Možná to zní trochu moc pateticky, ale víte, že kluci, kteří hrají za žáky olomoucké Sigmy, si už nemohou pamatovat, jak ligové áčko na domácím stadionu porazilo pražskou Spartu?

Je to tak. V květnu 1998, před více než dvanácti lety, porazila Sigma hosta z Letné 1:0 gólem Marka Heinze. V mužstvu tenkrát válčili třeba Radek Drulák, Martin Kotůlek nebo Stanislav Vlček. Začínal pozdější kapitán reprezentace Tomáš Ujfaluši.

Jenže to je minulost. Od té doby Hanáci dokázali třeba i vyplenit domovský svatostánek Sparty na Letné, ale doma už nevyhráli.

„Myslím si ale, že lidé zase cítí, že bychom Spartu mohli porazit, proto u toho nechtějí chybět,“ okomentoval momentálně zraněný kapitán Sigmy Radim Kučera enormní zájem o vstupenky na pondělní přímý souboj o druhé místo v tabulce Gambrinus ligy.

Sigma i Sparta mají po deseti odehraných kolech na kontě 19 bodů a na Hané tak zase jednou vypukla fotbalová horečka.

Na vstupenky se stály fronty vlastně každý den předprodeje. Po týdnu už byl překonaný desetiletý rekord v počtu s předstihem prodaných lístků a o víkendu se počet volných míst na stadionu odhadoval na dva, maximálně tři tisíce.

Zájem diváků těší i kouče Sigmy Zdeňka Psotku.

„V Olomouci se pořád chodí spíš na soupeře. Sparta je určitě soupeř z největších, a proto nejsem překvapený, že ten zájem je. Naší povinností je v pondělí udělat všechno pro to, abychom těm tisícům – a věřím, že desetitisícům – diváků udělali radost. Doufám, že příznivce nezklameme, předvedeme výkon, který bude hodný chvály, a že se pak přijdou podívat i na dvě zbývající podzimní domácí utkání,“ říká.

Vstupenky na šlágr prvoligového kola mezi Sigmou Olomouc a Spartou Praha jsou stále k prodeji. Zakoupit si je můžete ještě v pondělí dopoledne od 10.00 do 12.00, prodej před zápasem pak bude probíhat už od 13.00 až do 18.00, kdy je výkop utkání.

Rušno nejen na stadionu

Na zápas podzimu se kromě fotbalistů připravovala i olomoucká policie a bezpečnostní služba na stadionu.

Ačkoliv pondělní termín utkání a televizní přenos pravděpodobně na Hanou nepřivede tolik sparťanských fanoušků, jak se původně čekalo, pořadatelé a policisté se chystají na rizikové utkání.

Psotka čeká brejky

Trenér Sigmy Zdeněk Psotka považuje Spartu za velmi silného protivníka.

„Sparta je pro mě pořád obrovsky silná a navíc dokáže vyhrávat zápasy, ve kterých se jí herně nedaří,“ připomněl kouč Hanáků tradiční silnou stránku dnešního soka.

Psotka očekává od Pražanů především hru na brejky.

„Sparta k tomu má dobré typy hráčů jako třeba Wilfrieda, Kadlece nebo Sionka,“ vysvětlil Psotka a zároveň tak naznačil, že počítá se změnami v soupeřově sestavě.

Při čtvrtečním duelu s CSKA Moskva v Evropské lize totiž Libor Sionko stejně jako další zkušený záložník Marek Matějovský v základní jedenáctce Sparty chyběl.

Změny nevyloučil ani letenský generální sportovní manažer Jozef Chovanec.

„Při našem programu je logické, že změny děláme a hráči se musejí umět smířit s tím, že párkrát nehrají. Někdy je to dáno i změnou stylu hry,“ uvedl šéf lavičky Sparty.

Wilfried odložil cestu na sraz repre

Jednu změnu musel málem udělat vynuceně. Útočník z Pobřeží slonoviny Bony Wilfried, který ve střelecké tabulce šlape se šesti góly na paty Michalu Hubníkovi a duu plzeňských šutérů, byl poprvé nominován do tamního národního týmu.

A hlásit se měl na srazu už v pondělí. Letenské diplomacii se ale nakonec podařilo vyjednat, že forvard odletí až po utkání v Olomouci.

Přestože až na rekonvalescenty po dlouhodobých zraněních Kušníra a Huška bude mít k dispozici kompletní kádr, zůstává Chovanec před utkáním opatrný.

„Olomouc má svoji kvalitu a v tabulce je nahoře zaslouženě, bude to nepříjemný soupeř. Navíc v posledních letech to býval vždy velký rival,“ připomněl, že Sparta to na Hané neměla nikdy jednoduché.

Také olomoucký kouč má až na stopera Kučeru všechny hráče zdravé. jediný větší otazník je v brance. Při dosud pravidelném střídání gólmanů je řada na mladším Martinu Blahovi. Upředostní jej ale Psotka před zkušenějším Drobiszem? Uvidíme.

Utkání začíná na Andrově stadionu v pondělí v 18 hodin. Přímým přenosem jej vysílá ČT2.