Do toho na prahu reprezentační přestávky, která právě končí, přišel o klíčového záložníka Martina Pospíšila, jenž odešel do Plzně.

A fanoušci hodlají protestovat proti vedení klubu při zápase s Jihlavou. O všech těchto věcech kouč na předzápasové tiskovce mluvil.

Zásadní otázka před utkáním s Jihlavou je jasná. Už jste vymyslel, jak nahradit Martina Pospíšila?
Vymyslel. Bohužel ale máme nějaké zdravotní problémy. David Houska navíc dnes maturoval, takže netrénoval. Ale věřím, že to zvládneme, do zápasu máme dva dny.

Pospíšilovo místo tedy zaujme Houska?
Ano.

Sám jste avizoval, že variant ve středu hřiště máte víc. Proč právě on?
Je to konstruktivní hráč, který může hrát ofenzivního i defenzivního záložníka. V dorostu hrával spíš směrem dopředu, teď už spíš víc vzadu. Je to univerzální hráč, který se umí přizpůsobit. Navíc typologicky podobný jako Martin Pospíšil.

Když v mužích začínal, tak panovaly obavy, protože působil pro mužský fotbal křehce. Zapracoval na tom?
Jak jsem ho sledoval a také podle toho, jaké jsem měl reference od trenérů jednadvacítky, která teď hrála přípravné utkání s Příbramí, tak souboje ve středu hřiště už neprohrával. Utvrdilo mě to v tom, že by měl dostat šanci. Je to nadaný, talentovaný hráč, teď by to měl ukázat v lize.

Jak se může změnit ráz vaší hry po odchodu Martin Pospíšila?
David je podobný typ jako Martin. Bude záležet samozřejmě na tom, jak moc bude sebevědomý a uvolněný. Ale věřím mu, že to zvládne. Do mužstva by měl zapadnout bez problémů.

Bylo pro vás osobně těžké srovnat se s prodejem Pospíšila? Bodů máte málo, ještě vám prodají důležitého hráče…
Já jsem spíš hned přemýšlel nad tím, jak ho nahradíme. Prostě se to stalo, Martin odešel a je pryč. Máme tady další hráče. To je všechno.

Fanoušci se chystají při zápase protestovat proti vedení? Připravujete na to tým?
Abych řekl pravdu, tak jsem nad tím ani nepřemýšlel. Soustředím se na svou práci. Je to názor fanoušků, který těžko můžu ovlivnit. Martin Pospíšil odešel, tak musím přemýšlet nad tím, jak ho nahradit. Nemyslím si, že bych to měl řešit, pro mě je důležité věnovat se mužstvu.

Mluvil jste o zdravotních problémech. Kdo vám bude chybět? Jak velký problém je, že se sestava neustále mění?
Jména si nechám pro sebe. Zásah to samozřejmě je. Pořád máme dva dny, ale minimálně v jednom případě jde o dlouhodobější věc. Druhá věc jsou chycená záda a tam je to zase nečitelné. Stačí jeden pohyb 
a všechno se může změnit. Řešíme to a věřím, že hráči budou nachystaní. Jinak ale máme v kádru 19 hráčů, takže se nemůžeme na nic vymlouvat.

Útočník Schulmeister už bude připraven?
Trénoval už s námi celý týden a kondičně vypadal velmi dobře. Měl by být připraven.

V jakém rozpoložení jdete do zápasu s Jihlavou? Každý předpokládal, že už budete mít bodů víc.
Myslím, že hráči půjdou do zápasu stejně jako do jakéhokoliv jiného. Pochopitelně hrajeme doma, kde je tlak 
o něco vyšší. Chceme uspět 
a bodovat. Ale bereme to jako jakýkoliv jiný zápas. Je to další příležitost získat tři body.

Cítíte tlak na svou osobu? Pokud by se zápas nepovedl, tak bude situace kritická.
Necítím tlak. Nebo spíš bych řekl, že to neřeším. Chci se naplno věnovat trénování 
a tomu, abychom nejbližší zápasy zvládli. Tyto věci nechávám bokem.

Žádné ultimátum od vedení jste tedy nedostal?
Ne, nic takového.

A co mužstvo? Připadají vám hráči pod tlakem?
Na tréninku nic takového necítím. Pracují velmi dobře, s tím jsem byl spokojený. Tlak přichází až v samotném zápase.

V Plzni zahrál dobře Michal Ordoš. Změnila se jeho pozice?
Řekl jsem, že bych se nebránil jeho odchodu, zároveň jsem ale také řekl, že pokud Michal zůstane a bude dobře pracovat, tak u mě šanci vždycky má. Nikdy jsem nikoho nezatracoval. Pokud si Michal v hlavě srovná, co chce, což si myslím, že už udělal, tak bude pro mě platným hráčem. Kvalitu na to, aby hrál v základu, rozhodně má. Je to jen na něm.

Dostáváte hodně gólů. Pracovali jste v reprezentační přestávce na defenzivě?
Pracovali jsme na tom v týdnu, ale otázkou je, jaké to bude v zápase. Až tam se ukáže, jestli jsme pracovali dobře nebo špatně. Je to specifické. Nerozhodují tam jen herní věci, ale i další maličkosti.

Přemýšlel jste i o změnách ve složení obrany?
Přemýšlel a mohou nastat.

Reprezentační přestávka slouží také k dobíjení baterek. Jak jsou na tom hráči, kteří dorazili 
v horším fyzickém stavu, tedy Ivan Lietava a Vlastimil Vidlička?
Pracovali oba dva hodně. Ivan Lietava, který ale nemůže kvůli kartám nastoupit, má speciální kondiční plán. Vlasta Vidlička také po tréninku zůstává sám, aby kondici dohnal. Oba pro to dělají maximum.

Lietavu asi za čtyři žluté karty nechválíte. Bude pro vás problém, že tak brzy nemůže hrát?
Otázka je, za co ty karty dostal. Jeden pohled mám přímo od něj, druhý potom z toho, co se prezentuje v médiích. Rád samozřejmě nejsem, to je jasné. Paradoxně mu to ale dává prostor k dotrénování kondice. Pro tento zápas ho může nahradit Martin Doležal, na hrotu může hrát i Adam Varadi, takže hráče tam máme.

Domlouval jste mu?
On to samozřejmě dobře ví. Už na začátku ligy jsme se bavili o tom, že tyto věci chceme odbourat. Myslím, že se to pomalu daří. Alespoň co se týká řečnění. Třeba tu poslední kartu v Plzni ani nevím, za co dostal. Jestli za ten faul, který nebyl, nebo nějakou odezvu. Je to těžké hodnotit.

Co čekáte od Jihlavy?
Viděl jsem ji v domácím zápase se Slavií a potom i v Teplicích. Čekám, že budou hrát na brejky. Mají tak postavené mužstvo. Dobrá defenziva a rychlí hráči. Pozor si budeme muset dát pozor na Kolouška, který jim dělá hru. Ale celkově je mužstvo ustálené a nikdo z něj nějak extra nevyčnívá.