Bohužel nutno konstatovat, že zaslouženě.

„Není moc co hodnotit, spíše bychom se měli omluvit za výkon fanouškům, kteří za námi přijeli. Náš výkon vůbec nedosahoval parametrů, které předvádíme v lize. Příčinu ani důvod neznám,“ řekl po nepovedeném zápase trenér Václav Jílek.

„K takto důležitému zápasu, který nás mohl přiblížit do evropských pohárů, přistoupíme s takovou laxností,“ kroutil Jílek hlavou.

Ano, Sigma brala od začátku domácí pohár jako jednu z možných cest do Evropy a trenér i hráči na to vždy pamatovali.

I sestava na Bohemians se nijak výrazně nelišila od té, která v sobotu vyhráli v lize ve Zlíně. Jen místo zraněného stopera Beneše znovu zaskočil Štěrba a Faltu na křídle nahradil Lalkovič.

Jenže na hřišti to Sigmě neštymovalo, ani Bohemians nehráli bůhvíco, ale pár náznaků šancí přece jen měli.

„Bylo podprůměrné utkání, hodně nepřesností. Kdybychom předvedli náš standardní výkon, postup jsme uhráli. Soupeř nás nepřevyšoval, ale šlo vidět, že chtějí vyhrát. Já ten pocit z našeho týmu neměl,“ řekl tvrdě Jílek, kterému vrásky na čele ještě prohloubilo nucené střídání záložníka Housky už ve 21. minutě.

Zápas rozhodla nakonec jediná úspěšná střela Vaníčka. Ten dostal v 77. minutě na hranici šestnáctky skákavý míč mezi stopery a poradil si s velkým přehledem – z první brankář Miloše Buchtu přeloboval.

„Trefil to z jedničky fantasticky. Když si to ale zpětně uvědomím, tak si říkám, že když mu ten balon skákal, měl jsem si couvnout do brány, aby neměl tolik prostoru,“ litoval Buchta.

Pohříchu právě olomoucký brankář měl nakonec největší šanci na vyrovnání, když se v závěru vydal podpořit útok při rohovém kopu. Míč se odrazil přímo k němu, Buchta ale rozvlnil pouze boční síť.

„Takhle blízko ke gólu jsem ještě nikdy nebyl a už asi nikdy nebudu. Mohl jsem být hrdina. Ne vzadu, ale vepředu. Aspoň vím, že to kluci nemají tak jednoduché, i když to denně trénují,“ pousmál se Buchta hořce.

Jinak ale musel uznat, že si Hanáci postup za svůj výkon nezasloužili.

„Je to veliké zklamání. Věděli jsme, že kdybychom zvládli tři zápasy, tak je cesta do Evropské ligy přes pohár kratší než přes ligu. Chtěli jsme to zvládnout, ale musím soupeři pogratulovat, zaslouženě vyhrál,“ řekl Buchta. „Nepostupujeme, budeme se teď soustředit na ligu,“ pokrčil rameny.

I v ligové soutěži může Sigma zabojovat o evropské poháry. Buď z prostřední skupiny, nebo i z první šestky, kterou má na dohled. K tomu ale potřebují hrát lépe než v Ďolíčku a sbírat body. Už o víkendu hostí Hanáci doma Karvinou (neděle, 15.30).

Bohemians Praha 1905 - Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branka: 77. Vaníček. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Vodrážka. ŽK: Jemelka (Olomouc). Diváci: 2777.

Bohemians: Valeš - Hůlka, Krch, Pokorný - Dostál, Ljovin, Jindřišek, Bartek (57. Vondra) - Reiter (83. Reiter), Puškáč (62. Hilál), Vaníček. Trenér: Martin Hašek.

Olomouc: Buchta - Sladký (61. Chvátal), Štěrba, Jemelka, Vepřek - Zahradníček, Kalvach, Houska (21. Texl), Lalkovič (80. Falta) - Dvořák - Yunis. Trenér: Václav Jílek.