Vzájemné utkání dvou týmů, které praktikují zřejmě nejpohlednější fotbal, okoření účast sedmi reprezentantů nominovaných na středeční utkání Česká republika – Slovensko.

V české lize je to téměř nevídaná věc. Z olomouckého týmu si trenér Michal Bílek vyžádal Martina Pospíšila s Michalem Ordošem.

Na plzeňské straně je reprezentantů dokonce pět. Do té české už delší dobu patří Vladimír Darida, David Limberský a Daniel Kolář. K tomu dvojice slovenských forvardů Marek Bakoš a Michal Ďuriš. Nejen tento výčet ukazuje, jak výjimečný zápas se na neděli chystá.

Sigma v lize neprohrála dvanáctkrát za sebou. I s domácím pohárem čítá řada bez porážky dokonce patnáct duelů. Plzeň si počíná podobně, byť už v ligovém ročníku prohrála dvakrát. Ve čtvrtek ale významně nakročila za postupem v Evropské lize. A navíc protrhla střelecké trápení z poslední doby. Hapoelu nasázela Viktoria čtyři branky.

„Plzeň odehrála výborný zápas," přiznal trenér Sigmy Roman Pivarník, že suverénní pohárové vystoupení nedělního soupeře Hanáků na něj udělalo dojem.

„Plzeň v poslední době měla problémy, ne snad s vytvářením šancí, ale s jejich proměňováním. Tentokrát je ale využila," uvedl Pivarník.

Pivarník: Víc pracujeme na taktice

V lize totiž ofenzivně laděný tým nedal více než jednu branku od 2. září a tato série stále trvá. Sigma ji bude chtít pokud možno prodloužit.

„Doma je Plzeň ale hodně silná. Je to kombinační mužstvo, dokáže vyvinout obrovský tlak," uvědomuje si Pivarník.

„Většinou na soupeře ohled nebereme, ale sílu Plzně respektujeme. Musíme se na ni nachystat," připustil Pivarník, že příprava na šlágr se přece jen od běžných utkání trochu liší.

„Trochu víc pracujeme na taktice. Snažíme se hrát stejně jako oni hodně dopředu, ale občas máme okénka v obraně, která soupeři nedokázali využít. Pokud bychom je ale měli i tentokrát, tak Plzeň má takovou kvalitu, že by je potrestat dokázala," upozorňuje Pivarník.

„Důležité bude, abychom se Plzni dokázali vyrovnat v kombinační hře. A také abychom v průběhu zápasu byli schopní dominovat, protože s míčem se dá odpočinout," naznačil recept.

Rozhodujícím faktorem může být boj o střed hřiště. Plzeňstí se opírají o zkušenosti Pavla Horvátha a entuziasmus Vladimíra Daridy. Na olomoucké straně ovládají střed hřiště šikulové Pospíšil s Hořavou. S Příbramí dostali oba od soupeře dost prostoru a výsledkem byl koncert celého olomouckého týmu.

I proto olomoucký kouč do sestavy pravděpodobně příliš sahat nebude, byť pořekadlo o tom, že vítězná sestava se nemění, nebere jako dogma.

„Já ji měním skoro pokaždé. Určitá rotace tam musí být, takže na to mám trochu odlišný názor," usmál se.

Drtivé vítězství nad Příbramí ho ale mohlo podpořit v tom, že našel ideální složení.

„Proti Příbrami hráči odehráli skvělý zápas. Dostali se do pohody, takže nemá smysl do týmu moc sahat," řekl Pivarník.

Zlámal je zpět jako jednička

Na pozici jedničky se tedy v Sigmě vrací Zdeněk Zlámal, který může v Plzni oslavit stý ligový start.

Brankář, který v létě po tahanicích s italskými kluby Udine a Bari změnil jarní hostování v přestup, se zranil v prvním kole na půdě Českých Budějovic. Od té doby ho zastupoval, a nutno říct, že plnohodnotně, Martin Blaha. Až do zápasu s Příbramí.

„Zdeněk je špičkový brankář a přišel jako jednička. Martin Blaha samozřejmě taky chytal výborně, ale Zdeněk je trošičku nad ním. Před utkáním na domácí půdě byl ideální čas vrátit ho do branky. Uvidíme, jaký to bude mít efekt," řekl Pivarník.

Zároveň připomněl, že ač je příznivcem rotace hráčů, brankářského postu se to týkat nebude.

„Je obrovské plus, že máme vlastně dvě jedničky, ale tak jako dochází ke změnám na jiných postech, tak v bráně s tím nepočítáme," uvedl.

Na poslední dva duely v Plzni mají olomoučtí hráči i fanoušci příjemné vzpomínky. V květnu tam Hanáci vybojovali v utkání proti Spartě domácí pohár a v březnu Sigma po neuvěřitelném výkonu deklasovala stále ještě úřadujícího mistra 4:0.