„Nevidím to tak, že by měla existovat nějaká metodika," tvrdí Lébr.

„Zobecním to. Koukám se na anglickou ligu, na německou ligu a jsou tam 
o hodně horší přehmaty než 
u nás," míní.

„Řídit zápas není žádná sranda. Sám jsem bývalý rozhodčí. Uznávám, že jsou tam chyby, v každém ligovém kole bych je našel. Jsou to prostě chyby a ty dělá každý. Ale až na výjimky si nemyslím, že by to bylo úmyslné," míní Lébr.

„Blíží se závěr sezony. Rozhodčí jsou pod tlakem, jsou nervóznější, a tak logicky víc chybují," doplnil.

Přehmatů je v poslední době ale vážně nějak moc.

Celou republikou nedávno otřásala skandální penalta pro Spartu v Teplicích za faul na Davida Lafatu. Pak se ozval na Twitteru bývalý reprezentant Milan Baroš. Za své výroky o žumpě a cinkání klíči proti funkcionářům byl potrestán důtkou.

„Viděl jsem zápasy, kdy rozhodčí pomohl Baníku, 
a Milan Baroš na to nic neříkal," podotkl Lébr ke kauze bývalého reprezentanta. „Souhlasím s ním, že není všechno v pořádku. To bych si lhal do kapsy. Nejde to ale hodnotit šmahem a globálně. Jsou i dobří rozhodčí," dodal šéf olomouckého klubu.

Jistě ano, ale zdá se, že jsou ohroženým druhem.

Po posledním kole si stěžovaly na výkony sudích Sparta (penalta a faul před inkasovaným gólem v Liberci) 
a Hradec Králové (penalta, vyloučení a vlastně celý druhý poločas s Příbramí).

Hradecký generální ředitel Richard Jukl dokonce prohlásil, že jeho tým v lize snad někdo nechce. Podle něj Hradec pykal za chyby rozhodčích v sezoně už šestkrát.

„Nevím, možná jsme v lize opravdu nežádoucí. Někdo nás tam asi nechce. Ale to prosím berte pouze jako moji domněnku," řekl Jukl v rozhovoru pro Deník.

„V Hradci jsem shodou okolností byl, a taky bych byl rozezlený," potvrdil Lébr, že podle jeho názoru Zelinka Hradec poškodil.

Chybovali, ale na obě strany

Ani olomoucká Sigma ve druhé lize v poslední době nemá na výkony arbitrů zrovna štěstí.

Gól z ofsajdu v domácím zápase s Opavou připravil Sigmu před koncem o vítězství. Jan Navrátil se z Ústí nad Labem vrátil s otřesem mozku, vynechal další zápas, ale penalta se nepískala.

Fragmenty ze závěru utkání ve Vlašimi pak vyvolávají v lepším případě jen nevěřící úsměv, co je možné, v horším těžko ovladatelný vztek.

„Ano, ve Vlašimi nás dvě hrubé chyby rozhodčího připravily o šanci na tři body. Byl tam ofsajd odmávaný na vlastní polovině. Na druhou stranu domácí chtěli penaltu a nepískli ji. Byla to sporná situace, taková trma vrma. Ale nepískalo se. Beru to tak, že sudí chybovali na obě strany," řekl Lébr.

Evidentní faul na Chorého, který už postupoval úplně sám na branku, a naopak neexistující, ale přesto odmávaný ofsajd Vepřeka, to byly verdikty doslova bijící do očí.

„Nemyslím si, že by rozhodčí někomu pomáhali 
a škodili úmyslně," zopakoval Lébr.

Změna ve vedení? Škoda to teď rozprášit

Pak je tu ale otázka, zda lepší rozhodčí nejsou k mání. Případně, zda jsou, ale nejsou dostatečně poslušní, takže na ligu mohou zapomenout.

O „armádě" Romana Berbra (místopředseda fotbalové asociace) a Dagmar Damkové (Berbrova partnerka a předsedkyně komise rozhodčích) koluje ve fotbalovém zákulisí hotový soubor pověstí a bájí. 
S tím zádrhelem, že leccos zřejmě bude pravda.

Že by ale byla aktuální změna ve vedení komise rozhodčích, to si Lébr nemyslí.

„Myslím si, že ne. Už kvůli postavení našich rozhodčích 
v UEFA. To se nemusí opakovat, aby naši rozhodčí jezdili pískat prestižní zahraniční zápasy. Je to dlouhodobý proces, dostat se nahoru. Když se to povedlo, byla by škoda to teď rozprášit," řekl Lébr.