Zápas proti nováčkovi nejvyšší soutěže bude muset oželet největší letní posila Hanáků Marek Heinz. Z maďarského angažmá ve Ferencvárosu Budapešť si domů odnesl jednozápasový disciplinární trest a Sigmě bude v prvním kole chybět.

„Podle mezinárodních řádů se přenášejí tresty i v případě přestupu hráčů. Heinzovi chybí k odpykání trestu z maďarské ligy jeden zápas, proto nemůže v prvním kole nastoupit,“ vysvětlil mluvčí FAČR Jaroslav Kolář.

„Určitě to pro nás je problém. Je to jeden z hráčů, které jsme brali kvůli zkušenostem. První zápasy jsou hodně o nervozitě a nepřesnostech a Marek by nám svou zkušeností měl dodat v těch věcech klid. Věřím, že to tak bude už od zápasu s Baníkem,“ připustil trenér Sigmy Zdeněk Psotka.
O soupeři má olomoucký trenér dobrou představu a vysoké mínění, navzdory tomu, že jde o nováčka.

„Snažili jsme se loni sledovat i druhou ligu a jezdit na utkání a na Duklu šla velká chvála. Na její styl hry i systém. Párkrát jsme je viděli v reálu i v přípravě,“ řekl Psotka.

Dukla? Štika ligy, říká Psotka

V předsezonních testech si klub, který jménem navazuje na slavnou historii především ze šedesátých let minulého století, vedl poměrně slušně. V konfrontaci s ligovými soupeři porazila Dukla Hradec Králové i České Budějovice. V generálce přehrála třetiligový Písek 5:0.

„Dukla bude podle mě velkým oživením naší ligy. A že bude hrát podobnou roli štiky jako Hradec Králové v minulém ročníku,“ míní Psotka.

„Duklu považuji za velmi kvalitní mužstvo, ve druhé lize hrála velmi pohledný fotbal, prezentovala se ofenzivním pojetím. Má spoustu kvalitních hráčů stejně jako velmi dobré trenéry, kteří jako hráči prošli národním týmem, ať už je to Honza Suchopárek nebo Luboš Kozel. Jejich práce na Dukle je vidět a nás tam stoprocentně nečeká nic jednoduchého,“ má jasno kouč Sigmy.

Jeho tým se v letní přestávce oproti loňsku dost změnil. Nevyšlo sice angažování brankáře Zdeňka Zlámala, ale do ofenzivy přišli Adam Varadi s Heinzem. Na druhou stranu už v mužstvu nejsou nejlepší střelci posledních sezon Michal Ordoš a Pavel Šultes.

„Změn bylo opravdu hodně a podle toho vypadala příprava. Některé herní výkony určitě nebyly optimální a pak tomu odpovídaly i výsledky,“ řekl Psotka.

Sigma „dokázala“ v přípravě prohrát třeba se slovenským Trenčínem 0:6, i když zápas dost ovlivnilo nasazení několika testovaných hráčů. Na herním kempu v Rakousku už však Psotkovi muži dokázali držet krok, a to i s mnohem slavnějšími soupeři. Se semifinalistou Ligy mistrů Schalke těsně prohráli 0:1, izraelský Petah Tikva ale porazili 2:1 a do posledních minut drželi stejný výsledek i s dalším účastníkem bundesligy Herthou Berlín, která však nakonec vyrovnala.

„Poslední dobou to začíná vypadat, že už si všechno trochu sedlo, tak věřím, že v lize se nám to podaří potvrdit,“ prohlásil Psotka před ligovým startem.

V jaké nastoupí sestavě?

O sestavě má kouč jasno.

„Kromě Coimbry, který už ale trénuje individuálně, jsou všichni zdraví,“ připomíná Psotka.

V brance téměř jistě bude Petr Drobisz a jen těžko se něco změní také na defenzivní čtveřici. V záloze nebude chybět Brazilec Rossi a nejspíš ani Tomáš Hořava, který kvůli pozdnímu návratu z mistrovství Evropy jednadvacítek neabsolvoval celou přípravu.

„Tomáš nestihl všechno, ale během podzimu budou dvě reprezentační přestávky, takže jsme ho nachystali tak, aby byl připraven na úvodní kola, ale během těch přestávek bude muset dotrénovat,“ řekl Psotka. O obsazení posledního místa se pravděpodobně rozhodne mezi Lukášem Bajerem a Janem Navrátilem. V útoku si pak nejlépe vedla trojice Varadi – Schulmeister – Petr.

„Sigma patří mezi nejkvalitnější mužstva. V minulé sezoně skončila na čtvrtém místě, prosazuje se útočnou hrou a střílí hodně branek. Mají rychlý přechod do útoku a díky tomu jsou venku ještě nebezpečnější. My ale hrajeme doma, kde jsme přes rok a půl neprohráli. Neporazitelnost se budeme snažit udržet a potvrdit, že do první ligy patříme,“ přidal svůj pohled na hanácký tým kouč Dukly Luboš Kozel.

S Duklou hrála Sigma v prvním ročníku samostatné české ligy. Doma vyhrála 1:0 brankou Kirschbauma. V odvetě vydolovala na Julisce bod za remízu 1:1 po gólu Romana Hanuse.

První utkání letošního ročníku Gambrinus ligy začíná na Julisce v pátek v 18 hodin a Sigma k němu bude cestovat podobně jako loni k zápasu s Bohemians 1905 vlakem.

„V lize je hodně pražských týmů a my jsme se rozhodli, že pokud budeme hrát ve večerních hodinách, tak pojedeme pendolinem, protože se nám to loni osvědčilo,“ řekl ke stále ještě ne zcela obvyklému způsobu přepravy trenér Psotka.