Před třemi týdny vyhlásila Sigma boj antisemitismu, rasismu a vulgaritám, což vedlo k ukončení spolupráce, kterou klub trpělivě a úspěšně budoval se svými fanoušky. Ti si naplánovali před zítřejším utkáním pochod od olomouckého orloje ke stadionu. Otom, jaký má mít pochod smysl, ale třeba i o možnostech uklidnit celý spor, se rozpovídal Bedny, zástupce olomouckých ultras.

Rozhovor

* Jak vlastně celý problém vznikl?

Vzniklo to na základě vyhlášení klubu proti vulgaritám, rasismu a antisemitismu na tribunách. Myslím, že se z toho nemusela dělat taková velká kampaň, jako kdyby Olomouc byla nejhorší. Klub argumentoval tím, že za nás nebude platit pokuty, ale co vím, tak zatím za nás neplatil žádnou. Hrál tady Most, nebučelo se na černochy, hrál tady Liberec s černým obráncem a taky se nebučelo.

* Nemyslíte si tedy, že rasistické pokřiky by byl problém Olomouce?


Rozhodně ne. Myslím si, že když se dalo domluvit, že se nebude bučet na černochy, tak se stejně dalo domluvit, že se nebude řvát třeba „Jude Slavie“. Všechno mohlo být jen o domluvě a nemusela se dělat nějaká kampaň.

* Takže domluva mezi klubem a ultras o tom, že se nebude na černé hráče bučet, už existovala?

Byla to vzájemná domluva, Obě strany shodly, že je to zbytečné a že by z toho jen vznikly problémy.

* Pokud tedy tomu dobře rozumím, tak by ultras přistoupili i na podobnou domluvu u dalších pokřiků?

Přesně tak. Zbytečně se z toho stala mediální aféra. V Pražském deníku vyšel článek Olomouc vyhání nácky z hlediště a v dalších novinách taky vyšly články o tom, jak se Olomouc tvrdě postavila proti svým fanouškům a jak je hodlá vyhnat ze stadionu. Teď je asi moderní psát takové věci.

* Klub uváděl, že poslední kapka byl nacistický pozdrav v návštěvní knize na webových stránkách. Jak se k tomu stavíte?

Na internet může psát třeba desetileté dítě a tvrdit o sobě, že je mu pětadvacet a na Sigmu chodí dvanáct let. Napíše vzkaz pod jakoukoliv přezdívkou, třeba pod mojí, a změnit si IP adresu svého počítače je velmi jednoduché.

* Na tribuně se loni objevil transparent Rasismus je víc než klubismus. Dá se k tomu něco říct?

Já se od toho distancuju a akce nás, ultras, to rozhodně nebyla.

* Sigma mohla své vyhlášení vydat třeba i proto, že po zpřísnění svazu v boji proti hrubým nesportovním projevům diváků nechtěla být prvním klubem, kterému bude zavřeno hřiště a odečteny body?

Svaz neřekne „dělejte si na stadionu co chcete“. Ale myslím, že na Spartě to mají ještě horší a jsou i další kluby, kde je to horší než v Olomouci. Minulý rok nás řezali rozhodčí kvůli tomu, co dělal Kubíček. Alemyjsme za ním stáli, protože dělal dobrou věc.

* K prohlášení klubu se připojil i trenér Pulpit, když řekl: „Myslím si, že sport, fotbal nevyjímaje, by měl zůstat apolitický.“ Asi se se mnou nebudete hádat, když řeknu, že olomoučtí ultras smýšlejí spíš pravicově.

No, je to tak. Není to ale tak vyhrocené a týká se to jen části fanoušků. Vnašem sektoru se může objevit kdokoliv. Mladý, starý, chodí tam jeden metalista, rozhodně tam není každý skinhead.

* Takže když do kotle přijde kdokoliv a jakkoliv oblečený, tak se mu nic nestane?

Neříkám přímo jakkoliv, nemohuse za každého zaručit. Když tam přijde normální člověk, skejťák, nebo šampon, tak to bude v pohodě. Kdyby tam přišel někdo extrémně naladěný do opačné, než je pravicová stránka, tak by to možná nemuselo vypadat dobře.

* Gajda řekl: „Nejsme dál ochotni kupovat lístky rádoby příznivcům…

…to bylo další, co nás rozhořčilo!

* …kteří nám pak dělají na cizích stadionech ostudu.“

On si asi myslí, že klub dá fanouškům padesát lístků a ty dostanou ti nejstrašnější. Ale lístky se rozdělují fanouškům, co jezdí všude. (Do rozhovoru se vmísí další fanoušek Alois Trubka): Navíc ty lístky si fanoušci mezi sebou prodávají a výtěžek je pak použit na přípravu choreografií.

* Vy jste reagovali výzvou na webu ultrassigma.cz a ta končí heslem: Náš svět nezničíte. Jaký je to svět?

Bedny: Tím je myšlen náš fanouškovský svět. Všichni, co patříme do ultras, tak jsme do fotbalu zažraní. Já přijdu domů, sednu k počítači a můj volný čas se točí jen kolem fotbalu. Víkendy zaberou výjezdy a pak nás dokáže naštvat, když někdo napíše, že o nás nestojí, a udělá z nás největší lůzu. Třeba výjezd na Žižkov se dá spočítat na pět set šest set korun a pak nás někdo nařkne, že jsme spodina, která ani není schopna fandit slušně. Minulý rok nám pomalu skáčou po zádech, jak jsme dobří, že Sigma padá a pořád jezdíme ve velkém počtu ven, a teď, když se Sigmě daří, tak potápí své fanoušky, kteří ji drží nad vodou.

Alois Trubka: Nás se nejvíc dotklo to, že na základě toho, že jeden fanoušek něco napíše na nějakou stránku, tak jsou všichni házeni do jednoto pytle. Ato, že náš svět nikdy nezničíte, je bráno tak, že budeme fandit dál za jakýchkoliv okolností. Mytím žijeme a budeme tím žít, ať tam sedí pan Gajda nebo kdokoliv. Jednou jsme pro klub dobří a podruhé špatní, což nechápeme, protože fandíme pořád stejně. Jednou je to super a najednou jsme špatní.

* V sobotu ve dvě hodiny vyjde od orloje pochod fanoušků ke stadionu. Co je jeho cílem?

B: Cílem je upozornit, že fanouškům, kteří fotbalem žijí, není lhostejné, jak se o nich někdo vyjadřuje. Ataké se stmelit, aby se začalo více fandit. A upozornit na to, že poslední dobou se potírají opravdoví ultras. Prostě chtějí tyto fanoušky dostat ze stadionu a je jim jedno, jestli jim vstupenky zaplatí dvě stě ultras, nebo dvě stě důchodců. Klubu je asi jedno, jestli se hraje pod kulisou, kdy stadion bouří a je to doplněno nějakou choreografií nebo ne. Vždyť mají víc peněz, když dají místo sedaček reklamy.

AT: Opatření klubu jsou podle mě přehnaná. Na stadionu se násilnosti už dávno neodehrávají a nás v sektoru hlídá tolik lidí, že se tam až člověk bojí, a ze druhé tribuny ho natáčí pět lidí z kriminálky. Myslím, že za všechny ty roky, kdy na Sigmu chodíme, je to zbytečné.

* Dva roky fungovala spolupráce klubu s fanoušky. Není škoda, že je to všechno za dva týdny pryč?

B: Dva roky se spolupracovalo intenzivně, ale menší kontakty probíhaly i před tím. Ale to si mělo vedení a pan Gajda, který pronesl několik výroků na naši adresu, rozmyslet. Když hrála loni Sigma o sestup, tak za námi chodil a děkoval nám. On si neuvědomuje, že těch osmadvacet fanoušků, kterým teď děkoval v Plzni, jsme stále ti stejní, kteří jezdí ven pořád.

* Myslíte si, že se ještě může vrátit původní stav a spolupráce bude zpět navázána?


B: Může se to stát. Požadovali jsme od pana Gajdy alespoň omluvu, protože jeho výroky byly vážně přehnané. Je to možné, ale taky je možné, že situace bude ještě horší, podívejte se, co se teď děje na Spartě.

 

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika