Historický zápis už z paměti olomouckých fotbalistů i fanoušků nikdo nevymaže.

Ano, pohár je doma. Nicméně stále ještě je tu nějaká práce.

V neděli přijede na Hanou Jablonec a Sigma chce vyhrát, aby definitivně stvrdila prvoligovou záchranu.

„Ve středu to bylo nádherné, zážitek na celý život. Oslavy proběhly velice solidně. Byla to dlouhá cesta. Ale jinak to asi nešlo, než že si hráči v autobuse zazpívali. Je pravda, že někteří hráči moc zpívat neuměli a bylo to trochu falešné, jinak se mi to ale líbilo. Mám rád, když fotbalisté dovedou ukázat i radost. A už na hřišti bylo vidět, že je obrovská," vrátil se trenér Petr Uličný ke středečnímu pohárovému triumfu.

VIDEO - Modrobílá euforie v Plzni

Záhy však vyslal jasný vzkaz. Ještě není dobojováno.

„Teď přijde to, proč tady vlastně jsme. Zachránit ligu je ještě důležitější než pohár," pronesl.

Ke splnění mise, kterou přijal v zimě, potřebuje „John" ještě jedno vítězství. Pak se už nemusí ohlížet na výsledky konkurentů. Patnáctý ostravský Baník už by Hanáky nemohl žádným způsobem v tabulce předběhnout.

Teoreticky může být Sigma zachráněna už před výkopem. To když Ostravané v sobotu prohrají v Příbrami. Spoléhat na to ale nikdo nechce.

„Budeme chtít vyhrát. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo ten mečbol v neděli proměnit, abychom se zbytečně nedostali před posledními dvěma zápasy pod nějaký tlak. Věřím, že pohodu a sebevědomí z poháru si přeneseme i do ligy," uvedl Uličný.

Není důvod nevěřit, že by se to mělo podařit. A ví to i sám trenér.

„Máme to dobře rozehrané, myslím si, že máme i sportovní formu. Hráči prokázali také charakterové vlastnosti, takže jsem velmi pozitivní a věřím, že podáme takový výkon, abychom už v neděli mohli říct, že jsme zachránění," prohlásil Uličný.

Jeho nejdůležitějším úkolem bude zajistit, aby mužstvo nepropadlo po historickém triumfu přehnané lehkomyslnosti. Zatím tomu ale, zdá se, nic nenasvědčuje.

Sigmáků tam bylo víc než Sparťanů

„Máme ještě dobrou náladu, ale už se na těžký zápas s Jabloncem soustředíme. Hráči mě v tom sami podporují, což je samozřejmě velmi pozitivní," řekl olomoucký kormidelník, který doufá, že v hojném počtu dorazí na stadion i příznivci Sigmy, kteří třeba nemohli cestovat do Plzně.

„Věřím, že přijdou. Překvapili mě už v Plzni, že jich tam bylo tak hodně. Víc než sparťanů, přestože je to z Olomouce tak daleko," doplnil.

V nedělním utkání se bude nejspíš muset obejít bez své oblíbené „gorilky" Zdeňka Klesnila.

„Na domácí zápas bychom ho potřebovali, ale zase mu oteklo koleno, tak uvidíme," prozradil Uličný.

Stoprocentně fit nejsou ještě ani Václav Koutný a Daniel Rossi.

Soupeř Hanáků Jablonec se na jaře trápí. Vyhrál pouze třikrát, klesl na sedmou příčku a přišel o možnost zahrát si v evropských pohárech.

Radost může mít na jaře snad jen střelec David Lafata, který s pětadvaceti brankami vede tabulku kanonýrů a překonal letitý rekord české ligy v počtu gólů nastřílených v jedné sezoně.

Komňacký: Chceme se rozloučit důstojně

V Olomouci se Severočeši budou také pomalu loučit s trenérem Františkem Komňackým. Ten v Jablonci strávil bezmála pět let, od nové sezony ho vystřídá zatím hradecký Václav Kotal.

„Soupeře jsme sledovali ve finále domácího poháru, v ligovém utkání se mohou celky těžko překvapit. Pro Olomouc je ten zápas určitě důležitější než pro nás, protože oni stále nejsou stoprocentně zachráněni. Ale i my tam odjíždíme s cílem bodovat, protože chceme zůstat v horní polovině tabulky," řekl Komňacký, o němž se dlouho mluvilo jako o budoucím trenérovi olomoucké Sigmy, před duelem na Hané.

Jablonci se na hřištích soupeřů moc nevede. Za posledních tři utkání venku dostal dohromady 11 gólů.

Na druhou stranu na Sigmu se mu v posledních letech daří relativně dobře. S Hanáky prohrál jediný z posledních dvanácti ligových soubojů.

O totéž se bude chtít samozřejmě pokusit i v neděli, přestože bude postrádat zraněného Vukoviče a hlavně kvůli kartám potrestaného Jarolíma.

„Jaro se nám nevydařilo, ale se soutěží se chceme rozloučit důstojnými výkony," doplnil Komňacký.

Utkání začíná v neděli v 17 hodin. Jako hlavní rozhodčí ho bude řídit Pavel Královec.