek Dočkal?
To se musíte zeptat jich (úsměv). Dělal jsem pro ty kluky všechno, co dělám teď zase tady v Olomouci. Snažil jsem se o co nejlepší servis a tréninkovou formu, aby cítili, že se mohou zlepšovat. Myslím, že se to docela podařilo, mezi hráči a celým realizačním týmem byla dobrá vazba. Bylo to dané i tím, že v tom druhém roce se nám hodně dařilo. Kabina šlapala, hráči byli nastavení na práci, byla tam pohoda. Podobně jako teď v Sigmě.

Když jsme u Lafaty, co říkáte na jeho aktuální pozici, kdy se s ním na Letné téměř nepočítá? Za vás patřil k nepostradatelným, branky střílel jako na běžícím páse.
Co jsem viděl, tak si myslím, že Lafi nemá výkonnost horší, má ji stejnou. Pořád má schopnost dostat se do šance, proměnit ji a dát gól. Jen prostě postupem věku logicky trošku ztrácí rychlost, kterou však nikdy neměl úplně absolutní. Nyní se ve Spartě rozhodli pro jinou cestu, chodí tam Šury (Josef Šural) nebo Venca Kadlec, takže spíš rychlostní a náběhoví hráči. Nicméně já si furt myslím, že David má pro Spartu platnost, hlavně ve chvílích, kdy je tým v tlaku a potřebuje zlomit utkání na svou stranu. Za sebe musím říct, že žádného jemu podobného hráče jsem nezažil. On nechtěl dávat góly jen v zápasech, ale i v trénincích. Kvalitu a genialitu v zakončení má obrovskou.

Chytráček z Prahy 

Často je s vámi spojováno jméno trenéra Jaroslava Hřebíka, který si vás nejdříve vzal k mládežnické reprezentaci a poté právě do Sparty. Co říká váš „guru“ na to, jak se vám teď daří?
Myslím si, že je rád a přeje nám. Před časem mi říkal, že sleduje hlavně Bohemku a Olomouc, protože jsme u něj společně s Martinem Haškem začínali a máme k němu blízko. Hodně nás inspiroval a do trenérské kariéry nám toho hodně předal. Má svou práci na Strahově, takže toho kontaktu mezi námi už není tolik, ale občas si samozřejmě voláme a probíráme fotbal.

Mimochodem, komu vůbec bude v neděli fandit Vítězslav Lavička, váš kolega z jednadvacítky, ale srdcem sparťan?
Už jsem ho trochu hecoval! Říkal jsem mu, že po tak dlouhodobé spolupráci je trochu smutné, že má furt rudou krev. Pokud vyhraje Sparta, určitě si najde důvod ke spokojenosti. Ale pokud by nevyhrála, je schopný si to zase obhájit tím naším přátelstvím (smích).

Po třech a půl letech v Praze jste se vrátil do Sigmy, ale „pouze“ k dorostenecké devatenáctce. Nebral jste to trošku jako trenérskou degradaci?
Ne, vůbec! V tu chvíli jsem ani moc na výběr neměl, přišla docela zajímavá nabídka, takže jsem se rád vrátil domů k rodině. Byl tam nějaký přesah, nastavili jsme si koncept, ale dlouho nevydržel, protože po třech měsících jsem přeskočil k áčku. O žádné degradaci jsem neuvažoval, sám pro sebe jsem si říkal, že to není o tom, jakou kategorii trénujete. Pokud hráči v devatenáctce pracují, je to stejně dobrá práce jako na úrovni áčka. Akorát je to méně sledované a prezentované, ale zase máte větší klid na práci. Žádný problém jsem v tom neviděl.

Ale určitě jste se setkal s nepřejícnými názory, že do Olomouce najednou přišel rozdávat rozumy chytráček z Prahy…
Asi něco takového zaznělo, to stoprocentně. Ale nesetkal jsem se s tím, že by mi to řekl někdo do očí.

Sparta je nejvyšší meta

Pojďme k současné Spartě. Líbí se vám někdo z nových posil?
No, ve finále jich v sestavě zas tolik není… Vždycky se mi líbil Štetina z Dukly, ten je dneska ve Spartě podle mě oprávněně. Pak je tam Hovorka, který se vrátil. S tím jsem dřív pracoval a vždycky se mi jevil jako hráč, který temperamentem, sebevědomím a kvalitou roste pro Spartu, což prokázal i pak v Liberci. Dále tam hraje Mareček, Venca Kadlec, Šural, kterého jsme chtěli z Liberce už dřív. A z nových hráčů? Ben Chaim teď nenastupuje, s Plavšičem nevím, co je. Ale zajímavý je třeba Vatajelu. Sice jej brali jako krajního beka, ale ukazuje, že dokáže být na levé straně útoku nebezpečný.

S velkou pompou přicházeli i Biabiany nebo Janko…
Janko se taky asi neprosadil, jak všichni očekávali. Jsou to typologicky jiní hráči než ti čeští. Já říkám, že u nás se fotbal víc běhá, méně hraje, ale oni jsou zvyklí spíš hrát jeden na jednoho a myslet hlavně útočně. Pak je to taky otázka toho, jak jsou zvyklí pracovat po ztrátě míče nebo jak se vyrovnávají s blokovými silovými obranami.

Značí to něco o kvalitě české ligy?
To je právě ono. Nechci říct, že je to nešvar, spíš taková tendence, ale hodně se upínáme k hráčům, kteří sice disponují určitou kvalitou, ale jsou někde delší dobu neúspěšní. A my žijeme v přesvědčení, že se tady prosadí. Tvrdím, že pokud hráč nepřistoupí na dostatečnou práci a agresivitu, bude mít v Česku problémy. Naše soutěž nemá takovou technickou kvalitu, ale nelze ji podceňovat.

V Olomouci jste sice prodloužil kontrakt, ale co takhle se jednou do Sparty vrátit jako hlavní kouč? V Česku není ambicióznější štace…
(úsměv) To jsou otázky, na které nerad odpovídám, protože jsou to čistě jen spekulace.

Zkuste to.
Ve Spartě jsem nějakou dobu strávil a samozřejmě to je asi pro všechny nejvyšší meta. Hlavní trenér Sparty má prostě zvuk. Na druhou stranu musím říct, že v tuto chvíli jsem naprosto spokojený tam, kde jsem. Mám kolem sebe lidi, kterým důvěřuju, a stejně jako hráči odvádějí práci, kterou si představuju. Že bych čekal na nabídku Sparty? Tak to vůbec není, nemám důvod olomoucké prostředí opouštět. Mám platnou smlouvu a nejsem ten typ, který by se za každou cenu hnal za tím, abych na takovou metu dosáhl.

Autor: Michal Kvasnica

Nahravá se anketa
25.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská12 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: tř. Míru č.p. 671/117, Olomouc (konečná zastávka tram. 2 a 7). Předpokládaný nástup: 3/2018., Do našeho centra podpory zdravého životního stylu a pohybové aktivity - Aplikační centrum BALUO v Olomouci hledáme: uklízeče/uklízečku na hlavní pracovní poměr nebo brigádně., Požadavky: zodpovědnost, pracovitost a časová flexibilita - práce ve směnném provozu, soboty, neděle. Prac. doba: Ranní směna 6:00 - 14:15 hod., odpolední směna 14:15 - 22:00 hod., Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené; příplatky za směnný provoz, soboty a neděle., První kontakt je možný POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Univerzita palackého v olomouci - aplikační centrum baluo, tř. Míru, č.p. 671, 779 00 Olomouc 9. Informace: Ladislava Meluchová, +420 585 636 032.

Výroba - Výroba Vedoucí výroby23 000 Kč

Řídící pracovníci v průmyslové výrobě Vedoucí výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Holická č.p. 1173/49a, Olomouc. Nástup možný ihned. Prac. doba: 8:00 - 16:30 hod., Hledáme do našeho týmu vedoucího výroby reklamní společnosti., Nabízíme:, - zázemí stále se rozvíjející firmy, - přátelské prostředí, - kreativní a různorodou práci, - HPP na dobu neurčitou, - firemní benefity, - fixní plat uvedený v inzerátu dle schopností + prémie procentem ze zisku (18.000 - 28.000 Kč čistého + provize ze zisku), Požadujeme:, - min. SOU/SŠ vzdělání, - schopnost vést menší tým lidí (do 10 lidí), - organizační a komunikační schopnosti, - velkou výhodou praxe v oboru, - samostatné myšlení, manuální zručnost, - pečlivost, zodpovědnost, loajalita, - výhodou znalost anglického jazyka, - řidičský průkaz B, Náplň práce:, - Plánování a organizace výroby, - Zodpovědnost za plnění výrobních termínů na základě IS, - Řízení, vedení a motivace zaměstnanců výroby, - Plánování zakázkové výroby (tvorba krátkodobých i dlouhodobých plánů výroby), - Efektivní využívání výrobních zdrojů a materiálových zásob, - Spolupracuje s ostatními útvary a odděleními společnosti, - Používání moderních metod řízení výroby, První kontakt POUZE telefonicky od 8:00 - 16:00 hod. nebo mailem. Schůzku nutno sjednat telefonicky.. Pracoviště: Slam syndicate s.r.o. - prac. holická, Holická, č.p. 1173, 779 00 Olomouc 9. Informace: Roman Lavrenčík, +420 777 237 421.

2444 - Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech15 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Telefonista/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: tř. Kosmonautů č.p. 1288/1, Olomouc., Náplň práce: telefonická a e-mailová komunikace s klienty, organizování obchodních schůzek., Požadujeme: komunikativnost, spolehlivost, znalost práce na PC., Poznámka: možnost profesního růstu, možnost pružné pracovní doby., Žádost a životopis zasílejte POUZE na výše uvedený email, vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru.. Pracoviště: Ladislav bradna - prac., tř. Kosmonautů, č.p. 1288, 779 00 Olomouc 9. Informace: Bradna Ladislav, .

2444 - Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech19 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Pracovník/ce call centra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Sladovní č.p. 103/3, Olomouc. Nástup možný ihned nebo dle dohody., Náplň práce:, - Aktivní prodej stávajícím zákazníkům, vyhledávání nových obchodních příležitostí., - Pravidelné vzdělávání o kompletním portfoliu výrobců formou školení zástupců výrobců., - Aktivní spolupráce s produkt manažery a marketingovým oddělením., - Odpovídání na základní technické dotazy a připomínky zákazníků., - Aktivní spolupráce s oddělením technické podpory., , Požadujeme:, - Ukončené SŠ vzdělání zakončené maturitní zkouškou, výhodou zaměření IT nebo obchod., - Pracovitost, spolehlivost, odpovědnost, flexibilita, soutěživost, loajalita, samostatnost., - Dobré komunikační dovednosti a mít "obchodního ducha"., - Orientace na zákazníka, příjemné vystupování, kvalitní komunikace v českém jazyce., - Výhodou orientace v oblasti IT, spotřební elektroniky a domácích spotřebičů., - Trestní bezúhonnost., , Nabízíme:, - Práci v dynamicky se rozvíjející firmě., - Silné zázemí prosperující ryze české firmy., - Možnost získání cenných zkušeností a praxe z obchodu, servisu, skladového hospodářství., - Dobré platové ohodnocení přesahující průměrnou mzdu., - Kompletní zaškolení na pracovní pozici., - Prostor pro seberealizaci a prosazení vlastních nápadů., - Zaměstnanecké slevy na prodávaný sortiment., Kontakt je možný POUZE e-mailem.. Pracoviště: T.s.bohemia a.s., Sladovní, č.p. 103, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt pouze písemně, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Přituhne. Meteorologové upozorňují na silný mráz, přes den bude až -11 stupňů

Ilustrační foto.

MAKRO: stupňujeme kontroly a s dodavatelem jsme skončili

Nevšední železářství Norma v centru Olomouce zavírá. Po půl století

Tolik emocí neprovázel konec snad žádné prodejny v Olomouci. 

Nově narozená miminka na Olomoucku - 6.- 8. týden 2018

Díky vstřícnosti olomoucké a šternberské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Kam o víkendu? Na otužilce i ples z osmdesátek

Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT