Bude v něm 26 bytových jednotek, šest kancelářských apartmánů a minimálně 25 skyboxů, 61 garážových stání. „Komerční využití musí stavbu zaplatit,“ říká Jaromír Gajda, předseda představenstva SK Sigma Olomouc, a. s.

Novinkou na moravských sportovištích budou především skyboxy, tedy prostory, které jsou o něco luxusnější než běžná místa k sezení. „Ale skybox si nemusí pořídit jen firma nebo movitý jednotlivec, klidně to může být i skupinka dohodnutých příznivců našeho klubu,“ podotýká Gajda.

Ke každému skyboxu totiž náleží dvanáct míst k sezení umístěných jakoby na balkonu pod nebo chcete-li před skyboxem. Celkem bude na balkonech skyboxů ke čtyřem stovkám míst. Takže kapacita nové tribuny bude téměř 2500 diváků.

Rozhovor

Skybox, to je na Moravě novinka. Můžete trošku přiblížit, jak budou ty na Andrově stadionu vypadat?
Je to pro Olomouc něco nadstandardního. Skybox má francouzské okno do hřiště, ze kterého se bude chodit na balkon, na kterém bude již zmíněných dvanáct míst k sezení. Každý si tak bude moci vybrat, jestli bude chtít fotbal sledovat naživo nebo za oknem. Je to v podstatě garsonka, zasedačka, kancelář nebo hotelový pokoj. Je tam vstupní prostor, sociální zařízení, kuchyňský kout a jedna místnost.

A nebojíte se, že o něco takového nebude zájem?
Zatím jsme oslovili zájemce z řad klubu a sponzorů. Zájem je takový, že se každý den někdo přihlásí. Ale ještě zůstává několik skyboxů i dalších prostor, protože v nové tribuně nebudou jen skyboxy, neobsazených. Nemá to využití jen pro fotbal. Má to, jak uvedeno výše, víceúčelové využití, což je s ohledem na umístění stavby prakticky ve středu města zajímavé. Je to ideální jako jednací místnost, jako kancelář nebo studentský pokoj. A když se hraje, tak z něj samozřejmě můžete sledovat fotbal. Nejraději bychom skyboxy pronajali dlouhodobě, ale nebráníme se ani prodeji.

Takže jde jen o luxus pro movité?
To ani být nemusí. Optimálními nájemci nebo vlastníky by byly právnické osoby. Ale protože vně skyboxu je dvanáct míst, klidně se může dohodnout a spojit i několik fandů našeho klubu a pořídit si skybox jako skupina. Je to unikátní projekt. Byli bychom rádi, aby toho využili ti, kteří mají vztah ke klubu. Nejen skybox, ale i bytové jednotky v nové tribuně ocení někdo, kdo má rád sport a Sigmu. Pro ty je to dobrá příležitost. Když se vžiji do role, že budu také jednou stár (s úsměvem) a budu mít problém dojít na stadion, pak budu rád, když se na stadion dovezu autem, zaparkuju v garáži, výtahem vyjedu do skyboxu a s přáteli budu moci sledovat fotbal.

A kdy se začne nová jižní tribuna stavět?
Máme vydáno územní rozhodnutí, nyní se zpracovává stavební projekt. Na základě toho můžeme požádat o stavební povolení. Nespěcháme, postupnými kroky naplňujeme náš záměr. Do stavby půjdeme v okamžiku, když budeme vědět, že máme smlouvami pokryty čtyři pětiny stavby. Tribuna se musí zaplatit komerčním využitím. Úvěr si na to brát nebudeme. Nemůžeme zadlužovat fotbalový klub. Nejreálnější je, pokud všechno zvládneme a přihlédneme k fotbalové sezoně, tak začít po jejím skončení stavět. To znamená příští rok v létě. Když jsme stavěli severní tribunu, zahájili jsme v červenci a za rok bylo zkolaudováno.

Co bude se stávající montovanou jižní tribunou?
Tu už jsme dali do nabídky. Věříme, že se nám ji podaří prodat. Trošku mám obavy, aby nebyla prodána v průběhu sezony. Je zřejmé, že do utkání s Baníkem to nebude. A pokud budeme hrát dobře, tak by nám mohla chybět i na jaře, kdy hrajeme doma se Slavií i Spartou. Ale i bez ní těch deset tisíc pět set míst, než se dostaví nová tribuna, je solidní kapacita.