I když se s dětinským úsměvem dvacetiletý klenot broušený v historickém centru Hané vyhýbá srovnání s jeho fotbalovým vzorem, mohlo by zaznívat z úst široké veřejnosti častěji.

A ne jen kvůli křestnímu jménu nebo takřka identické postavě…

Rozhovor

Prvními třemi kroky po získání míče na hřišti vynikáte. Hlavně v tomto se srovnání s Tomášem Rosickým nabízí, ale asi to neslyšíte poprvé, že?
(úsměv) No, tak pár kamarádů to říkalo, ale jinak jsem takové přirovnání zatím neslyšel. Určitě mám ty první kroky rychlejší, ale chtěl bych zlepšit i ty ostatní.

Právě na prvním druhém kontaktu s míčem hodně těžíte.
Tak třeba s Libercem mi to tam párkrát vycházelo. Ale ke konci už odcházely síly, takže i při těch prvních metrech to byla trochu trápená.

Trenér Zdeněk Psotka vyznává útočné rozestavení, ve kterém, navzdory tomu že jste ofenzivní hráč, plníte hodně defenzivních povinností. Nemáte nutkání být více před brankou soupeře?
Defenzivních pokynů mám opravdu hodně. Hraji víc zezadu, ale samozřejmě když to jde a mám síly, tak mohu vyjet do ofenzivy. Ale od toho je tam především Meli. Myslím, že je to vyvážené. Mám hodně defenzivních pokynů, ale můžu jít i do ofenzivy.

V mládežnických kategoriích jste nastupoval i pod Psotkou na pozici tvořivého záložníka hned za útočníky. Není bránění v takové míře pro vás novinkou?
Tak určitě. V dorostu jsem hrál především to, co u nás teď hraje Meli. Ale párkrát jsem zaskočil i na té šestce, jak se tomu říká. Úplně něco nového to zase tedy není.

Takže vám trenér neopakuje: Tome, víc dozadu, víc dozadu?
(usměje se) Tak občas jo. (stále se usmívá) Musím se pořád učit, i když si myslím, že tomu docela chápu. Trenér chce víc defenzivní práce, ve které se musím zlepšovat. Například při odebírání balonů.

Nemusí vás trošku nutit?
(opět se pousměje) Dá se říct, že jsem spíš ofenzivní hráč, ale já jsem rád za to, že hraju. I když je to na takovém místě, jsem za to rád!

S Melinhem si ve středu hřiště vyhovíte?
Určitě. Já mu to především dávám a on se snaží dávat kolmičky a hledat útočníky. Takže myslím, že v pohodě.

Také muskulaturou Rosického připomínáte. Je „malý Mozart“ vaším vzorem od začátku kariéry?
Určitě! Když jsem byl malý, tak Tomáš Rosický začínal za Spartu. Samozřejmě jsem ho sledoval. Dalo by si říct, že jsem mu fandil, protože hraje líbivý fotbal.

A také se musel učit bránit.
Jo, taky. (úsměv)

Jeho oblíbený kop šajtlí máte v repertoáru, ale příliš často jej nevyužíváte. Proč?
Využíval jsem ho především, když jsem byl mladší. Teďka si to tolik netroufám, jako dřív. Ale určitě je přihrávka šajtlí dobrá zbraň, kterou lze využít.

Právě v té době vás kamarádi začali přirovnávat k Rosickému?
Ano, byl to spíš v tom mladším věku.

Svou největší slabinu vidíte stále v defenzivě?
Asi je to pořád ta defenziva, získávání balonů. Musím trochu víc přidat na síle. Pak už to bude dobré.

Vyroste Olomouci nový Tomáš Rosický?
Jééé, tak to si neodvážím říct. Zeptejte se na to někoho odbornějšího.

Vraťme se ještě k páteční výhře nad Libercem. Hodně těžká práce?
Určitě. Věděli jsme, že Liberec byl teďka ve fazoně. Nedostali tři zápasy gól, výborně hráli s Jabloncem. Myslím, že celé utkání se nám podařilo, až na závěrečných patnáct minut, kdy jsme se, dalo by se říct, vítězství trochu zalekli. Nechali jsme si dát kontaktní branku a bylo to pak nervózní. Naštěstí jsme to ukopali. Získali jsme zasloužené tři body.

Zítra máte Liberec i v poháru. Myslíte si, že budou větší změny v sestavě, abyste soupeře překvapili?
Je to možné. Důležité je, že jsme doma vyhráli. To nám hodně pomůže do úterního zápasu. Kdybychom to v pátek nezvládli, hráli bychom pod obrovským tlakem a to by nebylo úplně nejlepší.

Dva zásahy pomohou psychicky hlavně Michalu Ordošovi. Budete si ho ještě dobírat?
Dá se říct, že si Michala dobíráme celou podzimní část. Teďka bude mít od nás klid.

Jan Dočkal

Psotka: Rychlost při prvních kontaktech s míčem měl vždycky

"Srovnání Hořavy s Tomášem Rosický dle mě není na místě, i když některé věci mají podobné, například vedení míče. Určitě mají stejně křesné jméno.

Když bych měl dát Hořavovy srovnání těch dvou, tak bych použil výjimečnost Tomáše Rosického v bránění, práci v defenzivě. Tomáš Hořava má tyto dispozice také. Je hodně šikovný v bránění jeden na jednoho pomoci rychlých nohou, ale co se týká ochoty k bránění a přepnutí v hlavě, aby zařadil z ofenzivy do defenzivy, to zatím nemá. Pro Tomáše Hořavu by měl být v tomhle Rosický příklad, aby se zlepšoval a pracoval.

V defenzivě je někdy ledabylý, situace podceňuje. My jsme Tomášovi ukázali několik sestřihů z utkání, kdy padly góly po jeho chybách. V mužské kategorii se podobné zaváhání potrestá. Věřím, že to Tomáš chápe, pracuje na tom a zlepší se.

V rozestavění 4–2–3–1 si myslím, že je pro něj ideální post podhrotového hráče. V situaci, kterou máme v Olomouci, si hráči nemohou moc vybírat posty. Tomáš by měl být vděčný za to, že pravidelně hraje a má možnost se srovnávat s nejlepšími hráči v lize. Má možnost konfrontovat se v těžkých utkáních a je jedno, jestli hraje na kraji nebo uprostřed zálohy. Ba naopak si myslím, že v tomto postu ho to nutí do defenzivy a tam se ukazují jeho nedostatky, na kterých musí zapracovat. Věřím, že se mu to do budoucna vrátí.

Rychlost při prvních kontaktech s míčem měl vždycky. Vedení balonu má výborné. Tomáš je hráč, který má hrozně rád míč a když hrajeme na tréninku na dva doteky, je to pro něj trest. Musí ale najít míru rizika, kdy se může dovolit míč vést. Když hrajeme nižší blok, je schopen vyjet z přehuštěného prostoru a uvolnit se. To měl vždycky pozitivní.

Tomáš už loni v lize prokazoval, že schopností jeden na jednoho, ať už v defenzivě, nebo v ofenzivě, je dobrý a platný. Je to chytrý hráč, umí si vyhodnotit situaci osobního souboje. Svou techniku musí umět použít i při bránění. Nebude nikoho přetlačovat fyzicky. V tomto je také podobný Tomáši Rosickému díky postavě."

Zdeněk Psotka, trenér SK Sigma Olomouc