„Naším cílem bylo hrát do pátého místa, nakonec nám k tomu chyběly asi dva body, ale to je už jedno. Prostě se nám to nepodařilo, přestože po podzimu jsme byli čtvrtí, takže z tohoto pohledu je to trochu zklamání,“ uvedl uničovský kouč. „Myslím, že na páté místo jsme měli a měli jsme alespoň na něm skončit,“ tvrdí i s odstupem času Strouhal.

Hlavním důvodem rozporuplné sezony byly velmi špatné výsledky v úvodní třetině jara. Uničov během prvních pěti zápasů po zimní pauze získal pouhé dva body a nad pozicí trenéra Strouhala se začala stahovat mračna. „Byl tam velký pokles formy a také zranění v posledním měsíci před začátkem sezony. Tam jsme toho měli opravdu dost a začátek tomu potom odpovídal. Bodově se nám vůbec nepovedl. Ke konci jsme to pak trochu spravili, ale na to naše vytoužené místo jsme už nedosáhli,“ řekl.

Náznak obratu přišel až v duelu se Slavičínem, který Uničov doma dokázal vyhrát 2:0, byť se k životně důležitým třem bodů doslova probojoval. „Myslím si, že to bylo za minutu dvanáct. Začínali jsme se dostávat do výsledkové krize a kdybychom nezvládli i další zápas, tak si myslím, že už by to bylo špatné pro všechny. Naštěstí se nám to ale povedlo,“ prohlásil Strouhal, kterého by nejspíš nezdar v tomto utkání stál místo na uničovské lavičce.

„Nevím, jestli to vyloženě stálo na tom jednom zápase se Slavičínem, to mohou zodpovědně říct jedině lidé z vedení klubu, ale já sám pro sebe jsme to tak cítil,“ poodhalil uničovský kouč, jaké myšlenky mu běžely hlavou v kritických chvílích. „Byl jsem přesvědčen, že pokud se nám to nepovede, tak nějaká změna prostě bude muset nastat. Ve fotbale to tak chodí a je to naprosto normální. Přišel by jiný trenér, udělal šňůru čtyř vítězství, a by byl král. Takhle to prostě funguje,“ usmívá se.

Ani po prvním vítězství, ale Strouhalovi borci ještě ze zimního spánku zcela neprocitli. Přišla porážka v Holici a další dvě domácí ztráty s Kroměříží a především téměř nekoukatelná bezbranková remíza s Břeclaví.

Do myslí věrných uničovských příznivců se opět začala vkrádat skepse, zvlášť když kouč až tvrdohlavě lpěl neustále na stejné sestavě. „Jsem trošičku konzervativní. Takže té sestavě, která se nám osvědčila na podzim, jsem věřil dál. Hlavně tedy proto, že jsem byl přesvědčen, že i přes nepříznivé výsledky stále dochází ke zlepšením,“ vysvětluje Strouhal.

„Nejmarkantněji to bylo vidět v utkání v Holici, kde jsme sehráli opravdu dobrý zápas, i když to pořád nebylo výsledkově podložené. Popravdě řečeno, k nějakým velkým změnám jsem vlastně ani sáhnout nemohl, protože náš kádr je celkem úzký,“ doplnil uničovský kouč.

Myšlenka, že právě nedostatečná šíře kádru stála Uničov naplnění předsezonních ambicí, se mu však nelíbí.

„V Uničově je to prostě takhle nastavené a my jsme zvyklí za tohoto stavu pracovat. Podmínky jsou prostě takové, jaké jsou, a já si na to v žádném případě nestěžuji,“ tvrdí. „Tady to tak funguje. Když nám někteří hráči vypadnou, tak si musíme poradit jinak. Rozhodně bych neřekl, že úzký kádr byl důvodem toho, že jsme nakonec neskončili do pátého místa,“ doplnil.

„Ti hráči hlavně měli potenciál na to, aby nepříznivý stav zvrátili, aby se to celé otočilo. Herní krize může přijít i na daleko lepší mužstva. A je to jen o tom, jaké má to mužstvo ve svém středu osobnosti, a jak rychle se z toho dokáže dostat,“ říká Strouhal.

Uničov v této fázi sezony sráželo hlavně neproměňování vlastních šancí. Z neúdernějšího podzimního dua celé ligy Řehák – Hrubý se stala dvojice plachých beránků. Zpátky v gólového zabijáka se změnil dřív první jmenovaný a nakonec mu to stačilo ke koruně krále střelců se 14 brankami.

„Střelecky se nám skutečně nedařilo. Šance jsme pořád měli, ale prostě jsme je neproměňovali,“ přitakává Strouhal. „Pracovali jsme na tom v tréninku a snažili se to vypilovat, ale v zápase je to o něčem jiném. Hráči potřebují být i psychicky v pohodě. Já jsem jenom věřil, že to přijde, protože bylo jasné, že kluci na to mají,“ přesvědčuje.

Na sedmé místo nakonec vynesla uničovské fotbalisty především impozantní série čtyř vítězství při skóre 10:0, která zahrnovala mimo jiné i triumfy nad suverénním lídrem ze Znojma, či nakonec bronzovou juniorkou olomoucké Sigmy.

Vedle Řeháka a stabilní opory zadních řad Romana Vejvody zazářil na jaře v uničovském dresu záložník Dušan Žmolík. Nastřílel devět branek a spolu s podzimem se zatavil na po záložníka úctyhodném čísle dvanáct.

„Dušan je skromný a pracovitý fotbalista, který ví, čeho chce dosáhnout. Umí kopat standardky, zároveň je schopný se o výsledek i porvat. V Uničově jenom dozrál, je v ideálním fotbalovém věku. Už když jsme se na něj jezdili s panem Jurikem dívat do Rýmařova, tak jsme věděli, že to je velmi dobrý fotbalista,“ říká Strouhal, jehož Žmolíkův vzestup nepřekvapil.

„Paradoxně bohužel pro nás se dost ukázal, takže má nějaké nabídky z ambicióznějších týmů třetí ligy. Tak uvidíme, jak to dopadne v jednáních mezi kluby,“ uvedl Strouhal.

Nabídky odjinud má také již zmíněný kapitán Vejvoda, zbytek mužstva by ale měl zůstat pohromadě. „Podle informací, které jsme měli na konci sezony, tak nějakých pětadevadesát procent hráčů chce pokračovat v Uničově. Pro mě je to samozřejmě dobrý signál. Myslím, že si můžu dovolit říct, že hráči jsou tady spokojení a cesta, kterou chceme jít, se nám osvědčuje,“ lebedí si kouč Uničova.

„Otázka ale samozřejmě je, jak se nám podaří dohodnout s mateřskými kluby, protože několik hráčů je tady na hostování. To se týká třeba Novosada, Uvízla, Řeháka, Švajdu, Kyselého i dalších,“ prozradil Strouhal.

Fotbalisté, jejichž mateřským klubem je olomoucká Sigma, by mohli v Uničově zakotvit natrvalo. Po konci Jiřího Kubíčka na postu sportovního ředitele se vedení největšího hanáckého klubu rozhodlo pozměnit strategii a nedržet už tolik hráčů jako v minulosti. „Ano, je to reálné. Podle mých informaci by se někteří z hráčů, kteří u nás byli na hostování, mohli stát našimi kmenovými hráči,“ řekl Strouhal.

Velké novinky v kádru proto diváci v Uničově čekat nemohou. „Samozřejmě ale několik nových hráčů máme vyhlédnuto. Ať už na doplnění kádru, nebo jako případné náhrady za ty, kteří by mohli odejít,“ naznačil Strouhal, že nové tváře se v mužstvu možná přece jen objeví.

Na novou sezonu se uničovský tým začne připravovat 7. července. „Hned od prvního víkendu budeme chtít hrát systémem středa – sobota. V létě je to ale tak rychlé, že těch zápasů stejně nebude zase tolik. Už 25. července hrajeme první kolo českého poháru a za dalších čtrnáct dní začíná Moravskoslezská liga. Bude to fofr,“ řekl na závěr Zdeněk Strouhal.