Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lébr: Je těžké se bránit proti něčemu, co se nestalo

Olomouc – Byl to právě on, kdo jako první z olomouckých funcionářů do médií odmítl nařčení šéfa FK Bohemians Praha Karla Kapra z údajné korupce. Místopředseda představenstva SK Sigma Olomouc Josef Lébr po poměrně dlouhé době vystoupil do popředí, aby svůj klub bránil proti závažnému obvinění.

29.3.2010
SDÍLEJ:

Josef Lébr Foto: Archiv

„Musel jsem tak učinit. Jsem třetím největším akcionářem klubu a teď jde o jeho existenci,“ vysvětluje, proč za klub v kauze vystupuje právě on.

Bezprostředně po zveřejnění článku o údajné korupci si nechal prověřit účetnictví klubu a mohl oznámit: „Z klubu žádné peníze nešly, to můžu vyloučit na milion procent.“

Rozhovor

Jaké jste měl pocity v sobotu, kdy vyšel v bulvárním deníku Aha! článek, který to vše odstartoval?
Den první – to byl naprostý šok. To snad ani nejde popsat. Někdo vás obviní z absolutního nesmyslu a vy si říkáte, že je to blbost. Pak si uvědomíte, že si to přečte několik stovek nebo tisíc lidí, nevím, kolik čtenářů má deník Aha. Ale zároveň si uvědomíte, že to okamžitě převezmou všechna ostatní média. Takže to prvotní zvolání: „Co je to za nesmysl?“ vystřídalo „Panebože, co se teď bude odehrávat?“

Aby toho nebylo málo, přišla porážka na Spartě, o které rozhodla poměrně přísná penalta.
Výkon sudího Kocourka v tom zápase ani raději nechci komentovat. Ten den byl celý špatný.

Kdy jste celou situaci začali řešit na bázi představenstva?
Druhý den jsem sám začal přemýšlet, co nebo kdo za tím vězí. Zároveň jsme se sešli s kolegy z představenstva a každý člen tohoto orgánu začal přinášet svůj pohled na věc, protože jednotné stanovisko na motiv FK Bohemians Praha jsme neměli. Z těchto spekulací nám vyšla nejpravděpodobnější ta, že za tím zřejmě vězí kauza tří Bohemek. Naši čelní funkcionáři pracovali na rozřešení tohoto problému. Vypracovali právní rozbor, který předložili legislativní radě a odvolací a revizní komisi. A ten pro ně nevyznívá dobře.

Nemohly být jejich závěry nebo poslední dění v ORK ovlivněny údajnou korupční kauzou?
Není to o tom, jestli je mají rádi, nebo nemají. Prostě dělají dobře a naprosto neosobně svoji práci. Osobní je ten útok od pana Kapra. Že Sigma uplatila.

Co se dělo v dalších dnech?
V následujících dnech jsme začali shromažďovat důkazy o tom, že to vlastně ani nebylo možné. Představenstvo vyzvalo dozorčí radu ke kontrole účetnictví, jednali jsme s Petrem Drobiszem, ptali jsme se ho. Řekl, že nic takového není, že je to absolutní nesmysl a že neví, proč si vybrali zrovna jeho.

Ve čtvrtek jste měli společné zasedání dozorčí rady a představenstva. Nešlo udělat dřív?
V úterý zasedala disciplinární komise, ve středu se hrál zápas s Mladou Boleslaví a čtvrtek byl prvním možným dnem, kdy jsme se mohli kompletně sejít představenstvo a dozorčí rada dohromady. Tam jsou zastupitelé, podnikatelé a všichni mají dost vytížený pracovní plán. Zasedli jsme a řekli, že to tak nemůžeme nechat, a vyzvali jsme advokáta klubu, aby podal trestní oznámení.

Podle toho, co jsem měl možnost slyšet, tak zasedání bylo poměrně dlouhé a náročné. Je to pravda?
Zasedání bylo dlouhé, ale je nutné vzít v úvah fakt, že v jeho první části se hovořilo o výstavbě jižní tribuny, kde jsou malé problémy technického charakteru. Sice to není zajímavé, ale museli jsme to vyřešit, aby se termínově stihla kolaudace před reprezentačním zápasem. Až následně jsme seznámili všechny přítomné s informacemi, které někteří měli jen zprostředkovaně od médií. Pak za představenstvo pan Runták navrhl znění komuniké představenstva a dozorčí rady k podání trestního oznámení a k prosbě, aby hráči předali vedení klubu výpisy ze svých telefonů z inkriminované doby, pokud je mají.

Předpokládáte, že hráči si výpisy sami uchovávají? U operátora je už nezjistí, protože ten je má ze zákona povinnost uchovávat jen šest měsíců.
Nemysleli jsme to tak, že by je měli vydat operátoři. Je možné, že někteří hráči si je schovávají. Já si třeba svoje výpisy hovorů nějakou dobu archivuji. Chytáme se všeho, co bychom mohli prokázat, ale je nesmírně těžké se takto bránit proti nečemu, co se nestalo.

Město Olomouc se rozhodlo pozdržet navýšení základního kapitálu v SK Sigma v hodnotě 25 milionů. Bavili jste se i tom?
Musím říct, že město tento krok učinilo po dohodě s představenstvem. Nechceme, aby město, které má navýšit svůj základní kapitál, mohl někdo označit za někoho, kdo chce něco urychleně dělat. Něchtěli jsme, aby se z toho stala politika, protože to není politika. Je to kriminální záležitost, kde nás někdo obviňuje z trestného činu. My se proti tomu musíme bránit, ale město je jiná platforma než klub. Věřím, že jenom posečká, a nehledám za tím nic dalšího.

Připustil jste si někdy, třeba v první chvíli po přečtení článku v Aha že by to celé mohla být pravda?
Když jsem si to přečetl, tak první, co mě napadlo, byla otázka, jestli by 300 tisíc mohlo ovlivnit výsledek. Na to vám řeknu, že ne. 300 tisíc nemůže ovlivnit výsledek už jen proto, že hostující tým měl za výhru nastavené vyšší prémie. Jejich samotné prémie jsou 300 tisíc a v některých zápasech vyšší. A to nikdo nevěděl, že měli na zápas vypsané dokonce mimořádné prémie. V této souvislosti mě napadá, kde skončilo 300 tisíc z Jablonce, o kterých se pan Kapr zmiňuje v prvním článku v Aha!?

Vylučujete absolutně možnost, že údajná částka mohla být z klubu?
Z klubu žádné peníze nešly, to můžu vyloučit na milion procent.

Co jste říkal na poněkud nepochopitelný krok pana Kapra, který fotbalové disciplinárce oznámil, že údajný úplatek poslal převodem na účet svazu?
Jestliže deklaruji, že mám nějaký důkaz, a na tom důkazu by se ukázalo, že důkazem není, tak by bylo logické ho zničit. Abych nebyl za úplného blbce. Kdyby pan Kapr předal bankovky, vzaly by se z nich daktyloskopické otisky a zjistilo by se, že tam žádné olomoucké nejsou.

Zároveň ale tvrdí, že obálku si ponechal.
Obálka je poměrně sporná věc. My jsme třeba Střížkovu posílali obálku s návrhem na arbitrážní řízení. Dovedu si představit i to, že teď tady po popelnicích shánějí obálku s našimi otisky. Ale bankovky s údajnými otisky už neseženete.

Pan Kapr, který váš klub z korupce obvinil, je mužem poměrně kontroverzní pověsti. Co si o něm myslíte?
Vůbec pana Kapra nechci hodnotit. Celé jeho vystoupení je hodně nedůvěryhodné. Když si uvědomíte časovou prodlevu, když si uvědomíte, že nesedí ani ty notářsky ověřené výpovědi hráčů, když pan Kapr jeden den řekne, že ho kontaktovala policie, druhý den, že to on oznámil policii, pak řekne, že mu volal neznámý člověk z policie, potom že se sešel s policií, že je to vyšetřováno, a následně, že to vyšetřováno není, tak já nevím, kdy lže a kdy mluví pravdu. Ztrácím se v tom, protože tolik protichůdných informací, které stihl za týden vyrobit, to klobouk dolů.

Váš klub už trestní oznámení na FK Bohemians Praha podal. Došlo i k opačnému kroku, bylo trestní oznámení podáno na Sigmu? Kontaktovala někoho z klubu policie?
Pokud vím, tak zatím ne. Přijde mi logické, kdyby to policie už vyšetřovala, že by měl jít k výslechu Petr Drobisz. Tedy minimálně aspoň ten, který byl za korupčníka označen. Teď to samozřejmě policie bude muset řešit. Ale na náš podnět.

Ptali jste se Petra Drobisze, jestli před utkáním kontaktoval některého hráče z Bohemians Praha?
Co se týká Petra Drobisze, tak pro mě byla zcela zásadní jeho odpověď na otázku, jestli někomu úplatek dával. Jeho odpověd byla jednoznačné ne. Já mu věřím. Pořád nevidím žádnou logiku, proč by on měl někomu dávat peníze.

Vnímáte podporu široké fotbalové veřejnosti i osobností spjatých s klubem?
Velmi si ceníme podpory veřejnosti. Bez této podpory bychom se cítili v boji s tímto bezprávím slabší. Zlu je potřeba se postavit. Osobně si myslím, že tyto praktiky do slušné společnosti nepatří.

Sedm dní, které otřásly Olomoucí

Den první – sobota 20. března: Bulvární deník Aha! přináší informace o tom, že v květnu roku 2009 měl brankář Sigmy Olomouc Drobisz nabídnout několika hráčům FK Bohemians Praha úplatek 300 tisíc korun za to, že v Olomouci prohrají a Sigma díky tomu postoupí do předkola Evropské ligy.

Na webu Aha! tato zpráva vyšla s titulkem „TO SNAD NE! ZASE KORUPCE!!! Špína ve fotbale? Nic se nezměnilo!“ Plátek jako důkazy předkládá notářsky ověřené výpovědi čtyř tehdejších hráčů střížkovského klubu – Davida Zoubka, Miroslava Obermajera, Marka Kincla a Romana Dobeše.

Petr Drobisz obvinění od začátku popírá, olomoucký klub vydává prohlášení. „Vedení SK Sigma Olomouc vyjadřuje zásadní nesouhlas s obsahem článku, který vyšel dne 20. 3. 2010 v deníku Aha. Skutečnosti v něm uvedené odmítá a připravuje kroky k právní ochraně.“

Josef Lébr uvedené skutečnosti popírá i v prvním televizním rozhovoru s ČT. Sigma prohrává na Spartě 4:0, hráči se ke kauze nechtějí vyjadřovat, ale kapitán Kaščák říká Olomouckému deníku: „Za hráče můžu říct, že nic takového tam nebylo.“

Den druhý – neděle 21. března: V médiích se objevují ofocené dokumenty čtyř hráčů. Některá z velkých médií už prohlašují celou věc za potvrzenou. Většina hráčů Bohemians Praha odmítá kauzu jakkoli komentovat.

Předseda představenstva Karel Kapr v rozhovoru pro Nedělní Sport označuje jako možného hybatele celé akce Jiřího Kubíčka. „Tak jako je to Olomouc. Já nevím, neznám tam lidi. Já tam znám pana Kubíčka, pak maximálně pana Ficnera. Doufám, že si nemyslíte, že by to udělali hráči sami o sobě. To nepředpokládám,“ řekl Kapr.

Olomoucký sportovní ředitel ale úder bleskově vrací a v rozhovoru pro Deník říká, že by za obviněním mohla být snaha o jeho definitivní odstranění, pokus o záchranu Střížkova v první lize nebo zamotaná kauza tří Bohemians.

Den třetí – pondělí 22. března: Média začínají analyzovat sporná místa Kaprova obvinění. Fotbalový svaz oznamuje, že na úterý svolá mimořádné zasedání Disciplinární komise, kde bude vyslechnut pan Kapr a zástupce olomouckého klubu Lébr.

Ke kauze se vyjadřují i právníci, kteří shodně označují postup Karla Kapra a časovou prodlevu mezi údajným trestným činem a jeho vytažením na veřejnost za podivnou.

Den čtvrtý – úterý 23. března: Disciplinární komise vyslýchá Karla Kapra a vzápětí na tiskové konferenci prohlašuje ústy svého předsedy Jiřího Goldy, že jí žádný další důkaz předložen nebyl. „Chtěli jsme další důkazy. Ptali jsme se, proč s odhalením nepřišel dříve a proč neinformoval nás, ale média. Jenže nedostali jsme uspokojivé odpovědi,“ prohlásil Golda.

Kapr navíc šokuje disciplinárku i veřejnost tím, že jeden z možných důkazů – finanční obnos – zničil tím, že ho poslal převodem na účet svazu.

Zároveň Golda ubezpečuje, že Olomouc nebude potrestána, pokud nebudou předloženy relevantní důkazy. „Kapr nám řekl, že na dalších důkazech se pracuje,“ prohlásil. „Je nesmysl, abychom někoho trestali za chabé důkazy,“ řekl pak Golda.

Den pátý – středa 24. března: První klidnější den. Sigma hrála s Boleslaví, fanoušci i legendární olomoucký střelec Vladislav Niki Lauda vyjádřil přímo v kotli svoji podporu vedení i hráčům.

Den šestý – čtvrtek 25. března: V Praze zasedla Odvolací a revizní komise ČMFS, která by měla rozsoudit „případ tří Bohemek“, který je od začátku označován jako jeden z teoretických motivů útoku na Sigmu.

Místo toho však ORK cloumají vnitřní spory. Jeden z členů Radek Dvořák se na místě k vlastnímu překvapení dozvídá, že podal písemnou rezignaci, proti čemuž se okamžitě ohrazuje.

Olomoucký místopředseda Jiří Ficner pak iniciuje hlasování, při němž je svržen předseda Ondřej Lněnička. Ten však označí hlasování za neplatné.

V Olomouci se sešla dozorčí rada SK Sigma a rozhoduje se podat na Bohemians Praha trestní oznámení, zároveň ukládá předsedovi Jaromíru Gajdovi, aby požádal všechny hráče o výpisy telefonních hovorů a textových zpráv z května 2009.

Den sedmý – pátek 26. března: Deník zjistil, že na Karla Kapra je uvalena exekuce kvůli nezaplaceným akciím příbramské teplárny. Podle exekutora však Kapr nemá žádný movitý ani nemovitý majetek, účet v bance nebo automobil.

Autor: Martin Dostál

29.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Olomoucký hejtman za ANO Ladislav Okleštěk (vlevo) a olomoucký primátor za ČSSD Antonín Staněk
2 8

Hejtman i primátor skloubí funkce, pokud je zvolí poslancem

Ilustrační foto
3

Ranní mlhy zaskočily řidiče. Ti neví, jak používat mlhovky

AKTUALIZOVÁNO

Andrův stadion slavil první evropský gól Zlína, řež s Kodaní ale ohrozila mlha

Zápas Evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní na Andrově stadonu lemovaly burácející ochozy plné žlutomodrých fandů ševců doplněné početným a hodně hlasitým dánským výsadkem. Utkání se však málem nedohrálo kvůli husté mlze, která se po přestávce snesla na olomoucký trávník.

Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

ROZHOVOR / Těšila se příchod dcery a spokojený život po boku svého partnera. Osud jí to ale zkomplikoval. V osmnáctém týdnu těhotenství jí nalezená bulka převrátila život naruby a musela bojovat – ne o jeden život, ale hned o dva. O tom jak prožívala nejtěžší chvíle svého života nám usměvavá Jana Ryšánková řekla v dojemném rozhovoru.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

AKTUALIZOVÁNO

Havarovaný jeřáb na Dlouhých stráních shodili do vody

Až sedmý den po tragické nehodě na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně se podařilo havarovaný bagr z hrany nádrže odstranit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení