Při útočných standardkách je Sigma bezzubá, při těch obranných naopak čím dál častěji inkasuje. Ze sedmi jarních obdržených gólů jich padlo po standardní situaci hned pět.

„Je to smůla. Prostě se to tak sešlo. Všechny byly výborně kopnuté a to se pak v náběhu těžko brání,“ říká Aleš Škerle, pilíř olomoucké obrany.

Jsou teď standardní situace olomouckou slabinou?
Myslím, že ne. Dostáváme góly ze standardek, ale je třeba vidět, že prakticky všechny byly výborně kopnuté. Když se to dobře kopne, tak ten náběh se opravdu hrozně těžko brání. Navíc nám chybí štěstí, které jsme na podzim měli. Při útočných i obranných standardkách. Místo soupeře to vždycky trefilo nás. Teď se to otočilo. Třeba v posledním zápase ten druhý gól…

Takže tu současnou záplavu inkasovaných gólů po standardce přičítáte smůle?
Myslím si, že se to prostě jen sešlo, je to náhoda.

Ze sedmi jarních gólů jste ale ze standardek dostali hned pět. Když počítáme i zázračnou střelu Filipa Rýdela v Brně.
Ze hry nedostáváme moc gólů. Většinou se ve hře snažíme držet míč my. Ani brejky, které soupeř má, pro nás momentálně nejsou tak nebezpečné jako ty standardky. Je vidět, že mužstva se na to pomalu zaměřují, protože je to šance, jak proti nám skórovat. Bohužel jim to teď vychází. Když to někdo ve vápně tečuje, tak je to opravdu o štěstí, ke komu se to přikloní. Stačí udělat krok správným směrem a je to. My bohužel momentálně ten krok vždycky uděláme na druhou stranu.

Podvědomý strach při každé soupeřově standardce zatím nemáte?
V hlavě to určitě nemáme, že bychom se před každou standardkou klepali. Nikdo nepřemýšlí tak, že bychom z toho zase měli dostat gól.

Olomouc byla známá tím, že góly ze standardních situací spíš dávala.
Ten rozdíl je asi jasně vidět. Když vezmu ty, ze kterých jsme dostali góly, a ty, které sami kopeme, tak je to asi jasné. Prostě se nám je nedaří dobře zahrávat. Když někdo kopne pět z pěti dobře, tak z toho jeden gól padne. Z toho jsme v minulosti těžili i my. Teď se nám to ale nedaří. Ale nedá se nic dělat. Musíme dál makat a nahradit to bojovností.

Bojovnost a nasazení byly v Liberci určitě lepší než v Boleslavi, přesto jste prohráli 0:3.
Nasazení bylo určitě lepší. Podle mě jsme měli i mírnou převahu, Liberec jsme vůbec nepouštěli do šancí, ale z první střely na branku jsme dostali gól. Prvních patnáct minut druhého poločasu jsme zase měli tlak, ale místo toho přišel další hřebík. To jsou zlomové okamžiky. Na podzim jsme většinou první gól dali my a soupeř se s tím pak musel vyrovnat, musel tvořit. Teď už se to poněkolikáté stalo nám a bohužel soupeři se pak ještě více zatáhnou a spoléhají jen na brejky, což je pro nás ještě těžší. Věřím, že kdybychom v Liberci vyrovnali na 1:1, tak jsme to utkání zvládli. Vytvářeli jsme si šance a převahu jsme do druhé inkasované branky měli.

Gól jste ale znovu nedali. Není to už ubíjející?
Něco jsme si před Libercem řekli a po taktické stránce si myslím, že se nám to dařilo dodržovat. Na soupeře to platilo. Gól jsme sice nedali, ale i tak si myslím, že jsme udělali dobrý krok a že když vytrváme v úsilí, tak to zlomíme. Podle mě s Jabloncem už ten gól dáme.

Bude pro vás lepší, že zápasy půjdou rychle za sebou, takže nebude tolik času nad nezdary přemýšlet?
To je těžké říct. Pro hráče je ale určitě lepší, když se víc hraje, než trénuje. Herní praxe dá stejně nejvíc. Možná to pro nás bude lepší.

Uvědomujete si důležitost středečního zápasu, když vám v lize pohárové příčky začínají unikat?
Je to důležité. Myslím si však, že flintu do žita nemusíme házet ani v lize. Zápasů je do konce ještě hodně a soupeři budou hrát i mezi sebou. Je ale pravda, že na prvním místě je pro nás Ondrášovka. Až zvládneme zápas s Jabloncem, tak se zase můžeme soustředit na boje v lize. Je jasné, že to je pro nás jeden ze stěžejních zápasů jara.

Z Jablonce jde před čtvrtfinále strach, souhlasíte?
Daří se jim, střílejí hodně gólů. Uvidíme, jak k tomu zápasu přistoupí. Pro nás by bylo jedině dobře, kdyby sem přijeli hrát ofenzivní partii, ale spíš si myslím, že budou spoléhat na odvetu doma a sem si přijedou klidně třeba pro bezbrankovou remízu. Máme to ale ve svých rukou a doufáme, že si vydobudeme dobrou pozici do odvety.

Co by to bylo? Když pomineme výsledky jako 6:0, které v momentální situaci asi nejsou reálné.
Když ne šest, tak aspoň tři nula (směje se). Ale důležité určitě bude nedostat doma branku. Nedostat gól a vyhrát, to by byla dobrá pozice do odvety. Každopádně s Jabloncem musíme hrát tak, jako by se v lize nic nestalo.