Mora hostila Pardubice a Sigma přivítala Zlín. Jak jistě víte, v pátek hokejisté bodovali naplno, což se bohužel o den později fotbalistům nepovedlo.

Mě zaujala hlavně rozdílná atmosféra na obou sportovních akcích v kotli domácích.

Začnu hokejem.

Již při vstupu na stadion mě obraly dvě mladé fanynky o drobné v kapse. Prý na choreo. Tak jsem si říkal: Dobrá, jsem zvědav, co uvidím.

Musím říct, že jsem byl nadšený. Kotel byl svým vedoucím pomocí megafonu velmi dobře organizován, používal jednoduché chorály doprovázené potleskem, skandováním a hecováním domácích.

Nesčetněkrát dokázal kotel vyburcovat celý stadion k aplausu a potlesku nejen za gólové akce, ale i snahu a bojovnost Kohoutů.

Hlavní kotelník sledoval dění, dokázal reagovat na situaci na ledě a tím vyburcovat nejen fanoušky k zapojení svých hlasivek, ale samozřejmě dokázal přes tyto fanoušky fanděním i dodat energii a sílu hokejistům.

Potvrdí vám to každý hráč, že taková atmosféra vás vyburcuje, povzbudí a často i namotivuje k lepšímu výkonu.

V průběhu druhé třetiny vytáhli přes celou tribunu skvěle udělané plátno, které jistě dalo práci vyrobit.

Musím uznat, že mě atmosféra nadchla. Je potřeba pochválit hokejové kotelníky i za závěrečnou děkovačku.

Rozfandit hlavní tribunu

Fotbal bohužel z tohoto srovnání nevyjde nejlépe.

Polehčující okolností samozřejmě bude, že se hrálo v sobotu v 15 hodin, tedy v době konání naprosté většiny fotbalových utkání v kraji. Navíc šlo o televizní utkání.

Jsou tu i další argumenty. Hraje se v hale a v uzavřeném prostoru jeden hlas vydá za dva až tři. Taky dynamika hry v hokeji je jiná.

Přes všechny tyto atributy zvýhodňující hokej ani tak nelze nepostřehnout zásadní rozdíly.

Pokud se zaměřím pouze na činnost kotle a jeho aktivitu, organizovanost a choreo, vyjde jako jasný poražený.

Již jen to, že šéf kotle stráví půlku utkání s rukama v kapsách a drtivou část zápasu nevidí, neboť je otočen na tribunu ke svému „lidu“, značí, že plynulost fandění neodpovídá tomu, co se právě odehrává na hřišti.

K tomu nešťastně vybrané místo na stadionu, kde kotel sídlí. Rozhodně by stálo za úvahu místo, kde by kotelníci byli více při sobě, mohli se s tímto místem jasně identifikovat a lépe ovlivňovat fandění celého stadionu.

Stálo by za to vybrat raději i jednodušší chorály než dlouhé písně, neboť z nich se těžko reaguje na dění na hřišti.

Věřím, že v silách fotbalového kotle je roztleskat a rozfandit i hlavní tribunu. Tak pojďte to příště zkusit.

Jsem rád za každého fanouška na sportovních akcích a zvláště za ty, kteří pomáhají klubu a hráčům. Vážím si zejména těch slušných a určitě si jich nesmírně váží i hráči. Proto jim po zápasech chodí za fandění zatleskat a poděkovat.

Já věřím, že těchto fanoušku bude jen a jen přibývat a hlavně, že se jim naši sportovci odmění i výkony na hřištích.

David Kobylík

David KobylíkZdroj: DENÍKFotbalové střípky D.K.
David Kobylík je bývalý fotbalista olomoucké Sigmy se zkušenostmi z německé, francouzské, polské či slovenské soutěže.
S jeho glosami komentujícími (nejen) regionální fotbalové dění se můžete každou středu setkat na stránkách tištěného Olomouckého deníku. Některé vybrané najdete i na našem webu.