„V pondělí jsem absolvoval první trénink a uvidíme, jestli nebudu muset zase někam odejít. Já se rád vracím," přiznal čtyřiatřicetiletý obránce.

Z Bohemians Praha se vracíte o soutěž níž do Sigmy. Jak to vnímáte?
K tomu fotbalu to patří. Mám zde platnou smlouvu a budu chtít klukům pomoct k návratu do první ligy. Byl jsem rok a půl bez rodiny a rád bych zůstal v Olomouci. Nic jiného nevyhlížím. Zatím mám smlouvu do konce letošního roku a uvidíme, co bude dál.

Čekal jste, že si v Bohemce více zahrajete?
Nehrál jsem až poslední půl rok, protože jsem byl v prosinci na operaci s kolenem, ale na začátek sezóny jsem byl připravený. První kolo jsem nemohl hrát tady na Sigmě. Tím se kluci už chytli a nebyl důvod sestavu měnit. Já jsem čekal pouze na příležitost, jestli nedojde k nějakému vykartování či zranění. Většinou obrana se nemění, pokud funguje. Já jsem neviděl důvod ke změně. Za ten rok jsem odehrál pětadvacet utkání, takže vytíženost byla velká.

Celkově jste byl v tomto angažmá spokojený?
Byl to pro mě odpočinkový rok a půl. Užíval jsem si to a rád na to budu vzpomínat. Je to v hodně věcech odlišné. Jednak co se týká zázemí, ale na druhou stranu to tam vynahrazují lidé, kteří fotbal dělají. Prostředí je na Bohemce přátelštější a panuje tam klidná atmosféra.

Jste zpátky v divočejším prostředí?
Kluci v Bohemce si spíš váží toho, co mají. Že nastupují za Bohemku a jelikož je historie klubu hodně svázaná s fanoušky, tak to působí domáčtějším dojmem. Fanoušci se ke klubu hlásí.

Budete se to snažit tlumočit mladším klukům, aby si vážili možnosti živit se fotbalem?
Myslím si, že pokud si to hráči nevyzkouší na vlastní kůži, tak se jim těžko něco vysvětluje. Osobní zkušenost dá určitě více než tisíc slov.

Trenér Sigmy Jílek na druhou stranu říkal, že v Olomouci budete plnit roli jednoho ze starších hráčů.
Určitě to k fotbalu patří, tak jako k mému věku a mým startům. Klukům se samozřejmě budu snažit pomoct na hřišti, ale i v ostatních věcech. Myslím si, že to bude o hodně těžší než předtím, když jsme spadli. Vesměs se jedná o mladé hráče, kteří chtějí ukázat, že na první ligu mají a určitě se budou chtít rvát na hřišti. Nyní jde o to, aby nezůstalo jen u slibů v kabině a promítlo se snažení i na hřišti. Když bude potřeba, jsem připravený zvýšit hlas (úsměv).

Baník a Prostějov přitáhnou fanoušky 

Jak jste sledoval boj Sigmy o udržení?
Pozoroval jsem jej hodně, protože jsem nevěděl, kde budu působit v další sezóně. Samozřejmě Sigma byla srdcová záležitost a nebylo mi jedno, zdali spadne či nikoliv.

Co říkáte na soupeře ve druhé lize? Baník Ostrava, Prostějov a další…
Záživnější by to bylo určitě v první lize, ale bude v druhé lize. Určitě bude mít nějaký náboj a myslím si, že přitáhne i fanoušky.

Znáte další stopery v sestavě Sigmy? Štěrbu či Radakoviče?
Se Štěrbičem jsem hrál za béčko několikrát a Uroše jsem viděl v pár zápasech. Myslím si, že se jedná o mladé perspektivní kluky a že si třeba nechají něco poradit.

LUBOMÍR BUDNÝ