A tučným zlatým písmem se do statistik tohoto turnaje zapsaly legendy olomoucké Sigmy. Ve velké konkurenci, která zahrnovala i tým Barcelony, vybojovali ostřílení Hanáci první místo. Organizátorům turnaje, Petru Švancarovi s Luďkem Zelenkou, se podařilo do Brna přivést, kromě již zmíněné Sigmy, týmy Sparty, Slavie, Bohemky, Liberce, Slovácka, Baníku, Slovanu Bratislava, domácí Zbrojovky a bývalých hráčů FC Barcelona v čele s bývalým španělským reprezentantem Andoni Goikoetxeou.

Pořadatelé k uspořádání této ojedinělé akce využili blížícího se ME v malé kopané, za účelem kterého vznikla na místě bývalého zimního stadionu Komety aréna pro 5 tisíc diváků, která však v sobotu nebyla, hlavně z důvodu tropického počasí, ani zdaleka zaplněná. Z bývalých úspěšných českých reprezentantů se Za Lužánkami představili takoví hráči jako např. Pavel Kuka, Marek Jankulovski, Tomáš Galásek nebo Tomáš Ujfaluši. Týmy byly rozděleny do dvou skupin po pěti účastnících a po základní části, kdy hrál ve skupině každý s každým, postoupily první dva z každé skupiny do semifinále, z něhož vzešli finalisté turnaje. Hráčům Sigmy se podařilo zvítězit v jedné ze základních skupin, když na úvod porazili Slovácko 2:0, poté Bohemians 2:1, prohráli se Slavií 0:2 a na závěr si poradili se Slovanem Bratislava v poměru 1:0. Druhým postupujícím z této skupiny byla Slavia Praha. Z druhé skupiny do semifinále postoupila z prvního místa Sparta Praha před FC Barcelonou, která se tak stala semifinálový soupeřem Sigmy. Toto semifinále bylo velmi vyrovnané a legendy Sigmy byly Barceloně více než vyrovnaným soupeřem. O výsledku nakonec rozhodla střela Tomáše Ujfalušiho těsně před koncem zápasu, která posunula překvapivě Sigmu do finále.

„Je to krásný, je to zážitek pro všechny umocněný tím, že jsme touto brankou postoupili do finále proti Spartě, která tady dle mého názoru hrála nejlepší fotbal,“ těšil se slavný obránce Ujfaluši. Ve druhém semifinále Sparta přehrála v tradičním pražském derby Slavii a stala se druhým finalistou. Úvod finále byl pro favorizovanou Sigmu s hvězdami jako jsou Jiří Novotný, Jiří Jarošík, Tomáš Jun či Jaromír Blažek šokující, když už v 7. minutě prohrávali 3:0 po dvou trefách Josefa Muchy a jedné Davida Kobylíka. Sigma si už potom zkušeně pohlídala svůj náskok, který ještě navýšila na konečných 5:0 po trefách opět Davida Kobylíka a Tomáše Ujfalušiho. Poté už mohla zvednout nad hlavu pohár pro vítěze turnaje a dát průchod oslavám nečekaného vítězství.

„Myslím, že jsme byli dobří v defenzivě, kterou podpořil dobrým výkonem i gólman. A měli jsme hráče, kteří to uhráli dopředu. Porazili jsme Spartu i Barcelonu, takže jsme vyhráli asi zaslouženě a těšíme se snad příští rok na obhajobu,“ glosoval úspěch Sigmy Oldřich Machala. Spokojen byl s víkendovou akcí i Josef Mucha. „Přijeli jsme si zahrát fotbal a nakonec jsme vyhráli. Já už jsem v autě cestou do Brna říkal klukům, že si jedem pro pohár a ten si nakonec opravdu odvezeme, takže velká spokojenost. Velký dík patří Laďovi Kučerňákovi, který to mužstvo dal společně se mnou dohromady a ukázal se jako schopný manažer,“ chválil bývalý záložník závěrem.

Vítězný tým Sigmy Olomouc na souboji legend: Petar Aleksijevič, Ladislav Kučerňák, Tomáš Ujfaluši, Josef Mucha, Oldřich Machala, Petr Kirschbaum, Ivo Lošťák, Martin Vyskočil, David Kobylík a Marek Hollý.

AUTOR: JAN POŘÍZEK