Zázraky se nedějí. Sigma smetla Teplice, ale sestupuje

Co jste cítil hned po skončení zápasu?

Vzpomněl jsem si na pana rozhodčího Zelinku ze Slovácka… Je to hrůza. Bohužel jsme předvedli asi nejlepší výkon v sezoně, ale ukázalo se, jak to tady funguje v Česku.

Věděli jste, jaký je stav v Jablonci?

O poločase jsme to zjistili. A i podle toho ticha na stadionu jsme věděli, že asi nevedou 4:0. Bohužel je u nás jeden tým, který prostě nesestupuje.

Věřil jste, že se třeba jablonecký Martin Pospíšil bude rvát i za vás?

S kluky jsme byli v kontaktu. Proběhly sliby nějakého pohoštění, kluci nám slíbili, že pro výhru udělají všechno. Padlo i to, že se olomouckým fanouškům mohl vykoupit Martin Doležal. Ale jestli měl rozhodčí na starosti pan Rogoz (sportovní manažer Příbrami – pozn. red.), tak to asi dopadlo, jak mělo…

Šéf klubu Josef Lébr mluvil o tom, že je v českém fotbale nastavený systém, který Sigmu v lize nechtěl. Máte taky takové pocit?

Do toho se nebudu pouštět. Celý národ vidí, jak to funguje, proč bych to vykládal… Je to směšné, komické. Až pověsím kopačky na hřebík, tak vám třeba všechno jednou řeknu. Ale prohráli jsme si to sami, zápasy venku jsme nezvládli katastrofálním způsobem. Nemůžeme brečet na rozhodčí, i když je pravda, že jeden tým má ty rozhodčí fantastické.

Nejste na Baumit naštvaný?

Na druhou stranu člověk musí chápat, že před sebou mají vrchol sezony v podobě finále poháru. To nastavení v hlavě je už prostě jiné.

Kde se podle vás rozhodlo o sestupu?

Ne že rozhodlo, ale myslím, že klíčový zápas byl v Jihlavě. Ve třicáté minutě jsme tam vedli 1:0, to byl jeden ze zásadních kamenů sestupu.

Byla klíčovým faktorem mladého kádru i psychika, kterou kouč Jílek často zmiňuje?

Některé zápasy jste viděli sami, bylo to o hlavě. Viz zápas s Jabloncem, kdy jsme vedli, ale byli jsme pos*aní, že můžeme získat tři body. Ale to je sport, pokud se s tím nevyrovnáte, nemůžete to dělat.

V prvním jarním zápase proti Bohemians jste s Mahmutovičem ukázali, že by vám to spolu mohlo klapat. Nebyl přepych nechávat ho poté na lavičce?

To je spíš otázka na trenéra, každý na to má jiný pohled, to si musí obhájit on.

Tak jinak. Nemyslíte, že by bylo lepší bojovat o záchranu s kmenovými hráči než s hráči na hostování bez opce?

Už jsem tady zažil hodně hostovaček, takových Toleských, Podaných už bylo dost. Všichni se na začátku jevili super, ale pak to moc nedopadlo… Myslím, že ten Aidin byl ze všech nejlepší, ale je i o tom, jak ten hráč sedne trenérovi a týmu. Aidin byl asi trošku zvyklý na jiný styl fotbalu, kdy hráli všichni na něj. My jsme to chtěli mít vpředu trochu náročnější a trenéra v tom nepřesvědčil. Bohužel. Nicméně to, že je gólový a platný, ukázal.

Končí vám smlouva, kam povedou vaše kroky?

Ještě nevím, co bude dál, smlouva mi končí v červnu. Mrzí mě i to, že jsem chtěl dát padesátý gól za Sigmu, ale bohužel jsem stihl jen čtyřicátý devátý. Strávil jsem tady hezkých osm let, trošku mě mrzí tato tečka.

Existuje varianta, že byste pokračoval ve druhé lize?

Myslím, že vzhledem k mému věku a všem okolnostem asi ne.

A je možné, že vás diváci uvidí v jiném klubu v Synot lize?

Nikdy neříkej nikdy, ale asi v Česku ne. Budu preferovat zahraničí.

Kvůli těm záležitostem, o kterých jste mluvil?

To ne, to je mi jedno, to tady vždycky bylo, je a bude. Jestli Příbram nebo někdo jiný za deset let, vždycky to tady bude. Za ty roky už jsem si zvykl, není to kvůli tomu, že bych byl zhnusený. Pokud bych zůstal v Česku, tak jedině tady v Olomouci.

Chtěl byste se na Hanou někdy vrátit i třeba v jiné funkci?

Jako nástěnkář třeba, co? (úsměv) Určitě jsme se o tom s panem Lébrem kdysi bavili, ale to je všechno ještě daleko. Chci ještě hrát, cítím se dobře, i když jaro bylo ze zdravotního hlediska trochu těžší. Věk už taky není žádná sranda, ale vím, že když dobře odtrénuju přípravu bez omezení, myslím, že ligu ještě někde můžu hrát.

Jak celkově zhodnotit olomoucké angažmá? Převládají negativní pocity, když jste byl u dvou sestupů?

První čtyři roky byly fantastické, hráli jsme poháry, v jednu chvíli pod trenérem Pivarníkem skoro o titul. To byla nádhera. Pak přišel první sestup a už se tady začali točit trenéři, začalo se to tady motat a od té doby se to motá pořád… Poslední tři roky nebyly příjemné, ale z fotbalu byla radost. Bylo třeba super, že se nám podařilo hned postoupit zpátky. Akorát teď to budou muset kluci zvládnout znovu. A pro některé kluky je škoda, že ztratí rok ve druhé lize. Ale je to sport, jsou horší věci na světě.

Co by se podle vás mělo v Olomouci změnit, aby se vrátila do starých kolejí a zase uhrávala solidní výsledky v nejvyšší soutěži?

To je těžké. Asi by se mělo změnit nastavení lidí, celkově práce s mládeží a třeba i výběr hráčů. Nemyslím, že by se měli vyhodit všichni lidi od vrátnice až po uklízečky. Nevím, jestli úplně vyčistit a nechat kádr, který by byl třeba v lize za dva, tři roky konkurenceschopný konečně, nebo to furt takhle jen doplňovat a zařadit se k Budějovicím nebo Hradci. To asi není dobré.

Tento kádr podle vás nebyl konkurenceschopný?

Myslím, že byl hodně konkurenceschopný, což ukázal i teď proti Teplicím. Bohužel faktor psychika a někdy i smůla zapříčinily, že jsme ve druhé lize.

Nechyběli vám v kádru válečníci?

Jednoznačně. Chybí mi tam třeba takový Mara Kaščák, který by ostatní pokopal. Sigma měla představu vychovávat nějaké hráče a zjistila, že to není dobře. To se bude muset změnit.