Ve zbytku podzimní části české nejvyšší soutěže by se Hanáci rádi v horní polovině tabulky udrželi.

Rozhovor

Gambrinus liga má za sebou deset kol, tedy první třetinu sezony. Jak jste s ní spokojený? Jste na osmém místě.
Když to vezmu podle cílů, které jsme si dali. Ten první postupný byl vytvořit atraktivní styl fotbalu. Myslím, že tam jsme udělali kus práce, s tím můžeme být spokojeni. To se nám daří, náš výkon má rostoucí tendenci, funguje to. Co se týče začlenění mladých hráčů, tak zatím jich dostalo na podzim příležitost dost. Vidím tam ale pořád spoustu nedostatků, což je u mladých hráčů logické. Budeme pracovat na tom, aby to bylo stále lepší. Co se týče diváků, tak bohužel se nám jim zatím mnoho přilákat nepodařilo. Ale hráli jsme doma zatím jen čtyři utkání, zápas s Brnem, který by mohl být více navštíven, byl v televizi. Doufám, že teď na obě utkání proti Liberci, v lize i poháru, přijde hodně diváků. Co se týče bodů, tak tam být spokojeni nemůžeme. Vzhledem k malé produktivitě jsme některá utkání nezvládli, tam máme rezervu.

Ty nízké návštěvy, můžou být zapříčiněné i tím, že když už diváky můžete přilákat, tak prohrajete v Kladně? Tak si to sami pokazíte.
Je to možné. Je to jeden z důvodů, proč lidé nepřijdou. Samozřejmě návštěvnost je podle předváděné hry doma a od výsledků a postavení v tabulce. Takže i to, že prohrajeme v Kladně, může být jeden z důvodů.

Výsledek kterého, samozřejmě ne vítězného, z těch dosud odehraných zápasů vás mrzí nejvíc?
Kdybych si měl vybrat jeden, tak asi utkání doma s Brnem. To se nám myslím povedlo, hráli jsme dobře, měli spoustu šancí. Ale zároveň i Jablonec, ty dvě domácí remízy mě mrzí, měli jsme v těchto zápasech na vítězství. Doma chceme vyhrávat.

Před sezonou jste měl nějaké představy a plány. Co se splnilo a co ne?
Zatím je to podle mého očekávání. V létě jsem z toho měl trošku strach, hlavně z technických dovedností. Hodně jsme na tom zapracovali. Pořád tam je tendence, že se zlepšujeme, věřím, že se to nezastaví a neustále budeme hru zkvalitňovat.

Takže nečekal jste, že bude Sigma v tabulce nahoře, úplně na špici. Tak jako ti skalní fandové třeba do třetího místa nebo bod za Slavií?
Určitě ne. Nedělám si takové cíle a předpoklady, jestli skončím pátý nebo šestý. Chci v každém utkání vyhrát. Chci vyhrát na Spartě, chci vyhrát na Slavii, chceme vyhrát v Budějovicích nebo doma s Baníkem. S tím jdeme do každého utkání. A když se to podaří, nastřádáme body a finální výsledek bude. Ale říkat si po dvou nevydařených sezonách, že budeme hned hrát o poháry, to není dobré. Sebevědomí do hráčů musíme dostávat postupně, abychom byli silní, abychom doma obhajovali svůj výkon, abychom postupně získávali i venku. Zatím to funguje, jde to nahoru a věřím, že se dostaneme tam, kde chtějí všichni fandové Sigmu vidět.

Je něco, co zatím vyloženě nefunguje, co vás mrzí, že se nepovedlo?
Ani bych neřekl. Třeba se trápíme v produktivitě, ale to bylo i v minulé sezoně. Ale to už jsem říkal několikrát. Souvisí to s tím sebevědomím, s počtem vytvořených šancí. Je to jeden zápor, který zatím je. Pracujeme na tom a vidím, že se to zlepšuje.

Zlepšuje se i to, že hráči nastupují na postech, které nejsou jejich, a daří se jim tam? Třeba Škerle není pravý a Onofrej levý bek.
Je to situace, kdy máme nějaký tým hráčů složený z dvaceti fotbalistů. Z toho je tam dvanáct hodně zkušených a zbytek tolik zkušeností nemá. V určitých zápasech potřebujeme, aby zkušenost na hřišti byla. Proto se někdy stane, že ti zkušení hráči hrají na postu, který pro ně není zrovna ideální. I když jsem přesvědčený, že ať už Škerle, Onofrej nebo Janotka, který také posty střídal, jsou schopni i na jiných postech zahrát. Ale samozřejmě do budoucna to pořád řešíme a hledáme. Vidím to tak, že do zimy by se nám měla vykrystalizovat optimální sestava podle postů i stylu, který chceme hrát, že se tam tito hráči pak už nebudou objevovat.

Teď už je nejvyšší čas krystalizovat něco i ohledně příchodů, ty nejde odmlouvat druhého ledna. Už na nějakých posilách pracujete?
U dorostu jsme měli vypracovaný nějaký systém ohledně příchodů a sledování hráčů. Když jsem přišel k prvnímu týmu, tak jsme od července rozjeli spoustu sledovaček. Máme spoustu informací o hráčích. Chtěli bychom hráče, do kterých se trefíme po sportovní i lidské stránce, aby týmu pomohli. Hned. Nemůžeme nakoupit deset hráčů s tím, že se jeden povede. Několik hráčů má klauzuli ve smlouvě, že pokud bude nějaká složená částka ze zahraničí, tak mohou odejít. Proto pořád připravujeme hráče z vlastních zdrojů, ale máme samozřejmě vyhlédnuté i hráče, které bychom v zimě chtěli, ať už na přestup, nebo na hostování.

A přijde nějaký nový hráč, pokud všechny opory zůstanou?
Nemůžu to říct jednoznačně. Musím být přesvědčený o tom, jestli ten který hráč projde sítem z hlediska morálního, z hlediska kvality, jestli je schopen zapadnout do prostředí Olomouce, i z hlediska finančního. Tohle všechno se musí potkat. Samozřejmě máme vytipované hráče, ale teď je těžké říct, jak to bude s příchody.

Jediným letním příchodem byl útočník Michal Ordoš. Jak jste s ním po deseti kolech spokojený?
Když jsem viděl, v jakém stavu byl, tak jsme řekli, že bude minimálně dva tři měsíce trvat, než dobere sílu. Ale Michal mužstvu pomohl i z vnitřní stránky, hlavně v kabině. Je hodně komunikativní, soutěživý v trénincích. Na hřišti ho zdobí obrovská pracovitost, pořád hraje, pořád pracuje, je na tom výborně technicky. Pro veřejnost chybí samozřejmě góly. I pro něj, aby se psychicky chytil. Má to hrozně složité. Není to zkušený gólový hráč, je stejně starý jako další naši kluci, musí na sobě pracovat. Ale fanoušci vidí jedinou posilu, za kterou se daly peníze, a právem od něj očekávají góly. Michal si toho je vědom, my jsme si toho vědomi. Góly by mu ohromně pomohly.

Řekl jste, že přesné umístění moc neplánujete. Takže jaký cíl máte pro zbytek podzimu? Udržet se v horní polovině tabulky?
Určitě. Zdůrazňovali jsme to před zápasem proti Žižkovu. Chceme se snažit hrát rovnocenný a otevřený fotbal se špičkovými mužstvy, které vyhlásily boj o poháry - Spartou, Slavií, Brnem, Boleslaví nebo Baníkem. A to si myslím splňujeme. Do konce podzimu bychom se chtěli v horní polovině tabulky udržet. A završit i druhou polovinu naší práce, což je český pohár. Byl bych nesmírně šťastný, kdyby se nám podařilo postoupit přes Liberec do jarní části.