Hanáci před sezonou možná mysleli i o fous výš, do elitní šestky, která bude bojovat o titul, jim nakonec chyběly dva body. Osmé místo po 30 kolech základní části ale po zpackaném podzimu berou všemi deseti.

„Vyhodnotili jsme si to jako malý zázrak,“ přiznal trenér Václav Jílek, který prožívá turbulentní jaro.

Na jeho začátku po porážce s Jabloncem, kdy se Olomouc klepala o ligový život, to měl se svým místem v Sigmě nahnuté. Po sérii vítězství ale převzal cenu pro nejlepšího trenéra měsíce března a na začátku května už je hlavním favoritem na pozici trenéra v pražské Spartě.

„Zájem Sparty je pěkná věc, ale vázaný jsem tady v Olomouci,“ řekl ke spekulacím k možnému odchodu muž, jenž podepsal před týdnem na Hané novou smlouvu do léta 2021.

Trenér, to bylo téma před nadstavbou i ve Zlíně.

Po posledním kole základní části byl nečekaně odvolán Roman Pivarník, který přitom Ševce převzal od Michala Bílka teprve v zimě. Do vyřazovacích bojů už ale tým povede trio asistentů Jan Kameník, David Hubáček a Otakar Novák.

„Není příjemné, když jeden ze členů realizačního týmu odešel, to platí jak pro klub, tak pro nás. Ale zodpovědnosti se samozřejmě nezříkám. Skupina pro Evropu je pro nás obrovská výzva, všichni se na ni těšíme,“ prohlásil Kameník.

„Olomouc je silný a nepříjemný soupeř, na jaře jsme tu s ním prohráli a máme mu co vracet. O motivaci je po-staráno,“ dodal.

Ano, v základní části vyšla Sigma z konfrontace se Zlínem lépe. Doma na podzim remizovala 1:1, ve Zlíně na jaře zvítězila po gólech Jakuba Yunise a Milana Lalkoviče 2:0. K tomu vyřadili Hanáci Zlín na podzim po výsledku 2:1 i v pohárovém osmifinále.

I proto do nadstavbového dvojzápasu, kde platí stejná matematika jako v evropských pohárech, půjde Sigma jako mírný favorit.

„Bude záležet jenom na aktuální formě mančaftů. My si uvědomujeme, že konec sezony nám moc nevyšel, ale zase věříme tomu, že jsme se v klíčových momentech vždycky dokázali připravit a semknout,“ míní však záložník Petr Jiráček.

Pro Hanáky hovoří i fakt, že Zlín už doma Sigmu neporazil šestkrát za sebou a celkem nevyhrál žádný z posledních osmi zápasů.

„Náš cíl je určitě Evropa. Zlín je vždycky nepříjemný soupeř. Je to hodně soubojový tým. Určitě pojedeme postoupit,“ říkal Aleš Mandous, který zazářil v posledním utkání na Slavii.

Ve Zlíně by se měl ale do sestavy vrátit Miloš Buchta. Nejistý je kvůli zdravotním problémům start krajních obránců Sladkého, Chvátala či Vepřeka.

Také na zlínské straně bojují s marodkou. Potíže měli v posledních týdnech Čanturišvili, Džafič, Bartošák či Vyhnal.

Utkání na zlínské Letné startuje v pátek v 18 hodin a vysílat ho bude ČT Sport.