S rozporuplnými pocity, ale jednoznačným cílem odjeli olomoučtí fotbalisté k utkání 21. kola do Liberce.

„Zatím jsme pořád vyhrávali, ale ztrátu jsme moc nestahovali, protože Sparta i Plzeň ztrácely minimálně," posteskl si trenér Sigmy Roman Pivarník.

V tomto kole však minimálně jeden ze silného dua Plzeň – Sparta ztratí. Na Letné se v sobotu večer hraje jejich vzájemný duel.

A Olomouc do pikantního souboje může přimíchat i svou špetku koření. Na Spartu ztrácí dva body, na vedoucí Plzeň ještě o tři víc.

Pokud v pátek večer Hanáci zvítězí v Liberci, tlak na vedoucí tandem se ještě zvýší.

Jistě, lehké to nebude ani trochu. Slovan už, zdá se, zahnal mistrovskou kocovinu. Na jaře prohrál ze čtyř zápasů jen v posledním kole před reprezentační přestávkou na Slavii. Jinak porazil třeba čtvrtý Jablonec.

Oproti podzimu se kádr Liberce poměrně výrazně proměnil. Do Sparty odešel záložník Lukáš Vácha, do Turecka zase další důležitý článek v loňské cestě za titulem brankář David Bičík.

Kouč Pivarník hodnotí vysoko především útočnou sílu Liberce.

„Ofenziva Liberce je vynikající. Je kombinačně hodně silný a snaží se prosadit svojí hrou. Má do útoku výborného Šurala, Rabušice, Rybalku a hlavně Štajnera," řekl.

Stogólový Štajner by si mohl dát půst

Štajner se v minulém kole dočkal sté ligové branky 
a vstoupil tak do prestižní společnosti Klubu ligových kanonýrů.

„Konečně bude klid a nebudou se mě po zápasech ptát na to, kdy už ho (stý gól) konečně dám," usmíval se zkušený forvard.

Proti Sigmě by druhou stovku načínat nemusel.

Liberec má v kádru velkou osobnost i na druhé straně hřiště v defenzivě, kde působí zřejmě největší zimní posila – na Hané dobře známý Radoslav Kováč.

Třiatřicetiletý stoper 
z Loučné nad Desnou začínal 
s ligovým fotbalem právě v Olomouci.

V roce 2003 přestoupil do Sparty, odtud se přes Spartak Moskva a anglický West Ham United dostal do švýcarské Basileje. Z ní se v zimě vrátil do české ligy.

Místo Olomouce ale třicetinásobný reprezentant zvolil Liberec.

Kouč Pivarník si přitom přál právě zkušeného lídra defenzivy.

„Uvažovali jsme 
o něm," přiznal před utkáním Pivarník.

„Je to ale hráč, který překračuje limity našeho klubu. Jeho podmínky jsou v jiné rovině, než co si Sigma může dovolit," vysvětlil, proč bude Kováč hrát 
v pátek večer proti Sigmě a ne za ni.

Sigma už ví, kde je Liberec zranitelný

V olomouckém táboře je obrana stále velkým tématem. Trenér Sigmy Pivarník bude moct po trestu za žluté karty vrátit do sestavy pravého obránce Tomáše Janotku.

Kapitán týmu Aleš Škerle naopak stále nenastoupí, i když už s mužstvem trénuje.

„V nominaci na zápas bude. Fyzicky je stoprocentně připravený, ale nevíme, jak je na tom herně, protože dlouho nehrál," řekl Pivarník.

Důvěru tak znovu dostane mladá dvojice Dreksa – Šindelář, která zatím na jaře funguje spolehlivě a soupeřům povolila jedinou branku. Teď dostane za úkol zkrotit dravou libereckou smečku, která bude chtít odčinit dva podzimní nezdary.

Sigma uspěla na půdě úřadujícího mistra v letním Superpoháru (2:0) i v domácím ligovém střetnutí (3:0).

„Hráči mají v hlavách, že se jim 
v této sezoně s Libercem daří. Oba zápasy nám ukázaly, kde je zranitelný. Bude důležité, jak dokážeme plnit to, co nám má přinést úspěch," poznamenal Roman Pivarník.

Olomouc patří k nejlepším v lize

Jeho protějšek Jaroslav Šilhavý si však přeje ke dvěma domácím jarním střetnutím přidat třetí.

„Věřím, že předvedeme ten náš kvalitní ofenzivní fotbal. Doma jsme na jaře v obou zápasech vyhráli, tak bychom chtěli i do třetice," řekl.

Sigmu považuje za černého koně ligy.

„Olomouc momentálně patří k nejlepším týmům ligy. Hraje v pohodě, na jaře čtyřikrát vyhrála 
a stoupá vzhůru tabulkou. Pere se o tu první čtyřku, možná i o titul. Je to takový černý kůň v závěsu za Plzní 
a Spartou. Z tohoto pohledu nás čeká silný soupeř, který má dobře poskládaný tým," podotkl Šilhavý.

V Liberci se hraje v pátek od 20.15. Utkání bude jako hlavní rozhodčí řídit Jiří Jech a přímý přenos vysílá televizní stanice Fanda.