V podstatě jen dva týdny měli fotbalisté Sigmy Olomouc na to, aby zapomněli na nevydařené jaro 
a načerpali nové síly. Už v pondělí totiž startují přípravu na sezonu 2013/14.

Půjde o první přípravu pod vedením nového kouče Martina Kotůlka, který jako dočasný trenér dokončil předchozí ročník.

„Těším se na to, i když příprava je hodně krátká. Všichni se sejdeme až ve středu, protože první dva dny bude vždy polovina týmu na testech. Před odjezdem do Rakouska budeme mít asi deset dní na to, abychom zapracovali na kondici. Není to moc, ale mělo by to stačit. Každopádně dlouhé běhy asi odpadnou," potěšil hráče Kotůlek.

Během krátké doby bude chtít do týmu zapracovat hráče z vlastní mládežnické líhně a také ty, kteří byli v minulé sezoně na hostování.

Další příležitost konečně prorazit v Olomouci dostane třeba Radim Nepožitek, který pomohl Znojmu k postupu do první ligy. Na startu přípravy by měl být i útočník Adam Ševčík.

„Toho budu chtít určitě vidět. Do Znojma jsme ho poslali na rozehrání, ale jak přišel Marek Heinz, tak moc možností nedostal," řekl Kotůlek.

„Šanci dostane také Tomáš Zahradníček, který měl na jaře ve třetí lize dobré výkony. Uvidíme, co to udělá, když se posune na další stupeň," dodal kouč Sigmy.

Čerstvý ženáč Hořava

Kotůlek na tréninku s největší pravděpodobností přivítá i Tomáše Hořavu.

Pětadvacetiletý záložník se v sobotu oženil a zdá se, že i jeho fotbalový přestup je na spadnutí, byť uzavřeno zatím stále nic není. Nejvážnějším uchazečem o jeho služby je ale mistrovská Viktoria Plzeň.

„Protože je příprava krátká a v domácích podmínkách budeme vlastně jen dva týdny, tak bychom chtěli mít kádr pohromadě co nejdřív. Potvrzeného zatím není nic, ale třeba už v úterý by mohlo být mnohem jasněji," řekl generální manažer Olomouce Zdeněk Psotka.

Jisté je, že do Znojma má namířeno dvojice Václav Tomeček a Václav Vašíček. Oba dva hráči strávili jaro na hostování v Jihlavě, kde ale shodně paběrkovali. Především útočník Vašíček bude chtít ve známém prostředí navázat na dobré výkony z minulosti. Vždyť ve Znojmě patřil k nejlepším střelcům druhé ligy.

Opačným směrem, tedy do Sigmy, by naopak mohl mít namířeno pravý obránce pražské Sparty Vlastimil Vidlička. Zkušený jednatřicetiletý bek začínal s ligou ve Zlíně a teď by se údajně mohl na Moravu vrátit.

„Jak jsem říkal, jasněji může být už zkraje nového týdne. Některá jednání už začala, jiná teprve začnou," prozradil Psotka.

V Rakousku s Kaiserslauternem

Ten pozval na zkoušku dalšího fotbalistu ze Spojených států amerických. Jednadvacetiletý levý obránce Ben Sweat hrál za univerzitní tým South Florida Bulls. Loni v létě absolvoval stáž ve švédském Djurgardenu. V Olomouci by měl zůstat dva týdny.

„Pro naše hráče to bude zajímavé porovnání, stejně jako tomu bylo u předchozích testovaných hráčů. V týmu to zvýší konkurenci a ukáže to zase jiný styl fotbalu, než je ten evropský. V tom je to užitečné pro obě strany. Uvidíme, jak to s ním potom bude dál," řekl Kotůlek.

„Kvalitou by to měl být hráč, který je zase o stupeň výš než ti předchozí," doplnil ho Psotka.

Testy v Sigmě absolvuje také čtyřiadvacetiletý srbský obránce Mihailo Jovanovič, jenž hrál v HFK Olomouc. I on by měl vydržet alespoň dva týdny.

Pak už Sigma zamíří na herní kemp do Rakouska, kde ji prověří kvalitní soupeři.

Nejprve to bude ruský Krasnodar, následovat bude ukrajinský Dněpropetrovsk 
v čele s talentovaným reprezentantem Konopljankou.

Třetí soupeř se ještě hledá 
a závěr soustředění obstará atraktivní utkání s německým Kaiserslauternem, jemuž těsně nevyšel návrat mezi bundesligovou­ elitu.

Pak už bude následovat pouze domácí generálka 
s Pardubicemi 13. července a o týden později první ligové utkání sezony 2013/14.

Program letní přípravy Sigmy:

21. 6.: Žilina – Sigma (11 a 13)
22. 6.: Bělkovice – Sigma (17)
28. 6.: Sigma – Slovan Bratislava (18, Moravská Třebová)
29. 6.: Nitra – Sigma (16.30, Nitra)
1. – 8. 7.: soustředění Rakousko, Söchau (Steiermark)
2. 7.: Sigma – Krasnodar
4. 7.: Sigma – Dněpropetrovsk
8. 7.: Sigma – Kaiserslautern (18), (jeden soupeř stále v jednání)
13. 7.: Sigma Pardubice (17).