„Nejsem trenér, který by zastával nějaké zbytečné intervalové běhání po asfaltu. Myslím, že si hráči užijí míče dost, koneckonců už jsme podobnou absolvovali v loňském roce, byť nevedla nakonec k našemu cíli. Doufám, že teď to bude opačné," prohlásil kouč Hanáků Václav Jílek.

Na úvodní jednotce mu chyběli dva zkušení borci: Jakub Petr, který se ještě minimálně měsíc bude zotavovat po operaci kolenní chrupavky, a Vojtěch Štěpán, jenž si hledá nové angažmá.

Čtyřicetiletý lodivod naopak přivítal dva mladíky z béčka a třetiligového snajpra Aleše Krče.

Jako hlavní kouč vedete Sigmu do třetí přípravy. Jaká by měla být právě tato?
Hlavně taková, aby nás dovedla k cíli. To znamená postupová. Je to hlavně o práci. Jak jsme dokončili podzim, tak bych chtěl, abychom to přenesli i do přípravy. Tím nemyslím tu porážku na Baníku, ale poctivost a přístup, abychom se od toho odrazili potom do soutěže.

Budou ty dva měsíce hráče bavit?
(úsměv) Myslím, že každý dělá fotbal z vlastního přesvědčení, je to pro ně koníček a zaměstnání v jednom. Musejí být prostě nachystaní, jsou to profíci a berou za to peníze. Samozřejmě dva měsíce jsou dlouhá doba, proto bude tento týden ještě v takovém pomalém nájezdu. Zakončíme je fyzickými testy na FTK a naplno se to rozběhne až od příštího týdne.

Proběhne tradiční vážení?
Určitě, to si pohlídáme, všichni se toho bojí. (smích) Ale když jsem viděl Uroše (Radakoviče), jak přišel nachystaný, tak si myslím, že to bude v pořádku. Pokud by tak byli všichni, bylo by to perfektní. Kluci měli čtrnáct dní naprostý klid, ale pak měli zase čtrnáct dní individuální plány. Nemělo by se stát, že by hráč přišel nepřipravený, ono by se to potom ukázalo na těch samotných testech. Když jsem si projížděl jejich záznamy ze sporttesterů, tak si myslím, že se tomu všichni věnovali.

Máte v hlavě, na co konkrétně se chcete zaměřit?
Pořád se zaměřujeme na stejnou věc, ale možná za to ještě nesklízíme ovoce. Platí, že potřebujeme zlepšit produktivitu a rychlost v přechodové fázi. Na to se budeme zaměřovat, protože jsou to dneska rozhodující věci na jakékoli úrovni fotbalu. Samozřejmě se chceme odrazit také od kompaktní a aktivní obrany.

V té by měl i na jaře figurovat Aleš Škerle. Jste rád, že prodloužil smlouvu?
Aleš je pro nás důležitý nejen na hřišti, ale i mimo něj. Podle mě je to přesně ten typ, který by se tady mohl v budoucnu zapojit do chodu sportovního vedení klubu, případně tréninkového procesu i po skončení smlouvy. Pomůže nám i jinak.

Co Bröndby Kodaň a Šimon Falta, o jehož testu Deník informoval jako první?
Šimon tam absolvoval čtyřdenní testy. Byla to společná domluva sportovního vedení i mě, shodli jsme se na tom. Absolutně to ale nemá žádnou návaznost na jeho jarní působení tady. Jednoznačně jsme řekli, že Šimon tady bude. Nevím, co by se muselo stát, jaká nabídka by musela přistát na stole, aby odešel. Počítám s tím, že minimálně na jaro zůstává.

Soustředění na jihu. V Břeclavi

Takže máte příslib vedení, že kádr udržíte pohromadě?
S vedením jsme se jasně shodli, že prodávat se nebude. Absolutně jsme se nebavili o tom, že bychom nějaké hráče pouštěli.

Co si slibujete od Aleše Krče?
Vrátili jsme se k té myšlence dát mu v přípravě šanci, v Uničově se prezentoval velmi dobrou střeleckou potencí. Je to náš odchovanec, takže zkoušku na prvních čtrnáct dní nebo tři týdny si zaslouží. Uvidíme, jak to s ním bude vypadat.

Fotbalista je to výborný, to se ví. Je však už připraven mentálně?
Pracoval jsem s ním dlouhodobě v mládeži, mám s ním zkušenosti. Vždycky potvrzoval pověst talentovaného a velmi produktivního fotbalisty. Prošel si určitým obdobím, byl na Spartě, pak se vrátil, dlouhodobě byl produktivní ve třetí lize. Teď dostává určitou šanci k restartu. Je to jen na něm, jak to naplní. Myslím si, že má všechny předpoklady, aby to zvládl, ale nejdůležitější bude právě to, co říkáte, tedy to mentální nastavení, jestli to unese. Není to totiž jenom o tom, že přijde a bude hrát. Tady se musí vypořádat s konkurencí, přesvědčit okolí.

V únoru vás čeká soustředění v Břeclavi. Proč zrovna tam?
Chtěli jsme najít místo, kde je aspoň částečná šance absolvovat soustředění na přírodní trávě. Prověřovali jsme si to a zjistili jsme, že poslední dva roky vždycky týmy absolvovaly tréninky na trávě. Ať už to byla Karviná nebo předtím i Slavia. Proto jsme hledali takový geografický prostor. Budeme tam mít veškerý komfort, i co se týče zázemí. To znamená ubytování, blízkost hřiště, případně regenerace, posilovna, hala.

Posily? Za těchto podmínek složité

Zimní Tipsport ligu jste nechtěli hrát?
Bylo to v řešení. Jsou tam ale pevné termíny a my jsme tam mívali kolize, nebývá úplně jednoduché to pak plánovat i s béčkem. Chtěli jsme jít vlastní cestou a měli jsme dobré nabídky i od ligových klubů. Chtěl jsem jít cestou soupeřů, kteří nás prověří a připraví na soutěž. To se myslím velmi dobře podařilo, takže jsme Tipsport ligu pak už ani neřešili.

S dojednanými soupeři jste tedy spokojen?
Jo, musím říct, že podle jmen jsou to ještě kvalitnější týmy než v létě nebo loni v zimě. Máme tam přední celky slovenské ligy i české mančafty. Myslím si, že tam máme opravdu dost pestrých a zajímavých soupeřů. Neměla by přijít nějaká mentální únava.

Znervózňují vás nekončící spekulace o novém majiteli? Stále se nic nevyjednalo…
Slova jako znervózňování nebo rozptylování jsou možná až zbytečně silná. Když jsem byl na jednání dozorčí rady, pevně jsem věřil, že se to do konce roku vyřeší. Ale chápu, že asi není úplně jednoduché vše dotáhnout. Nechtěl bych se do těchto věcí moc pouštět a hlavu si tím komplikovat. Jsme nastaveni na tu sportovní stránku, ale samozřejmě nás to taky ovlivňuje. Vidíme, že naši konkurenti nespí a sbírají posily, takže bychom chtěli reagovat. Taky jsme měli vytipované nějaké hráče, ale za těchto podmínkách, kdy tady není určitá stabilita a ekonomická pevnost, je to velmi složité.