„Spadl jsem na hubu a teď doufám, že se vydrápu zpátky nahoru," říká odchovanec Baníku Ostrava, který získal mistrovské tituly také v týmech Levski Sofia a Viktoria Plzeň, za kterou si zahrál i slavnou Ligu mistrů.

Přivítal jste změnu a odchod z Plzně do jiného klubu?

Plzeň o mě neměla zájem. Měla zájem, než jsem se zranil. Teď už jsem neměl žádné zprávy o tom, že bych měl jít do Plzně, takže jsem si hledal něco jiného. Ozvala se Olomouc a cítil jsem, že mě nejvíc chce. Sigma má pro mě pořád zvuk, takže jsem se sem těšil.

Ostravský Baník ve hře nebyl?

Byl, ale já se k tomu nechci vyjadřovat…

Jste rád zpátky na Moravě?

Já jsem bydlel celou dobu v Ostravě, takže jsem byl na Moravě i předtím. Olomouc je od Ostravy kousek a jak říkám, pořád má zvuk. Věřím, že do roka bude v lize.

Už máte za sebou první tréninky. Můžete se již připravovat bez omezení?

Ještě nějaké omezení mám. Neměl bych úplně chodit do soubojů a musím dohnat kondici.

To je teď váš hlavní úkol?

Určitě. Největší problém je momentálně kondice a herní praxe.

Od doktorů máte striktně nařízeno vyhýbat se osobním soubojům?

Já jsem byl 8. ledna na operaci a podle toho, co říkali doktoři, bych od srpna měl trénovat už naplno. Já se ale snažím pomalu dělat vše naplno už teď, samozřejmě nevlezu do každého souboje. Ještě mám čtrnáct dní času, takže to nechci uspěchat.

Jak podle vás bude dlouho trvat, než naskočíte do soutěžních zápasů?

Jsme domluvení, že nebudu nikam spěchat, abych nic neunáhlil, takže si myslím, že se to nedá odhadnout. Prostě jak se budu cítit a trenér řekne, tak půjdu na hřiště. Zatím se ale cítím dobře, je to začátek, takže snad to takhle půjde i dál.

Hrál roli ve vašem příchodu na Hanou také fakt, že s vaším návratem do zápasového zatížení v Olomouci nechtějí zbytečně spěchat?

Ano, s panem Minářem (sportovní manažer Olomouce, pozn. red.) jsme se na něčem domluvili a podle toho postupujeme. Doufám, že to tak půjde a že hlavně budu zdravý.

Působil jste v Plzni, kde jste získal svůj třetí mistrovský titul. Je pro vás dobrou motivací se vrátit pouze do druhé ligy?

Ve druhé lize ještě titul nemám (usmívá se). Postup do první ligy je taky velká motivace. Každý, kdo hraje fotbal, chce vyhrávat a nechce zažívat prohry. Já už jsem jich za poslední dobu zažil dost, takže teď mě lákají ta vítězství. Doufám, že se povede zvítězit ve druhé lize a že potom budeme hrát důstojnou roli v nejvyšší soutěži.

Jak hodnotíte sílu současného kádru Sigmy? Mohlo by to s návratem bez problémů klapnout?

Druhá liga je trošku jiná než první, ale myslím, že kvalita kádru je super. I kluci v kabině jsou v pohodě, takže je tady fajn parta. Věřím, že to s tím návratem vyjde.

S kým se znáte nejvíc?

S Adamem Varadim, se kterým dojíždíme z Ostravy. S ním se bavím asi nejvíc, ale i s ostatními je to pohoda.

Dlouhá pauza bez fotbalu byla asi dost náročná pro vaši psychiku. Teď už jste znovu optimistický?

Já jsem měl dva a půl roku na přemýšlení a na to, se dát do kupy. Člověku za tu dobu dojdou jiné věci, kdy nehraje fotbal. Těžko se dere nahoru, těžko se tam drží, ale lehce se padá. Já jsem spadl na hubu a teď doufám, že se vydrápu zase zpátky nahoru. Budu dělat všechno pro to, aby to tak bylo, a hlavně, abychom se Sigmou postoupili do první ligy, protože nejdůležitější je tým.

Kromě přemýšlení jste také stihl studovat trenérskou licenci…

Mám trenérské béčko, ale teď ještě chci zkusit hrát fotbal (usmívá se). Je mi třicet jedna a myslím, že ještě nějaký ten rok před sebou mám. Kromě zranění kolena jsem ani nikdy neměl žádné jiné zranění.