To se týká hned trojice hráčů – v klubech tří nejvyšších soutěží působili záložníci Kamil Vacek (Bielefeld), Radek Špiláček (Hoffenheim) a Martin Horáček (Braunschweig). Kmenoví hráči Sigmy byli při hostování rovnoměrně rozprostření ve třech nejvyšších soutěžích. Vacek (*1987) v bundesligovém Bielefeldu, Horáček (*1980) ve druholigovém Braunschweigu a Špiláček (*1981) v Hoffenheimu, který postupuje ze třetí nejvyšší soutěže. Ani jeden z nich se v nové sezoně v Olomouci neobjeví, sami chtějí zůstat v cizině. „Což je pochopitelné. Mají tam několikanásobně vyšší platy, takže je přirozené, že tam chtějí zůstat,“ řekl našemu listu sportovní manažer SK Sigma Olomouc Augustin Chromý.

Německé kluby měly během jara uplatnit opce na Špiláčka a Vacka, ale ani v jednom případě se tak nestalo. Důvodem jsou zdravotní problémy obou hráčů. „O tom, že Špiláčka trápí zranění, jsme samozřejmě věděli. Hoffenheim by si ho rád nechal, i když tam na jaře moc neodehrál,“ řekl Chromý. Vacek za sebou nemá moc radostnou sezonu. Skončila pro něj tak smolně, jak začala, tedy zlomeninou zánártní kůstky. „To ho vyřadilo ze hry na několik dalších měsíců,“ uvedl Chromý. V případě obou hráčů vedou kluby jednání. „Ale čas nás netlačí, nemusíme hráče pouštět za každou cenu,“ podotkl Chromý.

Dojednat formu a cenu, to je jediný problém, který brání tomu, aby stoper Horáček zůstal v Braunschweigu. Tam přišel pomoci k záchraně ve 2. bundeslize, což se nepovedlo. Ale klub s ním byl natolik spokojen, že Horáček po sezoně vyrazil domů s návrhem na novou smlouvu. Teď jde jen o to, aby se Sigma a Braunschweig dohodly na ceně. „Jak už jsem řekl, nespěcháme a nemusíme prodávat lacino,“ podotkl Chromý. Nevyloučil možnost, že by Horáček změnil hostování v Německu na přestup.

Pod cenou ale Sigma hráče pouštět nechce. „Dovedeme si představit, že by se do našeho klubu třeba i vrátili. Ale jak už jsem řekl, chtějí zůstat v Německu, mají tam dobré podmínky,“ řekl Chromý. „Nemusíme je ovšem prodávat za každou cenu. A rádi bychom samozřejmě získali co nejvíce peněz, které pak můžeme dát na nákup posil,“ podotkl.