„Sehráli jsme velmi dobré utkání. Žádný kámen ze srdce mi ale nespadl. Tlak je na mě neustále," říkal na tiskové konferenci.

Proti Slovensku hrálo hodně nováčků. Kdo z hráčů vás nejvíc potěšil?
Podali jsme dobrý výkon jako tým. Nebyl tam hráč, ke kterému bych měl připomínky. Velmi dobře hrál střed pole, Láďa Krejčí podal velmi dobrý výkon. To samé Bořek Dočkal, Michal Ordoš i další. Všichni nováčci to zvládli dobře. Nebylo to jednoduché. Hodně nám pomohl první gól. Pak už jsme měli sebedůvěru a klid na kopačkách.

Řekl si někdo výrazněji o povolání i pro příští sraz?
Všichni si řekli o to, abychom o nich výrazně uvažovali. Nechci mluvit o tom, kdo by měl mít větší šanci. Všichni si vedli výborně.

Pokud si všichni zaslouží pozornost, tak už je to okruh nějakých čtyřicet reprezentantů. Nakolik je možné pustit do týmu novou krev?
Utkání jsme zvládli, ale na druhou stranu nechceme ten výsledek přeceňovat. Pro některé to byl první zápas, ale pokud tu výkonnost budou opakovat, tak můžeme začít říkat, že jsme našli nové adepty národního týmu. Jsme rádi, že jsme utkání odehráli tak, jak jsme odehráli. Jsem rád, že si hráči řekli o pozornost. Je pravda, že se nám kádr rozšířil. Ale nic nepřeceňujme.

S Lafatou jsem velmi spokojený

Speciálně bych se zeptal na Michala Ordoše, který z domácích hráčů odehrál nejvíc minut. Má i on šanci, když se na jeho postu uzdraví hráči jako Rosický nebo Kolář?
Michal je původem útočník. V Olomouci nastupuje na pozici podhrotového hráče, kde hrál i dnes. Jeho hlavní výhoda je, že je gólový. Má velmi dobré krytí míče. Je silný v osobních soubojích. Má dobrou přihrávku a fotbalové myšlení. Šanci má stejnou jako ostatní hráči. Dnes mě nepřekvapil. Potvrdil to, že je kvalitním fotbalistou, takže s ním počítáme.

Co jste říkal na výkon Davida Lafaty. Nejsou ty jeho dva góly důkazem, že jste udělal chybu, že jste ho nepoužil dříve?
Pořád je to přípravný zápas. Ty kvalifikační jsou pořád ještě o něčem jiném. Souhlasím s tím, že podal takový výkon, jaký si od hrotového útočníka představujeme. Byl nebezpečný v koncovce, pracoval pro tým, dvakrát se prosadil. Jsem s ním velmi spokojený.

A nebyla tedy chyba, že nehrál už v kvalifikaci?
Kdyby nastoupil v kvalifikačních zápasech od začátku David Lafata a nevedlo se mu, tak zase dostávám otázku, proč nehrál Tomáš Pekhart. Jak by to dopadlo v opačném pořadí, to se nedozvíme.

Rozhodl povedený start, soupeř neměl sílu

Zklamalo vás Slovensko svým výkonem? Nebo jste zkrátka hráli tak dobře?
Myslím, že jsme především my hráli velmi dobře. Utkání se nám povedlo a Slováky jsme nepustili do žádné vyložené šance. Jsem rád, že se nám podařilo pokrýt jejich klíčové hráče. Hlavně Hamšíka a Stocha, kteří se nedostali do hry. Myslím, že jsme dominovali a byli lepším týmem.

Jak se vám povedlo hráče nabudit. Tým působil od začátku daleko energičtěji než v předchozích zápasech?
Hráče jsem nabádal k tomu, abychom dostali víc balonů do vápna. Už proto, že jsme na jedné straně měli Krejčího a na druhé Dočkala, kteří oba mají výbornou kopací techniku. Chtěli jsme být nebezpeční a střílet i ze střední vzdálenosti. Když se vám podaří úvod, tak se pokaždé hraje dobře. Podobné to bylo na mistrovství Evropy s Řeckem. Dali jsme dvě branky a pak se nám celý poločas hrálo výborně. Jsem ale rád, že i ve druhé půli nešla hra dolů.

Nabízí se otázka, proč to takhle nešlo i v předchozích zápasech?
Bylo to opravdu tím povedeným startem. Soupeř v sobě nenašel sílu, aby zápas otočil.

Nebylo to opět takové to klasické, že tým dokáže zabrat, když mu teče do bot? Hrálo se o vaše místo…
Myslím, že atmosféra před zápasem byla trochu zbytečná. Spíš bych čekal, že články budou vedené v duchu: „My vám věříme a držíme vám palce." Takhle to bylo všechno jen o mně, jestli to bude můj poslední zápas a tak dále. Ani hráčům to není příjemné. Očekávají, že podporu ze strany médií budou mít větší.

Rok 2012 beru jako úspěšný

Spadl vám po vítězství kámen ze srdce?
Žádný kámen ze srdce mi nespadl. Celou dobu dostávám otázky, jestli to bude můj poslední zápas. Tlak je na mě neustále. Všichni hráči se chtěli ukázat. Věděli jsme, že je to poslední zápas v roce, který chceme zakončit vítězstvím. A to se povedlo.

Předseda asociace Pelta řekl, že bez ohledu na výsledek zápasu se sejdete a budete jednat o budoucnosti. Pomůže vám tento výsledek?
Pan Pelta mi nenaznačil, že by přemýšlel o nějaké změně. Byly to spíš dohady v médiích. To, že si sedneme, jsme věděli už před tímto zápasem. Tento výsledek mi určitě neublíží.

Jak vy hodnotíte rok 2012?
Myslím, že s rokem 2012 můžeme být spokojeni a můžeme ho hodnotit jako úspěšný. Na mistrovství Evropy jsme vyhráli základní skupinu, dostali jsme se do čtvrtfinále, kde jsme prohráli s Portugalskem. I přes remízu s Bulharskem si myslím, že dobře rozehraná je i kvalifikace na mistrovství světa. Italové už trochu odskočili, ale co se týče druhého místa, je situace hodně vyrovnaná.