Začátek utkání byl v Olomouci, co se týče fotbalu, hodně nervózní a tak víc než nepřesnosti na trávníku poutaly pozornost aktivity diváků v hledišti.

Oba tábory byly ve velmi neobvyklé shodě. Společně udělily červenou kartu za obtíže spojené s prodejem vstupenek na zápas.

Domácí fans na část prvního poločasu dokonce opustili tribuny.

Baníkovci zase „pětiminutovkou ticha“ a posléze hromovými pokřiky dali jasně najevo, co si myslí ostravské radnici.

Na hřišti se mezitím fotbalisté v mrazivém podvečeru trochu zahřáli a zvláště Pavel Šultes se dostal do slušné provozní teploty.

Nejprve aktivním napadání připravil chvilku hrůzy Markovi i celému Baníku, ale brankář Daněk však čas vyběhl.

Pak Šultes třikrát pokoušel štěstí těsně za hranicí šestnáctky. Nejnebezpečnější byl jeho první pokus, ale i tentokrát si Daněk poradil.

Nejdůležitější okamžik první půle přišel po půlhodině hry a olomoucká devětadvacítka byla znovu u toho.

Na hranici vápna si Šultes obhodil Bolfa a po kontaktu s ním upadl. Sudí Příhoda neváhala a ukázal na penaltu, i když Baníkovci se hodně zlobili. Janotka pak první pokutový kop Sigmy v této sezoně s přehledem proměnil a poslal Sigmu do vedení.

close zoom_in

Protest fans Sigmy. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

close zoom_in

Protest fans Baníku. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Baník začal tlačit

Hosté začali směrem dopředu zlobit až po přestávce. Hušbauerovu dělovku levačkou ale srazil mimo Kučera. Frejlach pálil těsně mimo a Nevesovu hlavičku lapil Drobisz.

Sigmu mohl uklidnit Navrátil, ale po krásné přihrávce Šultese se ukopl a míč sotva k brankáři doskákal. Doležal zase po centru Hořavy zbytečně míč zpracovával, a hlavou potom zakončil jen velmi slabě.

A tak Baník začal tlačit. Dlouho byla jeho převaha spíš platonická – pár nebezpečných centrů vyřešil Drobisz nebo obrana a střely létaly mimo branku.

Jistotu do posledních minut pak Sigmě mohl po brejku a centru Ordoše dát Hořava, ale Daněk zasáhl proti jeho placírce ze šestnáctky skvěle.

Nestačil až na dorážku Přikryla devět minut před koncem.

Na jeho brance má ale minimálně padesátiprocentní podíl Janotka. U lajny vyškolil Šmejkala a poslal do vápna střílený centr, který Daněk vyrazil jen k Přikrylovi.

Snížit mohl ještě Hušbauer, ale tváří v tvář Drobiszovi neuspěl.

Psotka: O špici musíme hrát lépe

„První poločas jsme odehráli v křeči. Dozadu to bylo dobré, ale směrem dopředu jsme byli ustrašení, bojácní. V poločase jsme to oživili. Ve druhém poločase jsme měli šance, ale dostali jsme takový nešťastný druhý gól,“ říkal kouč Baníku Karol Marko.

„Rozhodla podle mě nesmyslná penalta, myslím, že zápasu více slušela remíza, ale je výsledek je třeba akceptovat,“ doplnil.

„Průběh zápasu byl podle našeho očekávání. Prvních 65 minut jsme hráli dobře. V prvním poločase jsme byli správně trpěliví, i druhý poločas jsme začali náporem, ale bohužel jsme nepřidali druhou branku, která by nás uklidnila,“ hodnotil průběh duelu domácí kouč Zdeněk Psotka.

„Pak jsme začali být trošku nervózní, přestože někteří hráči už mají něco odkopáno, třeba Tomáš Hořava nebo Lukáš Bajer, tak nám vypadli z kombinace a na těchto hráčích to máme založené," konstatoval.

„Po odchodu Pavla Šultese a Honzy Navrátila už tam nebyla taková odvaha směrem dopředu. Proto jsem se dostali pod tlak, naštěstí nám nakonec vyšla jedna brejková situace. Ale takových tam bylo několik. Pokud chceme hrát na špici a o Evropskou ligu, tak musíme podat lepší výkon než dnes,“ dodal trenér Olomouce.

SK Sigma Olomouc – FC Baník Ostrava 2:0 (1:0)

Branky: 32. Janotka z pen., 81. Přikryl.

Rozhodčí: Příhoda – Peřina, Štěrba. ŽK: Hořava, Škerle, Ordoš – Frejlach, Bolf, Neves. Diváků: 6707.

Sigma: Drobisz – Janotka, Škerle, Kučera, Vepřek – Hořava, Rossi, Bajer – Šultes (71. Ordoš), Doležal (84. Tomeček), Navrátil (60. Přikryl). Trenér: Zdeněk Psotka.

Baník: Daněk – Varadi, Bolf, Neves, Šmekal – Hušbauer, Marek (64. Greguš) – Frejlach, Lukeš, Zeher (60. Fantiš) – Šenkeřík- Trenér: Karol Marko.